Порадник «Місцеві зелені курси. План дій» | DiXi Group
DiXi Group Logo
www.upscalerolex.to
24.01.2024

Порадник «Місцеві зелені курси. План дій»

 

«Виклик розумних міст» / Intelligent Cities Challenge – це ініціатива Європейської Комісії, що підтримує міста у використанні передових технологій задля інтелектуального, «зеленого» та соціально відповідального відновлення. Міста-учасники ініціативи і їхні місцеві екосистеми стануть рушіями відновлення місцевих економік, створять нові робочі місця та посилять залученість і добробут мешканців.

На першому етапі «Виклику розумних міст» у період з 27 січня 2020 року по 30 листопада 2022 року було підтримано загалом 136 міст. Зараз триває другий етап «Виклику» (стартував 1 грудня 2022 року), щоб вибрати нову групу міст для участі в мережі, де вони зможуть користати з консультативної підтримки. 

Міста отримують індивідуальні стратегічні поради від міжнародних експертів та міст-менторів. На першому етапі «Виклику» консультації стосувались п’яти тем: «зелена» економіка і Місцеві зелені курси; покращення участі мешканців та оцифровування державного управління; «зелений» і цифровий перехід у туризмі; стійкість місцевих ланцюгів постачання; підвищення кваліфікації та перекваліфікація робочої сили. Другий етап тематично зосереджено на зеленому і цифровому переході, а також на економіці близькості. Крім того, міста отримують підтримку у формі наскрізних послуг, яка охоплює доступ до даних, фінансів і технологій через платформу інноваційних рішень Tech4Good. «Виклик розумних міст» є частиною ширшої системи підтримки з боку ЄС, що визнає важливість виконання обіцянок, даних в рамках Європейського зеленого курсу, цифрової стратегії та інших політик ЄС. Ця ініціатива покликана допомогти містам здійснити перехід до більш зеленої, цифрової, орієнтованої на послуги, низьковуглецевої економіки, підтриманої освіченим суспільством, та яка уможливлює циркулярні економічні системи за допомогою «місцевих ланцюгів доданої вартості», науково обґрунтованої перекваліфікації і сталих інвестицій. 

Бачення Місцевих зелених курсів у контексті: стислий виклад

Місцевий зелений курс – це прив’язаний до місця план дій, спрямований на прискорення і розширення «зеленого» переходу міста. Він спирається на  наявні стратегії (наприклад, плани дій зі сталого енергетичного розвитку та клімату, плани щодо циркулярної економіки, стійкості або економічного розвитку), законодавство, ринкові і фінансові стимули та об’єднує їх у цілісному підході для просування Європейського зеленого курсу / European Green Deal на місцевому рівні. Місцеві зелені курси можуть працювати лише, якщо дають можливість місцевому бізнесу і громадянському суспільству йти попереду. Вони враховують той факт, що стандартних способів управління та реалізації політики буде недостатньо, щоб досягти перетворень, необхідних для справжнього впровадження сталого розвитку. Для того, щоб забезпечити спільну дію, впровадження Європейського зеленого курсу на місцевому рівні вимагає комплексного, міждисциплінарного управління, нормативно-правових актів, підходів та інструментів для підтримки окреслених у ньому сфер політики. Мета Місцевих зелених курсів – покласти в основу всіх рішень, що їх ухвалюють місцеві органи влади, сталий розвиток, а не якусь поодиноку стратегію окремого підрозділу. Місцеві зелені курси мають спиратись на підходи останніх 10-15 років, проте водночас звертатись до ключових сфер, які були відсутні у традиційних підходах, або їх вважали надто складними для впровадження.

Місцеві зелені курси в рамках «Виклику розумних міст» було розроблено як:

● Комплексний, міждисциплінарний підхід до управління містом. Багаторівневий вертикальний процес управління (охоплює місцевий, регіональний, національний та міжнародний рівні), що забезпечує внесок міст у розробку відповідного законодавства й ініціатив, зокрема, фінансових програм, які впливають безпосередньо на місцях.

1. Ключова перешкода для переходу – не брак знань чи технологій, а відсутність узгодженої політики та спроможності її реалізувати. Законодавство, розроблене на національному рівні вирішує, як правило, окремі проблеми та не враховує інші, пов’язані з ними питання, на які воно може впливати. Відтак впровадження намісцевому рівні відбувається переважно відокремлено. 
2. Ця ізольована форма управління, розроблена для традиційних міських операцій, нездатна забезпечити необхідний масштаб переходу. Потрібен комплексний горизонтальний підхід між різними підрозділами та зацікавленими сторонами зі всього міста. Наприклад, впровадження наскрізних системних рішень, як-от пом’якшення наслідків зміни клімату й адаптація до них, циркулярна економіка та соціальна залученість.

● Партнерства з багатьма зацікавленими сторонами і надійні зобов’язання щодо довгострокових змін, зафіксовані в письмових угодах, та продовжені
постійною співпрацею між місцевим бізнесом й іншими місцевими зацікавленими сторонами.

● Найважливіше ж те, що такому переходу сприятиме наявність підходу, орієнтованого на дії через співпрацю, спільне виробництво, спільне проєктування та спільні інновації. Курс, що передбачає спільний механізм реалізації через краще регулювання (за потреби), фінансування, інновації
та залучення низки організацій, допоможе підтримати відразу кілька цілей політики. Це може відбуватись через простий проєкт в одному з районів міста, керований його мешканцями, що сприятиме системним інноваціям та цифровим перетворенням у транспорті, енергетиці, будівництві і циркулярному розвитку.

Важливо зазначити, що Місцеві зелені курси НЕ є:

● Новою стратегією чи цілями.
● Серією окремих політик чи ініціатив у сфері сталого розвитку.
● Підходом «згори донизу», за який відповідає лише місто, або вправою з ребрендингу.

Порадник «Місцеві зелені курси. План дій» розроблено як частину ініціативи Європейської Комісії «Виклик розумних міст»

Зміст Плану дій залежить від розвитку законодавства і політичного контексту в ЄС включно з будь-якими змінами в Європейському зеленому курсі та у пов’язаних з цим можливостях фінансування. Він відображає поточну ситуацію станом на грудень 2022 року. Оригінальний порадник англійською мовою створила міжнародна громадська організація «ICLEI – Органи місцевого самоврядування за сталий розвиток» у 2021 році в рамках ініціативи Єврокомісії «Виклик розумних міст» (https://cutt.ly/awY4UOss)  

 

Переклад цього матеріалу став можливим завдяки фінансовій допомозі Європейського Союзу в рамках проєкту «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу». Проєкт реалізує консорціум громадських організацій: “ДІКСІ ГРУП” (координатор), Ресурсноаналітичний центр «Суспільство і довкілля», Асоціація “Енергоефективні міста України”, “Українська академія лідерства”, “Жіночий енергетичний клуб України”, “ДЗИГА” та “ПЛАТО”.

Подяки: Консорціум висловлює щиру подяку авторам цього порадника Ельзі Дюрьйо і Марку Гідсону з Міжнародної ради з місцевих екологічних ініціатив (ICLEI – Local Governments for Sustainability), а також Європейській Комісії, як власникові авторських прав на порадник, за люб’язно наданий дозвіл перекласти його українською мовою задля активного долучення українських міст до Європейського зеленого курсу. 

Правове застереження: Європейська Комісія не відповідає за можливі неточності перекладу та будь-які наслідки, спричинені використанням україномовної версії порадника.

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні