Оновлені правила для країн ЄС щодо розгортання проєктів ВДЕ | DiXi Group
DiXi Group Logo
www.upscalerolex.to
30.11.2023

Оновлені правила для країн ЄС щодо розгортання проєктів ВДЕ

20 листопада 2023 року вступила в дію Директива (ЄС) 2023/2413, якою вносяться зміни до Директиви (ЄС) 2018/2001, Регламенту (ЄС) 2018/1999 та Директиви 98/70/ЄС щодо сприяння використанню енергії з ВДЕ. 

У цьому матеріалі ми розберемо основні положення Директиви та задачі для країн ЄС.

Яка нова ціль та внесок країн ЄС?

З ухваленням цієї Директиви найбільшим досягненням стало оновлення стрижневої Директиви про ВДЕ (REDIII), що встановлює обов’язкову цільову частку ВДЕ в кінцевому споживанні енергії. Так, країни ЄС мають спільно забезпечити, щоб у 2030 році ця частка у валовому кінцевому споживанні енергії становила щонайменше 42,5 %, з індикативним збільшенням до 45%.

Крім того, країни ЄС мають встановити індикативну ціль для інноваційних технологій ВДЕ на рівні принаймні 5% нових потужностей до 2030 року.

Таймлайн основних «задач» для країн ЄС

 • до 21 лютого 2024 року, поки кліматична нейтральність не буде досягнута, країни ЄС повинні забезпечити, щоб у процедурі надання дозволів на планування, будівництво та експлуатацію станцій ВДЕ, підключення таких установок до мережі, сама мережа та накопичувачі вважалися такими, що переважають суспільні інтереси та сприяють здоров’ю та безпеці.
 • до 21 травня 2025 року країни ЄС повинні ввести в дію закони, підзаконні акти та адміністративні положення, необхідні для виконання Директиви (ЄС) 2023/2413
 • до 21 травня 2025 року країни ЄС повинні провести скоординоване картографування територій придатних для розгортання ВДЕ. Таким чином буде визначено внутрішній потенціал і доступну поверхню землі, підземні, морські або внутрішні водні райони, необхідні для встановлення станцій та пов’язаної з ними інфраструктури, зокрема електромереж та накопичувачів.
 • до 31 грудня 2025 року кожна країна ЄС повинна надати погодження співпраці над спільними проєктами з однією або декількома іншими державами ЄС щодо виробництва енергії з ВДЕ, зокрема:
  • до 31 грудня 2030 року країни мають домовитись про запуск принаймні двох спільних проєктів;
  • до 31 грудня 2033 року країни з річним споживанням електроенергії понад 100 ТВт-год домовляються про запуск третього спільного проєкту.
 • до 21 лютого 2026 року країни ЄС повинні забезпечити, щоб уряд ухвалив один або більше планів територій, що будуть зонами прискорення ВДЕ (визначених Директивою як renewables acceleration area). Країни мають визначити земельні, внутрішні водні та морські райони, де не очікується, що впровадження певного типу або конкретних типів ВДЕ матиме значний вплив на навколишнє середовище. При цьому пріоритет має надаватись забудовам, таким як: дахи та фасади будівель, транспортна інфраструктура та її безпосереднє оточення, паркувальні майданчики, ферми, сміттєзвалища, промислові майданчики, шахти, штучні внутрішні водойми, озера чи водосховища, деградовані землі, непридатні для сільського господарства.
 • до 2030 року країни ЄС повинні забезпечити, щоб у частці відновлюваного палива небіологічного походження щонайменше 42% належало водню, який використовується у промисловості (60% до 2035 р).
 • до 2030 року країни ЄС повинні забезпечити, щоб частка ВДЕ в кінцевому споживанні енергії в транспортному секторі становила не менше 29%. Держави ЄС, що мають морські порти, повинні докладати зусиль для того, щоб станом на 2030 рік частка відновлюваного палива небіологічного походження в секторі морського транспорту становила щонайменше 1,2%.

Залучення влади на місцях та роль громадськості

Відповідно до Директиви, країни ЄС повинні забезпечити, щоб органи влади на національному, регіональному та місцевому рівнях включали положення щодо інтеграції та розгортання ВДЕ, у тому числі для власного споживання при плануванні, проєктуванні, будівництві та реконструкції міської інфраструктури, промислових, комерційних або житлових районів, енергетичної та транспортної інфраструктури.

Влада на місцях також повинна охоплювати технології ВДЕ у секторі опалення та охолодження при плануванні міської інфраструктури, а також проводити консультації з операторами мереж, щоб відобразити вплив енергоефективності при споживанні енергії. 

Країни ЄС повинні сприяти ухваленню проєктів з ВДЕ громадськістю шляхом прямої та опосередкованої участі місцевих громад у цих проєктах. Крім того, має бути забезпечена участь громадськості у розробці планів визначення зон прискорення використання ВДЕ.

Щоб мати достатню спроможність на втілення проєктів, країни ЄС мають забезпечити наявність навчальних програм, що охоплюватимуть навчання технологій опалення та охолодження з використанням ВДЕ, сонячних фотоелектричних систем, включаючи накопичувачі енергії, пункти підзарядки, що дозволяють реагувати на попит. 

Що покладено на Єврокомісію

До 21 листопада 2024 року Єврокомісія повинна забезпечити створення бази даних ЄС для відстеження рідкого та газоподібного відновлюваного палива та переробленого вуглецевого палива.

До 31 грудня 2025 року Єврокомісія мусить затвердити створення позначки маркування для нових установок ВДЕ. Виробники ж будуть використовувати інформацію, що міститься в гарантіях походження, щоб продемонструвати відповідність вимогам такого маркування.

 

Альона Корогод,

аналітикиня DiXi Group, експертка проєкту «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу»

Публікація підготовлена за фінансової допомоги Європейського Союзу  у межах проєкту “Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу”. Проєкт реалізується консорціумом громадських організацій: “DiXi Group” (координатор), Ресурсно-аналітичний центр “Суспільство і довкілля”, Асоціація “Енергоефективні міста України”, “Українська академія лідерства”, “Жіночий енергетичний клуб України”, “ДЗИГА”, “ПЛАТО”.

Її зміст є виключною відповідальністю ГО “ДІКСІ ГРУП”  і за жодних обставин зміст не може вважатися таким, що відображає позицію Європейського Союзу.

Коментарі

Ще більше спрощень для “зеленої” енергетики в ЄС

Альона Корогод

експертка проєкту DiXi Group «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу»

ЄС виходить із Договору до Енергетичної Хартії: чому це відбулось та що далі?

Микола Яковенко

Експерт проєкту «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу»

Європейський водневий банк: ініціатива для проєктів у ЄС і не тільки

Альона Корогод

експертка проєкту DiXi Group «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу»

Оновлений REMIT обіцяє кращий захист від зловживань

Роман Сутченко

Експерт з моніторингу реформ енергетичних ринків

Нові правила ЄС дозволять краще знати про енергоефективність товарів та економити на цьому

Альона Корогод

експертка проєкту DiXi Group «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу»

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні