ЄС запрошує українські міста приєднатись до своєї ініціативи "Виклик розумних міст" у статусі спостерігача | DiXi Group
DiXi Group Logo
www.upscalerolex.to
31.01.2024

ЄС запрошує українські міста приєднатись до своєї ініціативи “Виклик розумних міст” у статусі спостерігача – підсумки презентації порадника “Місцеві зелені курси. План дій”

30 січня відбулася онлайн-презентація українського перекладу порадника “Місцеві зелені курси. План дій”, організаторами події стали DiXi Group та Асоціація “Енергоефективні міста України” (Відеозапис події)

Ідейним натхненником створення оригінального порадника є міжнародна неурядова організація ICLEI в рамках ініціативи Європейської комісії “Виклики розумних міст”. Під Місцевим зеленим курсом у пораднику розуміється прив’язаний до місця план дій, спрямований на прискорення і розширення «зеленого» переходу міст, і націлений просувати Європейський зелений курс (ЄЗК). Ознайомитися із українською версією порадника можна за посиланням

“”Виклик розумних міст”, як і Європейський зелений курс, на місцевому рівні передбачає перегляд всієї діяльності міст у напрямку сталого розвитку, будуючись на тих планувальних документах і досягненнях, які міста мали раніше, як-то Угода мерів, і Європейська енергетична відзнака тощо. Нині є можливість об’єднати цей процес планування і виконувати цілі ЄЗК на місцевому рівні”, – зауважив він під час вступного слова модератор заходу і виконавчий директор Асоціації «Енергоефективні міста України» Святослав Павлюк.

А директор з досліджень DiXi Group Роман Ніцович закцентував, що попри всі наслідки повномасштабної війни, нині Україні потрібно концентруватися на можливостях для реформ у напрямку сталого розвитку та зеленого переходу зокрема.

“Основна маса природних, енергетичних ресурсів у нас споживається у містах, і це необхідно якось вирішувати. Є також фактор демографії, який тисне на нас в Україні. Звичайно що, окрім столиці, інші міста будуть боротися за людей, за кваліфіковану робочу силу, а для цього потрібно створювати комфортні умови для життя, комфортні умови для ведення бізнесу, в тому числі для майбутніх поколінь. Це питання сталого розвитку, яке стає важливим не тільки на національному рівні, а й на рівні конкретного міста, тому що це притягує у цю громаду людей, дозволяє громаді розвиватися”, – сказав він. 

В ході презентації було оголошено про можливість українських міст долучитися до Ініціативи “Виклики розумних міст” 

Губерт Ґембс, заступник Генерального директора Генерального директорату з питань внутрішнього ринку, промисловості, підприємництва та малого та середнього бізнесу Європейської Комісії, зазначив, що незважаючи на повномасштабну війну, Україна продовжує демонструвати стійкість та прагнення до більш безпеченого, зеленого і стабільного майбутнього. І саме пріоритети ЄЗК можуть слугувати орієнтирами для подальших дій. 

“Ми хочемо масштабувати обсяг Ініціативи “Виклик розумних міст” і прагнемо включити до неї українські міста, які бажають долучитися. Для цього ми готові надати інструменти, що допоможуть прискорити зелений та цифровий перехід. Це, в свою чергу, забезпечить шлях до декарбонізації. Ми також пропонуємо новий статус –  міста-спостерігача в цій Ініціативі. Таким чином, можна буде ознайомитися з інструментами для реалізації Місцевих зелених курсів та іншими європейськими містами, які їх впроваджують”, – розповів Губерт Ґембс.

За словами представника Європейської Комісії, це полегшить вступ України до ЄС та допоможе досягти цілі нульових викидів. Українські громадяни також зможуть взяти участь у “Виклику розумних міст” у ролі спостерігачів. 

“Якщо є бажання працювати з українськими містами, то також є і необхідність забезпечити їм фінансування для того, аби вони могли відновлюватися. І в цьому сенсі ми теж можемо працювати в Європейській Комісії в рамках ініціативи”, – відзначив у виступі Марк Гідсон, заступник Регіонального директора асоціації «Міжнародна рада місцевих екологічних ініціатив» (ICLEI).  

