30.04.2024
Війна росії проти України: енергетичний вимір | DiXi Group Alert – тижневик
22–28 квітня
Резюме
- 27 квітня рф здійснила чергову масовану атаку на об’єкти енергетики у Дніпропетровській, Івано–Франківській та Львівській областях. Серед цілей – 4 ТЕС компанії ДТЕК (обладнання серйозно пошкоджене) та газова інфраструктура Групи “Нафтогаз”.
- Центрі протидії дезінформації назвав недостовірною інфографіку про стан потужностей ТЕС та ТЕЦ, яка була поширена нібито від імені Міністерства енергетики України.
- Дефіцит в енергосистемі, спричинений ворожими атаками, покривався за рахунок імпорту з усіх доступних напрямків (68,3 тис. МВт·год) та аварійної допомоги (в обсязі 1–3% від добового споживання).
- За підсумками торгів місячний індекс Base РДД на травень сформувався на рівні 3 304,0 грн/МВт∙год (+24,1% до квітня), індекс Base РДН зріс до 4 207,4 грн/МВт∙год (+18,1% до попереднього тижня).
- “Нафтогаз” готовий викуповувати біометан українського виробництва для цілей перепродажу на зовнішніх ринках – голова правління Олексій Чернишов. Також він повідомив про зростання видобутку газу “Укргазвидобуванням” у І кварталі на 12% р/р.
- Експерти МАГАТЕ продовжують фіксувати роботу артилерії окупантів на різних відстанях від майданчика Запорізької АЕС.
- Україна буде швидко та інтенсивно розгортати мережу міні–ТЕЦ, щоб на старті нового опалювального сезону мати запас міцності – прем’єрміністр Денис Шмигаль.
- Робота по зведенню захисту ІІ рівня 22–х підстанцій “Укренерго” завершена або на фінальних стадіях – міністр інфраструктури Олександр Кубраков.
- Міненерго працює над розробленням фінансових інструментів, які надають можливість громадам, місцевому самоврядуванню, комунальним підприємствам встановлювати додаткову генерацію для власних потреб – замміністра Микола Колісник.
- Уряд продовжив до 31 травня дію положення про покладання спеціальних обов’язків, згідно з яким встановлено фіксовану ціну для побутових споживачів на рівні 2,64 грн/кВт∙год. “Нафтогаз” продовжив дію тарифного плану
“Фіксований” ще на рік, ціна природного газу для домогосподарств залишиться на рівні 7,96 грн/куб. м. - НКРЕКП прийняла рішення про розслідування зловживань на оптовому енергетичному ринку за повідомленням Оператора ГТС. Також Регулятор затвердив зміни до кодексів ГТС та ГРМ, які оптимізують подання замовниками номінацій/реномінацій для міждержавних точок входу/виходу.
- Регулятор оприлюднив проєкт змін щодо неттінгу (зарахування зустрічних однорідних вимог під час проведення розрахунків) між учасниками ринку електроенергії. Також планується розгляд проєкту щодо зміни граничних цін (прайс кепів) на РДН, ВДР та балансуючому ринку.
- Верховна Рада прийняла за основу законопроєкт No10215 щодо запровадження системи контролю за обігом нафти, газового конденсату й розчинників.
- Україна та Данія уклали Меморандум про взаєморозуміння щодо довгострокової співпраці та відбудови України, що передбачає виділення 380 млн євро для підтримки критичної інфраструктури, що використовує відновлювану енергетику.
- Великобританія виділила майже 150 млн фунтів стерлінгів на зміцнення
українського енергетичного сектору.
*Тижневий огляд відображає повну публічно доступну картину в газовому та електроенергетичному секторах, інформує про наслідки атак на інфраструктуру, аварійні ситуації, ремонтні роботи, ядерну та радіаційну безпеку, транзит енергоносіїв територією держави, контрзаходи компаній та уряду в умовах військової агресії росії. Огляд готується на основі проаналізованих повідомлень понад 100 відкритих офіційних першоджерел: міністерств, державних агентств, операторів мереж та енергетичних підприємств.