Війна росії проти України: енергетичний вимір – тижневий огляд за 18 – 24 березня | DiXi Group
DiXi Group Logo
www.upscalerolex.to
25.03.2024

Війна росії проти України: енергетичний вимір | DiXi Group Alert – тижневик

18 – 24 березня

Резюме 

  • 22 березня здійснено найбільшу атаку на енергетичну інфраструктуру України з початку повномасштабного вторгнення. Ворог застосував 151 засіб повітряного нападу (ударні БПЛА, балістичні та крилаті ракети). Уражено об’єкти теплової та гідрогенерації, магістральні підстанції “Укренерго”, мережі передачі та розподілу.
  • Зокрема, тимчасово втрачено майже 1,6 ГВт потужностей Дніпровської ГЕС у місті Запоріжжя. На ДніпроГЕС зафіксовано влучання 8 ракет, постраждало обладнання та гідроагрегати, пошкоджена значна кількість будівельних конструкцій.
  • Один з операторів ТЕС – компанія ДТЕК – втратив майже половину своїх генеруючих потужностей. У Харкові знищено ТЕЦ та усі трансформаторні підстанції.
  • 23 березня російські війська нанесли удари по об’єктах енергетичної інфраструктури на Дніпропетровщині, 25 березня – дві підстанції на Одещині (знеструмлено 195 000 споживачів).
  • 24 березня ракетними ударами було пошкоджено наземну інфраструктуру одного з підземних газосховищ (ймовірно, мова про найбільше ПСГ – БільчеВолицько-Угерське). Атака не вплине на постачання газу споживачам та номінації замовників послуг зберігання – голова правління “Нафтогазу” Олексій Чернишов.
  • Для підтримки безпечної роботи енергосистеми 22 березня залучено аварійну допомогу з Румунії, Словаччини та Польщі. Обсяг імпорту зріс удвічі – до 49,1 тис. МВт·год, експорту – впав у понад 3 рази (до 10,6 тис. МВт·год).
  • Станом на 25 березня обмеження електроспоживання діють в Одеській та Харківській областях. Через бойові дії та технологічні порушення знеструмлено 401 населений пункт.
  • Спеціалісти також відновили роботу лінії 750 кВ «Дніпровська», що з’єднує тимчасово окуповану Запорізьку АЕС із ОЕС України. Окупанти на ЗАЕС повідомили експертів МАГАТЕ, що відклали технічне обслуговування деяких систем безпеки.
  • Фортифікаційні споруди на всіх об’єктах витримали прямі та непрямі удари, забезпечивши повний захист автотрансформаторів та електричного обладнання – голова Держвідновлення Мустафа Найєм.
  • Індекс Base РДН зріс до 3 456,9 грн/МВт∙год (+19,5%), тоді як індекс Base РДД стабільний – на березень залишився на рівні 2 409,0 грн/МВт∙год, на квітень склав 2 473,4 грн/МВт∙год (+2,7%).
  • “Укрнафта” й АРМА підписали акти приймання/передачі арештованих активів групи Glusco. Також, у наступні три роки “Укрнафта” планує ввести в експлуатацію 160 нових свердловин та бічних стовбурів.
  • Уряд затвердив порядки компенсації вартості об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури та витрат на підключення та приєднання до мереж для реалізації інвестпроєктів, яким надається державна підтримка.
  • Також схвалено постанову, яка унормовує експорт електроенергії, придбаної “Гарантованим покупцем” у виробників з ВДЕ.
  • Верховна Рада прийняла закон про внесення змін до Митного кодексу та інших законів, що врегульовує митне оформлення біометану, який транспортується трубопроводами, для експорту.
  • Кабмін схвалив законопроєкт, яким пропонується поступове (протягом 4 років) приведення розмірів ставок акцизного податку на пальне до мінімальних рівнів, встановлених в ЄС.
  • Уряд затвердив проєкт Плану для Ukraine Facility, який стане основою для реалізації програми фінансової підтримки ЄС протягом 2024-2027 років. План включає понад 150 індикаторів за 69 напрямками реформ у 15 секторах. Енергетика визначена як така, що має один з найбільших потенціалів для прискорення економічного зростання.
 
*Тижневий огляд відображає повну публічно доступну картину в газовому та електроенергетичному секторах, інформує про наслідки атак на інфраструктуру, аварійні ситуації, ремонтні роботи, ядерну та радіаційну безпеку, транзит енергоносіїв територією держави, контрзаходи компаній та уряду в умовах військової агресії росії. Огляд готується на основі проаналізованих повідомлень понад 100 відкритих офіційних першоджерел: міністерств, державних агентств, операторів мереж та енергетичних підприємств.

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні