Проходження осінньо-зимових періодів 2022-2024 рр. Стан енергосистеми | DiXi Group
DiXi Group Logo
en
www.upscalerolex.to
16.04.2024

Проходження осінньо-зимових періодів 2022-2024 рр. Стан енергосистеми

 

Український енергетичний сектор опинився в епіцентрі повномасштабної війни в непрості для себе часи – енергетична криза на початку опалювального сезону 2021/2022 рр., коли ціни на природний газ мали динаміку значного збільшення, а на ринку вугілля був серйозний дефіцит. До того ж з перших днів російської повномасштабної агресії і до сьогодні, енергетика України переживає непередбачувані труднощі, ставши головною мішенню для російських ракетних та дронових атак.

 

DiXi Group зібрано інформацію станом на 1 березня 2024 року з відкритих джерел щодо стану енергетичної системи України протягом трьох осінньо-зимових періодів: до початку повномасштабного вторгнення та двох воєнних років. Також наведено власні оцінки DiXi Group щодо стану енергетичних об’єктів або енергетичної системи в цілому.

 

Один з основних ударів протягом “воєнних” ОЗП припав саме на енергетичну інфраструктуру, що призводило до вкрай важких аварійних режимів роботи. Починаючи з 24 лютого 2022 року, електричні мережі стали ціллю російських атак (спочатку в прифронтових зонах, а потім і по всій території України) та зазнали значних пошкоджень, які в перші місяці ремонтні бригади просто не встигали відновлювати через бойові дії. Вже в перші дні вторгнення знеструмлення було зафіксовано у 2 500 населених пунктів, що становило більше 1 млн споживачів. Станом на серпень 2022 року, було знеструмлено 930 населених пунктів, кількість відключених споживачів становила понад 588 тисяч. Найбільше було знеструмлено населених пунктів та споживачів у Донецькій, Луганській, Херсонській, Миколаївській, Харківській та Запорізькій областях.

 

Відновлювальна енергетика 

Український сектор відновлюваної енергетики в 2022-2024 роках виявився в особливо складній ситуації. Російське вторгнення та руйнування інфраструктури значною мірою вплинули на розвиток сектору. Незважаючи на значні втрати потужностей від окупації (13% сонячної та 70% вітроенергетики), сектор продовжує демонструвати курс на відновлення та модернізацію. Згідно з цілями, які затверджено на міжнародному рівні рішенням Ради Міністрів Енергетичного Співтовариства, до 2030 року частка ВДЕ у кінцевому споживанні енергії повинна досягнути 27%, найбільший внесок очікується у споживанні електроенергії.

Теплова генерація

Починаючи з 24.02.2022 р., росія наносила точкові удари по тепловій генерації – в більшості та в основному у прифронтовій зоні. Російські військові тимчасово окупували три ТЕС – Запорізьку, Луганську та Вуглегірську – таким чином, втрачено близько 7700 МВт потужностей. Вугільна генерація виконує роль маневрової, за допомогою наявних резервних потужностей здійснює підтримку балансу в енергосистемі.

Замістити цей ресурс зараз неможливо, тому однією з головних задач перед зимою 2023/2024 рр. було максимально відновити блоки на українських ТЕС. Офіційні джерела звітують, що завдяки масштабній ремонтній кампанії до кінця 2023 року вдалося відновити й додати до енергосистеми понад 2,2 ГВт потужності. Проте, за даними DiXi Group, станом на початок березня 2024 р. щонайменше 7 енергоблоків потребували відновлення. 

Гідроенергетика

Протягом ОЗП 2022/2023 рр. потужності “Укргідроенерго” стали об’єктом масованих ракетних атак ворога – на ГЕС і ГАЕС компанії прилетіло понад 30 ракет, повністю зруйновано Каховську ГЕС. Від початку повномасштабного вторгнення і до початку березня 2024 р. компанія втратила більше 2000 МВт потужностей. Збитки оцінювалися, за попередніми розрахунками, у понад 40 млрд грн. Проте об’єкти “Укргідроенерго” залишаються здатними покривати пікові навантаження: завдяки наявності гідроресурсу та справному стану обладнання енергосистема змогла обійтись без масових відключень, зокрема у пікові вечірні години.

Атомна генерація

4 березня 2022 року Запорізька АЕС була окупована російськими військами. Встановлена потужність станції складає 6000 МВт – це 43% атомної енергетики України. До повномасштабного вторгнення росії, станція забезпечувала близько 25% виробництва електроенергії в Україні. Після окупації об’єкту, Україна має доступ до потужностей лише 9 реакторів на 3 діючих АЕС, які повним складом відпрацювали в “базі” протягом трьох зимових місяців 2023/2024 рр.

Протягом 2022-2023 років російські ракети і дрони завдали серйозних пошкоджень об’єктам теплової генерації, відновлюваних джерел енергії, гідроенергетиці та мережам, призводячи до збоїв та втрати потужностей, що має серйозні наслідки для енергетичної стійкості та безпеки. У світлі цих викликів та умовах війни, Україна активно впроваджує заходи для захисту критичної енергетичної інфраструктури, створює збільшені резерви обладнання для відновлень мереж, розробляє плани розвитку розподіленої генерації та встановлення резервних джерел живлення на всіх об’єктах критичної інфраструктури, що має дати ще більші результати до наступної зими.

Російське вторгнення призвело до серйозних руйнувань і значних економічних втрат у сфері енергетики. Згідно з оцінками KSE станом на січень 2024 року, загальні збитки України, завдані російською агресією, сягають понад 13,1 млрд дол., з яких близько 9 млрд дол. припадають на енергетичний сектор та 4,5 млрд дол. на комунальну інфраструктуру, включаючи централізоване теплопостачання, водопостачання та водовідведення. За комплексною оцінкою Світового банку, уряду України, ЄС та ООН (RDNA3) станом на грудень 2023 р., на енергетичний сектор припадає найбільша частка збитків – 7,5 млрд дол. (проти 6,5 млрд дол. в RDNA2).

В енергетичному секторі найбільший внесок у структурі збитків становить сегмент генерації – 4,9 млрд дол. (порівняно із 3,9 млрд дол. в RDNA2), за ним йде сегмент передачі (2,15 млрд дол. проти приблизно 1,9 млрд дол. в RDNA2). Збиток, завданий сектору розподілу електроенергії, оцінюється приблизно в 430 млн дол. (проти приблизно 404 млн дол. в RDNA2), хоча оцінка не включає активи на територіях, які тимчасово не контролюються урядом України. Збитки газовому сектору оцінені в 1,3 млрд дол. (проти 1,2 млрд дол. в RDNA2). Збиток, завданий нафтовому сектору, включаючи нафтопереробні заводи, паливні бази та АЗС, оцінюється приблизно в 1,7 млрд дол. (той самий рівень, що й у RDNA2).

Завдяки відданості українських енергетиків та гуманітарній допомозі країн-партнерів, які протягом двох років повномасштабної війни і зараз продовжують надавати обладнання і комплектуючі, стан енергосистеми є стабільним і таким, що витримує важкі та надважкі аварійні режими. У довгостроковій перспективі український енергетичний сектор буде уразливим, оскільки потребує значних інвестицій у відбудову, створення запасів палива, зусиль із врегулювання проблемних питань (зокрема, боргів між учасниками ринку). При цьому найголовнішою загрозою все ще залишаються масовані ракетні атаки на інфраструктуру: ворог не припиняє спроб зруйнувати українську енергетику як основу функціонування економіки.

 

ОЗНАЙОМИТИСЬ З МОНІТОРИНГОМ

 

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» у рамках проєкту «Покращення енергетичної безпеки завтрашнього дня». Відповідальність за зміст цього документа несе ГО «ДІКСІ ГРУП» і за жодних обставин зміст не може вважатися таким, що відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні