Українці заборгували 28,5 млрд грн за постачання тепла та гарячої води | DiXi Group
DiXi Group Logo
www.upscalerolex.to
02.12.2024

Українці заборгували 28,5 млрд грн за постачання тепла та гарячої води


Станом на 1 жовтня 2024 року, за
даними порталу Energy Map, заборгованість українців за постачання тепла та гарячої води* становить 28,5 млрд грн. Це на 2,6 млрд грн (10%) більше, ніж у жовтні минулого року, коли сума боргу складала 25,9 млрд грн. Водночас, у порівнянні з початком цього року (33,1 млрд грн), борг зменшився на 4,5 млрд грн, або на 14%.

Майже половина (49%) від загальної суми боргів за тепло та гарячу воду припадає на Харківську область (7,7 млрд грн) та Київ (6,1 млрд грн), де сконцентровано найбільшу кількість абонентів. У Києві послугами користуються 1 134 тис. абонентів теплопостачання та 981 тис. абонентів гарячого водопостачання. На Харківщині таких абонентів 613 тис. та 451 тис. відповідно.

Споживачі ще п’яти областей заборгували понад мільярд: Дніпропетровської (3,4 млрд грн), Донецької (2,1 млрд грн), Запорізької (1,5 млрд грн), Одеської (1,4 млрд грн) та Херсонської (1 млрд грн). Ці області (крім Херсонської) також входять до лідерів за кількістю споживачів теплопостачання – від 214 тис. на Донеччині до 526 тис. на Дніпропетровщині. Водночас, послуга гарячого водопостачання тут переважно відсутня, виняток становить Дніпропетровська область, де її отримують лише 5 тис. абонентів.

Найменша сума боргу, що не перевищує 200 млн грн, у споживачів західних областей – Рівненської (186 млн грн), Івано-Франківської (181 млн грн), Тернопільської (171 млн грн), Вінницької (165 млн грн), Чернівецької (38 млн грн). Кількість користувачів послуг централізованого теплопостачання та гарячої води у цих регіонах незначна, становить відповідно лише 6,7% та 3,3% від загальної кількості споживачів в Україні.

Споживачі на Закарпатті заборгували найменше – 0,1 млн грн, що пов’язано з відсутністю централізованого опалення в більшості населених пунктів області.

Попри законодавчий мораторій на перегляд тарифів для населення на період воєнного стану та систему адресних субсидій, з року в рік сума боргу зростає. У жовтні 2021 року заборгованість за тепло та гарячу воду становила 19,3 млрд грн. До жовтня 2023 року вона збільшилася на 34%, досягнувши 25,9 млрд грн. У 2024 році сума боргу зросла на 48% порівняно з 2021 роком та на 10% у порівнянні з минулим роком. Дані за 2022 рік відсутні у публічному доступі.


За 9 місяців 2024 року українці сплатили за послуги постачання тепла та гарячої води 116,1% від нарахованих сум з урахуванням часткового погашення боргів минулих періодів. Це традиційна тенденція для неопалювального сезону (з квітня по вересень), коли рівень оплати перевищує 100%. Натомість в опалювальний сезон, коли нарахування значно зростають, оплата зазвичай нижча за 100%. Таким чином, більшість родин протягом року виходять на повну оплату спожитих послуг.

Найнижчий рівень розрахунків зафіксовано в трьох прифронтових областях – Херсонській (44,9%), Донецькій (68%) та Харківській (99,6%). Найвищий рівень оплат – у Житомирській (138,4%), Чернівецькій (140,7%) та Закарпатській (141,2%) областях.

Крім послуг постачання тепла та гарячої води, українці заборгували 9,1 млрд грн за централізоване водопостачання та водовідведення та 2 млрд грн – за вивіз побутового сміття. Дані про заборгованість за газо- та електропостачання наразі не публікують. Станом на 31 грудня 2021 року несплата становила 33,8 млрд грн (газ) та 7,7 млрд грн (електрика) відповідно.

* в Донецькій, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Луганській, Одеській, Херсонській та Чернівецькій областях послуги з гарячого водопостачання не надаються.

Підготовка даного матеріалу стала можливою завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках проєкту “Прозорість Енергетичного Сектору”, який виконує ГО “ДІКСІ ГРУП”. Інформація, викладена в цьому матеріалі, є виключною відповідальністю ГО “ДІКСІ ГРУП” і за жодних обставин не може розглядатися як такa, що відображає позицію USAID чи Уряду США.

 

Новини

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні