Українська енергосистема знову стала ціллю ворога – чергова атака чітко показала, що кремль не відмовився від планів залишити нас без електропостачання.
Якими є наслідки цієї атаки, чим вона відрізнялася від попередніх, та чи довго будуть застосовуватись відключення? Наводимо коментар генеральної менеджерки у сфері енергобезпеки DiXi Group Олени Лапенко, яка відповіла на ці питання.
В чому відмінність від попередніх атак на українську енергосистему
“Ця атака відрізняється від останніх. Судячи з географії напрямків удару, росіяни цілились в основному у високовольтні підстанції, як це було у 2022-2023 роках. Нагадаємо, що в березні-червні цього року росіяни намагались знищувати генеруючі об’єкти. За даними Міністерства енергетики, загальний обсяг втрат потужностей в цей період сягнув 9 ГВт”.
Про наслідки масштабної атаки
“Наслідки сьогоднішньої атаки одразу відчули споживачі, адже були застосовані екстрені відключення електроенергії. Це пов’язано саме з неможливістю передати потужність, яка виробляється на електростанціях, через пошкодження елементів мережі. Від того, наскільки критичними виявляться ці пошкодження на кожній з підстанцій, буде залежати термін дії графіків відключень в тому чи іншому регіоні. Також ці терміни будуть прямо залежати від наявності резервного обладнання для заміни пошкодженого та гнучкості мережі в конкретному вузлі для побудови “обхідних шляхів” заживлення споживачів.
Звісно, на енергосистему може вплинути й атака на Київську ГЕС, адже це є цінний маневровий ресурс для покриття пікового навантаження. Кожен мегават маневрової потужності для нас є дуже цінним”.
Які висновки варто зробити, та чого чекати взимку
“Чергова атака на енергетику та її наслідки показують, що наша енергосистема все ще не повністю захищена. Росіяни дістають ракетами та дронами не тільки об’єкти в областях, що розташовані близько до лінії фронту, але й у більш віддалених західних регіонах. Тобто не тільки ми готуємось до зими – ремонтуємо, відновлюємо, будуємо. Ворог також систематично наносить удари і не збирається зупинятись. Тому підготовка до зими – це не тільки посилення ППО, продовження посилення фізичного захисту, відновлення зруйнованого, але й максимальна підготовка резервів. Наявність резервних джерел живлення всюди, починаючи від рівня домогосподарств та ОСББ, закінчуючи міськими насосними станціями та котельнями, є надважливою задачею на цьому етапі”.