Війна росії проти України: енергетичний вимір – тижневий огляд за 27 листопада – 3 грудня | DiXi Group
DiXi Group Logo
en
www.upscalerolex.to
04.12.2023

Війна росії проти України: енергетичний вимір | DiXi Group Alert – тижневик

Огляд за 27 листопада – 3 грудня

Резюме 

    • 27 листопада обстрілами пошкоджено обладнання ТЕС у східному регіоні, 30 листопада – ТЕЦ на півдні країни, є руйнування будівель та обладнання. Загалом, на 4 грудня через бойові дії та технологічні порушення залишались знеструмленими 420 населених пунктів.
    • 1 грудня окупована Запорізька АЕС втратила з’єднання з обома зовнішніми лініями електропередачі. Живлення відбувалось за рахунок дизельгенераторів. Зусиллями українських фахівців 2 грудня о 7:00 поновлено звʼязок з ОЕС.
    • Потреби споживачів покривались власним виробництвом електроенергії, імпортом з Румунії, Словаччини, Польщі, Молдови, а також залученням аварійної допомоги. Через ріст споживання, складні погодні умови та ремонтні роботи на об’єктах генерації в окремі години фіксувався дефіцит електроенергії.
    • За результатами торгів на ринку двосторонніх договорів індекс на грудень продовжив незначне скорочення – до 3 871,5 грн/МВт∙год (-2,2%). На ринку “на добу наперед”, що у цілому був профіцитним, індекс Base істотно зріс до 4 506,6 грн/МВт∙год (+37%). Серед іншого, цьому сприяло рішення НКРЕКП про підвищення граничних цін із 30 листопада.
    • 28 листопада Регіональна група ENTSO-E “Континентальна Європа” підтвердила повне виконання “Укренерго” Каталогу заходів, що означає завершення синхронізації між ОЕС України та європейською мережею. Оператори також прийняли рішення про збільшення максимальних обсягів імпорту до України та Молдови до 1 700 МВт.
    • Регулятор доповнив Порядок формування, ведення і користування відомостями ліцензійного реєстру новими видами діяльності – розподіл електроенергії малими системами розподілу та агрегація.
    • Комерційний імпорт газу в українську ГТС припинився, водночас розпочався комерційний експорт нерезидентами, що за тиждень досяг 77,5 млн куб. м (фактично співпадає із фізичними обсягами). Середньодобовий обсяг відборів зі сховищ склав 83,7 млн куб. м.
    • “Нафтогаз” спростував фейкову інформацію про введення “соціального тарифу” на газ, за яким нібито для сімей військовослужбовців, пенсіонерів, багатодітних та малозабезпечених родин встановлено ціну в 4 грн/куб. м.
    • Гуртова ціна скрапленого вуглеводневого газу знизилась вперше з кінця вересня. Серед причин – зростання імпорту 20-27 листопада на 80% у порівнянні з першим тижнем страйку польських перевізників.
    • Уряд збільшив на 5,774 млрд грн обсяг надання кредитів з державного бюджету Міненерго за програмою «Реконструкція гідроелектростанцій ПpAT «Укргідроенерго».
    • Схвалено Концепцію Державної цільової економічної програми енергетичної модернізації підприємств – виробників теплової енергії, що перебувають у державній або комунальній власності, на період до 2030 року. Реалізація її заходів може скоротити річне споживання газу в обсязі понад 1 млрд куб. м, а викиди парникових газів – близько 2 млн т СО2-екв.
    • Єврокомісія підтримала водневий коридор між Україною, Словаччиною, Чеською Республікою, Австрією та Німеччиною як проєкт спільного та взаємного інтересу – “ОГТСУ”.
    • США надали грантовий внесок до Фонду підтримки енергетики України на загальну суму 25 млн дол. Загалом цього року в межах Фонду вже укладено 132 угоди про закупівлю енергетичного обладнання, палива та матеріалів на майже 100 млн євро.
    • В ході 28-ї Конференції ООН зі зміни клімату (COP28) Україна підтримала Декларацію про збільшення потужностей ядерної енергетики втричі до 2050 року та приєдналася до Декларації з питань клімату, допомоги, відновлення та миру.
    • САП та НАБУ скерували до суду обвинувальний акт щодо екс-голови правління НАК “Нафтогаз України” Андрія Коболєва, якого звинувачують у незаконному заволодінні коштів на загальну суму 229 млн грн в якості премій.

 

 

 
*Тижневий огляд відображає повну публічно доступну картину в газовому та електроенергетичному секторах, інформує про наслідки атак на інфраструктуру, аварійні ситуації, ремонтні роботи, ядерну та радіаційну безпеку, транзит енергоносіїв територією держави, контрзаходи компаній та уряду в умовах військової агресії росії. Огляд готується на основі проаналізованих повідомлень понад 100 відкритих офіційних першоджерел: міністерств, державних агентств, операторів мереж та енергетичних підприємств.

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні