15.04.2024
Війна росії проти України: енергетичний вимір | DiXi Group Alert – тижневик
8–14 квітня
Резюме
- рф продовжила масовані атаки на енергетичну інфраструктуру України. Зокрема, ракетним ударом поністю зруйновано одну з найбльших теплоелектростанцій – Трипільську ТЕС. З урахуванням попереніх атак рф, ПАТ “Ценренерго” втратило 100% своїх генеруючих потужностей. Також значних пошкоджень зазнали дві ТЕС “ДТЕК Енерго”.
- росія змінила тактику ударів по енергетичній інфраструктурі, використовуючи високоточні ракети для знищення електростанцій у менш захищених репонах. Деякі потужності не вдасться відновити до наступної зими. Також рф продовжила атакувати електричні підстанції та обʼєкти газової інфраструктури, зокрема підземні газосховища.
- Незважаючи на російські атаки, енергосистема збалансована і працює стабільно – “Укренерго”. Погодинні відключення електроенергії відбувалися у Харківській області, в окремі дні діяли ліміти на споживання промспоживачів у Дніпропетровській області. Також кількаразово залучалася аварійна допомога з Польщі, Румунії та Словаччини.
- За даними МАГАТЕ, безпекова ситуація на майданчику Запорізької АЕС та довкола нього продовжує загострюватися. Усі 6 реакторів ЗАЕС переведено устан “холодного” зупину.
- Росіяни готуються до проведення чергової провокації на ЗАЕС під фальшивим прапором – Генштаб Збройних сил України.
- На Хмельницькій АЕС розпочинається підготовка до зведення енергоблоків ХАЕС-5 та ХАЕС-6 за технологією Westinghouse AP1000. На майданчику станції почалися підготовчі роботи для будівництва градирень майбутніх енергоблоків.
- Уряд України визначив ключові завдання щодо мінімізації ризикв для енергосектору до наступної зими: ремонти енергопотужностей та залучення допомоги партнерів; децентралізація генерації; посилення ППО
- За два роки роботи Фонду підтримки енергетики вдалося залучити понад 410 млн євро з 13 країн-партнерів та міжнародних організацій. Найбільше коштів розподілено на потреби енергокомпаній з прифронтових областей – Харківської, Миколаївської, Сумської, Запорізької, Херсонської, Одеської (закупівля генераторів, силових трансформаторів, вимикачів, запчастин, спецтехніки, палива, засобів фізичного захисту, енергообʼєктів).
- Урядом України проведено низку міжнародних консультацій та підписано документи зі Словаччиною, Данією та Литвою щодо розвитку співпраці та реалізації конкретних ініціатив в енергетичній сфері
- Уряд скасував спеціальний обовʼязок з експорту електроенергії, який зобовʼязував експортерів спрямовувати 80% прибутку від експорту до ДП “Гарантований покупець” – представник Кабміну у Верховній Раді Тарас Мельничук.
- Кабінет Міністрів подовжив спеціальні обовʼязки компаній групи “Нафтогаз” щодо формування ресурсу газу та його постачання побутовим споживачам, операторам ГРМ та виробникам електроенергії на 4 місяці – до кінця серпня 2024 року. Аналогічно, до 31 серпня продовжено термін пільгового постачання природного газу виробникам теплової енергії.
- АТ “Укргазвидобування” запустило свердловину з добовим дебітом 140 тис. куб. м газу. Це пʼята високодебітна свердловина, запущена Групою “Нафтогаз” з початку 2024 року.
*Тижневий огляд відображає повну публічно доступну картину в газовому та електроенергетичному секторах, інформує про наслідки атак на інфраструктуру, аварійні ситуації, ремонтні роботи, ядерну та радіаційну безпеку, транзит енергоносіїв територією держави, контрзаходи компаній та уряду в умовах військової агресії росії. Огляд готується на основі проаналізованих повідомлень понад 100 відкритих офіційних першоджерел: міністерств, державних агентств, операторів мереж та енергетичних підприємств.