Уряд і бізнес мають співпрацювати для пошуку спільного рішення у рамках реалізації СВАМ – DiXi Group
24 квітня відбувся круглий стіл на тему “Відповідь України на Європейську Зелену Угоду: навігація з реалізації CBAM”. Участь у заході взяв Андрій Кітура, Директор з розвитку в аналітичному центрі DiXi Group, який також обіймає посаду Керівника Офісу зеленого переходу при Міністерстві економіки України.
Захід був організований Українським кліматичним офісом за підтримки Офісу зеленого переходу при Міністерстві економіки України та Команди підтримки реформ Міністерства енергетики України. Участь у заході взяли представники державного сектору України, бізнес-асоціацій, бізнесу та громадських організацій.
Запровадження механізму регулювання викидів вуглецю на кордоні з Європейським союзом СВАМ (Carbon Border Adjustment Mechanism) на український експорт викликав жваві дискусії між представниками бізнесу, уряду та громадських асоціацій. Для бізнесу СВАМ є формою торговельних обмежень, які можуть негативно вплинути на їхню можливості експортувати свою продукцію.
У своєму виступі Андрій Кітура наголосив, що потрібно вже зараз шукати спільні практичні та конкретні рішення.
За його словами, базовий сценарій розвитку подій полягає в тому, що Україна працює над створенням UA ETS (система торгівлі викидами), оскільки це наше зобов’язання перед ЄС. Пілотна фаза може розпочатися у 2026 році, тож потенційно до 2030 року рівень цін на ринку UA ETS може наблизитись до рівня EU ETS. Український бізнес при цьому сплачуватиме платежі за СВАМ в повній мірі.
Друга опція, яку можна застосувати – це підвищити вуглецевий податок. Це відносно проста ідея для реалізації. Вона допоможе залишити платежі в Україні, однак не дозволяє зменшити навантаження для українських експортерів.
Третя опція – скористатися можливістю Регламенту СВАМ про певні послаблення для експорту електроенергії. Для цього необхідно виконати перелік вимог документу. Крім того, для ухвалення рішення варто реалістично оцінити потенціал експорту електроенергії ЄС.
Четверта опція – скористатися так званим пунктом про форс-мажор з Регламенту. Необхідно підкреслити, що згідно Регламенту Єврокомісія має детально вивчити ситуацію та може запропонувати певні зміни в регулюванні, якщо побачить для цього достатні підстави. Втім, це не означає, що Україні варто розраховувати на послаблення вимог Регламенту.
“Уряд і бізнес мають діяти спільно – нам варто розробити реалістичну рамку. І я би хотів визначити вилку цієї рамки. Мінімальна позиція, яку Україна могла б відстоювати – це апелювати до Євросоюзу про те, що кошти, сплачені українськими експортерами за СВАМ, потраплятимуть у певний фонд, який Україна може використовувати для відновлення нашої країни”, – прокоментував Андрій Кітура четверту опцію, яка потребуватиме пошуку компромісного рішення для уряду та бізнесу у рамках запровадження СВАМ для українських експортерів.
Учасники зустрічі подякували за таку жваву дискусію, висвітлення всіх позицій та можливість пошуку спільного рішення для всіх сторін.