Гарантії походження в Україні: можливості для торгівлі та експорту «зеленої» енергії
Робота над повноцінним запуском ринку гарантій походження (ГП) електроенергії з відновлюваних джерел розпочалась із прийняття у квітні 2023 року закону щодо відновлення та “зеленої” трансформації енергетичної системи. Актом конкретизовано механізм видачі ГП та передбачено, що уряд має затвердити Порядок видачі, обігу та погашення гарантій походження.
Так, 27 лютого Кабінет Міністрів затвердив постанову, якою передбачено порядок видачі, обігу та погашення ГП, та порядок визначення екологічної цінності електроенергії.
Постановою також передбачено створення реєстру ГП, який адмініструватиметься НКРЕКП. Гарантії формуватимуться в електронному вигляді у МВт·год відповідно до наданих адміністратором комерційного обліку (“Укренерго”) обсягів відпуску електроенергії з ВДЕ.
Що являють собою ГП?
Гарантії походження засвідчують права її власника на екологічну цінність, тобто обсягу викидів СО2, яких вдалось уникнути, та позитивний ефект від виробництва електроенергії з ВДЕ.
ГП міститиме наступну інформацію:
- вид ВДЕ, що використовується для виробництва електроенергії;
- початкову та кінцеву дату відпуску електроенергії в мережу та/або виробництва з метою використання для власного споживання;
- місце розташування, встановлену потужність та характеристику генеруючої установки;
- інформацію про механізм інвестиційної підтримки або вид підтримки (“зелений” тариф, механізм ринкової премії, надання послуги із забезпечення стабільності ціни на електричну енергію), що застосовується/застосовувався до таких генеруючих установок;
- дату введення в експлуатацію генеруючої установки;
- дату та країну видачі гарантії походження;
- екологічну цінність;
- унікальний ідентифікаційний номер.
Якими є особливості видачі, обігу та погашення ГП?
Гарантія походження видається на обсяг відпущеної електроенергії в мережу, що становить 1 МВт∙год, протягом операційного періоду (календарного місяця), за який та була вироблена.
Формування та видача більше ніж однієї ГП на один і той самий обсяг відпущеної в мережу електроенергії не допускається.
ГП не видається на електроенергію, відпущену з установки зберігання енергії, крім випадку, коли така установка використовується на об’єктах, які виробляють електроенергію з ВДЕ, без отримання ліцензії із зберігання енергії. Крім того, гарантія походження не видається на електроенергію, вироблену гідроакумулюючими електростанціями.
Видані ГП на обсяг електроенергії, виробленої на генеруючих установках виробників та активних споживачів, що був проданий гарантованому покупцю за “зеленим” тарифом або щодо якого надається послуга із застосуванням механізму ринкової премії, переходять у власність гарантованого покупця одночасно з купівлею-продажем такого обсягу.
Аналогічним чином, видані ГП переходять постачальнику універсальних послуг (ПУП) одночасно з купівлею-продажем відповідних обсягів електроенергії, вироблених генеруючими установками активних споживачів (у т.ч. домогосподарств).
Умови передачі ГП у таких випадках регулюються окремими договорами.
ГП перебуває у вільному обігу впродовж 12 місяців з дати виробництва електричної енергії, а погашення гарантії здійснюється протягом 18 місяців з такої дати. У випадку, якщо гарантія не була погашена протягом 18 місяців, така гарантія анулюється.
Погашення здійснюється одноразово, після чого ГП не підлягає подальшому обігу.
Як визначається екологічна цінність?
Екологічна цінність вимірюється у кілограмах CO2 еквіваленту на 1 МВт⋅год електроенергії та визначає усереднений обсяг парникових газів, який було би викинуто виробниками, що використовують викопні види палива, у разі заміщення електроенергії, виробленої з ВДЕ.
Розрахунок обсягу екологічної цінності проводитиме Міненерго на підставі публічної інформації щодо річних обсягів викидів парникових газів сектору енергетики, визначених у Національному кадастрі, та обсягів виробництва електроенергії з викопних видів палива за даними фактичного балансу ОЕС. Якщо даних щодо викидів не буде у публічному доступі, Міндовкілля зобов’язали на запит Міненерго протягом 5 днів надати такі дані для обрахунку екологічної цінності. А затверджені результати розрахунку мають бути оприлюднені на сайті Міненерго.
Чи можна торгувати ГП за межами України?
Визнання, передача та погашення ГП, виданих поза межами митної території України, визначається міжнародними договорами.
Таким чином, кожна потенційна угода щодо продажу ГП із закордонними, зокрема європейськими, партнерами вимагатиме окремої угоди. Тому потенційний запуск ГП в Україні не дозволить торгувати ними в межах ЄС, оскільки поки для цього не створен умов.
Втім, ще у проєкті Національного плану дій з відновлюваної енергетики на період до 2030 року (НПДВЕ 2030) на 2024 рік було підписання угоди з ЄС про взаємне визнання ГП.
Крім того, у лютому 2022 року Держенергоефективності розпочало співпрацю із Секретаріатом Енергетичного Співтовариства та розробником програмного забезпечення Grexel, який виграв тендер на створення регіональної системи гарантій походження для Договірних сторін Енергетичного Співтовариства. У результаті було досягнуто згоди щодо можливого використання рішення від Grexel у пільговому для України режимі – протягом року без оплати за використання. Але початок такого використання був запланований після врегулювання юридичних питань і змін до українського правового поля щодо ГП.
Крім того, з 1 січня 2023 р. Держенергоефективності стало повноправним спостерігачем в Асоціації органів видачі (Association of Issuing Bodies – AIB).
Публікація підготовлена за фінансової допомоги Європейського Союзу European Union in Ukraine у межах проєкту «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу».
Проєкт реалізується консорціумом громадських організацій, зокрема Ресурсно-аналітичним центром «Суспільство і довкілля», під загальною координацією DiXi Group .