Начальник Управління регіонального розвитку та роботи з ОМС  Держенергоефективності Владислав Невеселий наголосив, що порадник “Місцеві зелені курси. План дій” стане помічним інструментом у процесі зеленого переходу українських громад і пообіцяв сприяти поширення порадника через регіональні офіси.  

“Впровадження ЄЗК на місцевому рівні вимагає комплексного бачення. Йдеться про багаторівневе управління стратегіями, бюджетами та ініціативами. Впевнений, що лиш системний підхід і комплексний дасть змогу громадам прискорити зелений перехід”, – зазначив він у ході презентації.

Основні засади, описані в пораднику “Місцеві зелені курси. План дій”, презентувала під час вебінару Дана Елефтеріаду, керівниця Групи з питань міст і близькості Генерального директорату з питань внутрішнього ринку, промисловості, підприємництва та малого і середнього бізнесу Єврокомісії.

Вона розповіла, що нині понад 180 європейських міст вже працюють над впровадженням локальних «зелених курсів», а другому етапі Єврокомісія планує підтримати ще 80. І додала, що з виходом перекладу посібника з’явилося більше можливостей залучати до впровадження зелених курсів українські міста. 

У свою чергу, Луїза Мороз, стажистка  за програмою «Блакитна книга» в Генеральному директораті ЄК, привідкрила деталі участі в Ініціативі “Виклик розумних міст” для міст тих країн, які поки не є членами ЄС. “Міста-спостерігачі зможуть долучитися до Ініціативи і дізнатися більше про перехід, брати участь в онлайн-заходах Ініціативи та заходах з особистою присутністю, а також долучитися до мережі з більш ніж 200 європейських міст. Міста-спостерігачі зможуть користуватися тими самими джерелами знань, що і міста країн ЄС. Тож закликаємо українські міста подавати заявки на отримання статусу”, – розповіла вона.

Якими є критерії до міст, що можуть подавати заявку на статус спостерігача?

  • Населення від 50 тис. мешканців;
  • Заявку має подати орган місцевого самоврядування або міська рада;
  • Мотивовані взяти участь у процесі переходу і дізнатися більше про Місцеві зелені курси.

Як податися?

  • Заповнити форму; 
  • Надати лист про наміри від міського голови або його заступника (відсканована копія);
  • Надати імена двох представників і додати їх резюме. Очікується, що ці люди повинні 2-3 дні на місяць присвячувати Ініціативі;
  • Надіслати заявку до 24 лютого на  grow-intelligent-cities@ec.europa.eu, в копії helpdesk_icc@technopolis-group.com;
  • Всі документи мають бути заповнені англійською.

Більше деталей на сайті: https://www.intelligentcitieschallenge.eu/news/intelligent-cities-challenge-introduces-new-observer-city-status

Успішні приклади міст

У презентації порадника взяли участь міський голова Нововолинська Борис Карпус та директорка департаменту відновлення та розвитку Вінницької міської ради Ольга Ремешевська, які презентували успішні напрацювання у напрямку енергоефективності та зеленого переходу. 

А також до заходу приєднався Лукас Рьорінґер, спеціаліст з питань стратегічного розвитку, комуна Умео (Швеція). Умео є одним із зразкових міст, досвід реалізації зеленого переходу якого було включено до оригінальної версії порадника. 

 

Захід організовуємо за фінансової підтримки Європейського Союзу в межах проєкту “Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу”.

Проєкт реалізовує консорціум громадських організацій, зокрема, Ресурсно- аналітичний центр “Суспільство і довкілля”, Асоціація “Енергоефективні міста України”, “Українська академія лідерства”, “Жіночий енергетичний клуб України”, “ДЗИГА” та “ПЛАТО” під загальною координацією ГО “ДІКСІ ГРУП”.

Новини

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні