Сприяти зеленій відбудові, «наскільки це можливо»: на що будуть спрямовані кошти Ukraine Facility | DiXi Group
DiXi Group Logo
www.upscalerolex.to
29.03.2024

Сприяти зеленій відбудові, «наскільки це можливо»: на що будуть спрямовані кошти Ukraine Facility

 
Програма підтримки України від ЄС Ukraine Facility на 2024-2027 роки (Регламент 2024/792) містить низку положень щодо екологічності використання коштів. Ці положення визначають екологічні та кліматичні цілі, принципи та умови надання коштів, особливо в рамках перших двох елементів Ukraine Facility: Плану України та Інвестиційного механізму. Але масштаб та наслідки воєнних дій обмежують їх застосування на практиці до «наскільки це можливо». 

Серед загальних цілей Ukraine Facility згідно із ст. 3 регламенту – подолання екологічних наслідків російської агресії, сприяння екологічній стійкості та наближенню до екологічного та кліматичного законодавства та стандартів ЄС. Ця ж стаття містить і відповідні завдання (special objectives): 

 •     підтримка переходу до сталої та кліматично-нейтральної економіки; 
 •     підтримка переходу до стандартів ЄС щодо добробуту тварин (у сфері сільського господарства); 
 •     посилення охорони довкілля, здійснення сталого та справедливого зеленого переходу в усіх секторах, включаючи перехід до кліматичної нейтральності відповідно до Паризької угоди;
 •     посилення поінформованості та боротьби з екологічними злочинами;
 •     підтримка відновлення довкілля від наслідків воєнних дій;
 •     сприяння транскордонному співробітництву у сфері охорони довкілля.

Принципи, на яких має здійснюватися реалізація допомоги, включають й екологічні:

 • діяльність у рамках Ukraine Facility має відповідати, «наскільки це можливо у країни, зруйнованій війною», кліматичним та екологічним стандартам ЄС. Вони мають інтегрувати питання пом’якшення зміни клімату та адаптації до її наслідків, охорони довкілля та збереження біорізноманіття тощо;
 • механізм фінансування не повинен підтримувати заходи чи діяльність, несумісні з Національним планом з енергетики та клімату України чи національно визначеним внеском за Паризькою угодою, які сприяють інвестиціям у викопні джерела енергії чи мають значні негативні наслідки для довкілля чи клімату чи біорізноманіття (можуть бути винятки).

Такі цілі та принципи не лише задекларовані, але й втілені у положеннях щодо першого та другого елементів Ukraine Facility. 

План України повинен: 

 • сприяти досягненню цілей Ukraine Facility, зокрема сталій відбудові та відновленню України, переходу до зеленої, сталої, цифрової та інклюзивної економіки; 
 • сприяти виконанню та відповідати національно визначеному внеску в рамках Паризької угоди та зобов’язанням за Конвенцією про біологічне різноманіття;
 • містити пояснення щодо його внеску до досягнення цих цілей та відповідності включених до нього заходів принципу «не завдавати значної шкоди», «наскільки це можливо в контексті повоєнної відбудови та відновлення».

Європейська Комісія має дати свою оцінку дотриманню цих вимог у Плані України.

Інвестиції у рамках другого елементу Ukraine Facility – Інвестиційного механізму – мають відповідати, «наскільки це можливо», кліматичному та екологічному законодавству ЄС, а також Національному плану з енергетики та клімату України. Тому підтримка в рамках Ukraine Facility не повинна використовуватись на заходи, які підтримують інвестиції в викопні джерела енергії або не відповідають принципи «не завдавати значної шкоди». 

Принаймні 20% інвестицій – як в рамках інвестиційного елементу Ukraine Facility, так і в рамках Плану України – мають сприяти, «наскільки це можливо у країни, зруйнованій війною», пом’якшенню зміни клімату та адаптації до її наслідків, охороні довкілля, включно зі збереженням біорізноманіття, та зеленому переходу. Преамбула регламенту про Ukraine Facility пропонує розраховувати цю частку у відповідності до Додатку VI Регламенту (ЄС) 2021/241, яким було створено механізм фінансування відновлення та стійкості для подолання наслідків COVID-19. Додаток містить півтори сотні інвестиційних напрямків та відповідні коефіцієнти їх екологічної та кліматичної складової у відсотках.

Публікація підготовлена за фінансової допомоги Європейського Союзу European Union in Ukraine у межах проєкту «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу».

Проєкт реалізується консорціумом громадських організацій, зокрема Ресурсно-аналітичним центром «Суспільство і довкілля», під загальною координацією DiXi Group .

 

Коментарі

Ще більше спрощень для “зеленої” енергетики в ЄС

Альона Корогод

експертка проєкту DiXi Group «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу»

ЄС виходить із Договору до Енергетичної Хартії: чому це відбулось та що далі?

Микола Яковенко

Експерт проєкту «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу»

Європейський водневий банк: ініціатива для проєктів у ЄС і не тільки

Альона Корогод

експертка проєкту DiXi Group «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу»

Оновлений REMIT обіцяє кращий захист від зловживань

Роман Сутченко

Експерт з моніторингу реформ енергетичних ринків

Нові правила ЄС дозволять краще знати про енергоефективність товарів та економити на цьому

Альона Корогод

експертка проєкту DiXi Group «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу»

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні