Ключові виклики нового Стандарту ІПВГ 2023: що зміниться для видобувних компаній
Відбулась онлайн-презентація оновленого Стандарту ІПВГ 2023 (Ініціатива Прозорості Видобувних Галузей), з фокусом на вимоги, що стосуються саме видобувних компаній. Модерував захід Віталій Филенко, експерт з організації роботи Національного секретаріату ІПВГ.
ІПВГ – це міжнародний стандарт, який сприяє відкритості видобувних галузей країни та передбачає розкриття інформації про стан справ у видобувному секторі держави.
На початку презентації керівниця експертної групи ІПВГ Міністерства енергетики України, Оксана Колосова нагадала про ідеї започаткування Ініціативи в світі, а також початок впровадження стандарту в Україні.
“У 2013 році, коли Україна отримала статус країни, що імплементує ІПВГ, було ухвалено перший Стандарт, який встановив глобальний еталон прозорості у видобувних галузях. Його основні вимоги ми бачимо в Законі України “Про забезпечення прозорості у видобувних галузях” від 2018 належне виконання ухваленої в 2023 році нової редакції Стандарту вимагає внесення низки змін та доповнень до національного законодавства, які ми з вами сьогодні будемо обговорювати”.
Зі вступним словом виступив і директор з досліджень DiXi Group, Роман Ніцович. Він зауважив що стандарти ІПВГ не стоять на місці і постійно вдосконалюються. Тому важливо вчасно на них реагувати.
“Ми як сторона громадянського суспільства завжди виступаємо за те, щоб якомога швидше впроваджувати зміни в напрямку підвищення прозорості. Адже часто ті речі, які у попередніх версіях Стандарту є рекомендованими або тільки заохочуються, з часом стають обов’язковими. Для прикладу у попередніх версіях наполегливою рекомендацією було розкриття контрактів та додатків до них. Нині це вже обов’язкова до виконання норма. Водночас, та робота, яку ми здійснили в попередні роки на законодавчому рівні, дозволяє тепер вже не повертатись до цього питання знову, адже такі рекомендації вже є частиною нашого законодавства і мають імплантуватись.
Роман Ніцович також наголосив на важливості діалогу громадянського суспільства, компаній та Уряду стосовно того, як впроваджувати Стандарт. Це допоможе залучити інвестиції, розвивати галузь, в тому числі критичні корисні копалини.
Ключові зміни в новій редакції Стандарту ІПВГ 2023 озвучила експертка проєкту в DiXi Group, Олена Агапова.
“Ці зміни стосуються чотирьох основних критеріїв – заходи протидії корупції; енергетичний перехід, що є актуальним питанням в контексті зеленого переходу; – фінансові питання, куди відносяться збір доходів, інвестиції, контакти. Також велика увага приділяється гендерним, соціальним та екологічним аспектам”
Попередньо проаналізувавши з учасниками робочої групи Міненерго, юристка та експертка проєкту в DiXi Group, Євгенія Загуменнова-Крупович, розповіла про нові вимоги Стандарту ІПВГ 2023, зокрема, ті пункти, що стосуються саме видобувних компаній.
“Сподіваємось, що після сьогоднішньої дискусії та отриманих від вас коментарів ми сформуємо вже остаточні рекомендації до законодавства з тих норм Стандарту, що є обов’язковими, а також рекомендації, які стосуватимуться імплементації очікуваних або рекомендованих вимог документу”
Вимоги Стандарту ІПВГ 2023, які стосуються антикорупційної діяльності підприємств.
Зокрема, Встановлення обовʼязкового оприлюднення антикорупційної програми для підприємств державного сектору економіки та видобувних компаній, які здійснюють закупівлю товарів, робіт або послуг, вартість яких перевищує 20 млн грн. Для інших компаній – розроблення, затвердження та оприлюднення антикорупційних програм здійснюється на добровільних засадах. Державні підприємства заохочуються до розкриття відомостей про бенефіціарних власників своїх агентів чи посередників, постачальників та підрядників та інші.
Вимоги Стандарту ІПВГ 2023 щодо енергетичного переходу – доповнення складу інформації, що подається видобувними компаніями у звіті про платежі на користь держави, інформацією про обсяги викидів парникових газів за кожною проєктною діяльністю.
Вимоги Стандарту ІПВГ 2023 щодо гендерних, екологічних та соціальних аспектів – обов’язковою до виконання є розкриття детальних даних про зайнятість жінок на різних професійних рівнях, а також про те, як розподіляються робочі місця між місцевими та іноземними громадянами. Рекомендованим до виконання є розкриття інформації про рівень заробітної плати жінок та чоловіків. Також новою вимогою Стандарту по цьому напрямку є розкриття видобувними компаніями договорів, що укладаються з органами місцевого самоврядування та передбачають участь у соціальних та екологічних проєктах та програмах, шляхом подання до Міненерго копій договорів.
Наприкінці презентації, модератор заходу Віталій Филенко запропонував представникам видобувних компаній обговорити нові вимоги Стандарту ІПВГ 2023, що стосуються саме їхньої діяльності та надати свою думку та бачення подальшої імплементації документу.
Нагадаємо, наразі 55 країни світу впроваджує Стандарт ІПВГ в тому числі й Україна. Навіть попри повномасштабну війну, країна продовжує звітувати за міжнародним Стандартом прозорості видобувної галузі і 20 лютого було презентовано ІХ національний Звіт ІПВГ за 2022 рік. Більше того в 2023 році Україну визнали однією з найкращих в імплементації норм ІПВГ.
Захід організовано аналітичним центром ГО “ДІКСІ ГРУП” та за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках проєкту “Прозорість Енергетичного Сектору”.