Важливість фінасових інструментів для “зеленого” відновлення країни – експертне обговорення
Про реалізацію «зеленого» відновлення в Україні через фінансові інструменти «зеленого» фінансування йшлося під час онлайн-дискусії, у якій взяли участь експерти DiXi Group в рамках реалізації проєкту «Підтримка декарбонізації економіки України через розробку нових моделей фінансування за рахунок використання боргових зобов’язань».
Зараз на порядку денному в Україні – відновлення критичної інфраструктури, зруйнованих міст, забезпечення елементарних умов життя. Відповідно, це впливає на акценти у політиці «зеленого» відновлення. Україна не переглянула свої кліматичні цілі та зобов’язання слідувати ініціативам Європейського зеленого курсу, незважаючи на війну.
«Тому на початкових етапах відновлення ми будемо говорити про виживання, доступ до основних потреб та комунікацій (тепло, вода, газ, електроенергія, продукти харчування, ліки, засоби гігієни), а на етапі масштабної реконструкції та будівництва трансформації почнеться «зелене» відновлення», – відзначила під час обговорення експертка DiXi Group Альона Корогод.
Як ми повідомляли раніше, DiXi Group послідовно підтримує принципи “зеленої” відбудови України як основу майбутньої стратегії повоєнної відбудови України.
«В окремому проекті, спочатку зосередженому на реструктуризації боргу в кліматичних цілях, команда DiXi Group почала вивчати практику післявоєнного зеленого відновлення, різні ініціативи, те, які варіанти фінансування можуть бути реалізовані в Україні. Ми твердо віримо, що питання фінансів має ключове значення для встановлення інституційної бази – не лише «хто платить, той сам і відповідає», але й мають бути задіяні різні фінансові інструменти», – зазначила експертка.
Як відомо, у квітні Європейська комісія розпочала переговори з Україною про можливість приєднання до програми LIFE, щоб допомогти відновити країну після війни. У травні Україна разом з низкою придунайських країн підписали спільне комюніке про співробітництво та реалізацію міжнародного проекту LIFE WILDisland.
Окремо експертка зупинилась на інструменті Solas Sustainable Energy Fund ICAV (SSEF). Метою цього фонду є боргове фінансування енергосервісних компаній для малих проектів з енергоефективності та відновлюваної енергії, переважно в ЄС. Україна може розглянути його, плануючи відбудову країни.
Крім того, в рамках дослідження DiXi Group проаналізувала проблеми управління боргом, включаючи їх перетворення для досягнення кліматичних цілей, використовуючи такий механізм, як боргові свопи.
Організаторами онлайн-дискусії «Назустріч зеленому відновленню України» (Towards the Green Reconstruction of Ukraine) виступили Berlin Economics та ГО «Екодія».