Україна має потенціал стати регіональним газовим хабом у Східній Європі, але це вимагає створення конкурентного ринку – експерти | DiXi Group
DiXi Group Logo
en
www.upscalerolex.to
logo
Головна » Новини » Україна має потенціал стати регіональним газовим хабом у Східній Європі, але це вимагає створення конкурентного ринку – експерти
01.06.2023

Україна має потенціал стати регіональним газовим хабом у Східній Європі, але це вимагає створення конкурентного ринку – експерти

Україна має все необхідне для того, щоб стати регіональним газовим хабом: розвинену інфраструктуру, газові сховища, біржову торгівлю. В перспективі, після виходу на забезпечення себе вітчизняним блакитним паливом, – також й експорт. Однак для цього важливо лібералізувати український ринок газу й підвищити його ліквідність. На цьому наголосили учасники круглого столу “Газовий хаб: що Україна пропонує європейським партнерам“, організованого аналітичним центром DiXi Group за підтримки Національного фонду на підтримку демократії (NED).

Про необхідність створення газового хабу в Україні також свідчить зацікавленість західних партнерів в українській газовій інфраструктурі. Потужна мережа України дозволяє транспортувати понад 140 млрд куб м. газу і зберігати під землею 30 млрд куб м. Крім того, наша мережа є цікавою для європейців через привабливі ціни на транспортування та зберігання. Це підтвердив заступник генерального директора з розвитку та трансформації ТОВ “Оператор ГТС України” Павел Станчак.

Ми маємо виняткову можливість запропонувати Європі невикористані потужності сховищ, які ми можемо продати постачальникам. Ми бачимо, що всі інші підземні сховища в Європі наповнюються. Скоро вони будуть заповнені і тоді українські 15 млрд куб. м стануть дуже цікавими“, – зазначив він.

Головним стратегічним партнером України в сфері транспортування та зберігання газу може стати Польща, але для цього потрібно буде збільшувати двосторонню потужність мережевих з’єднань.

На думку аналітиків DiXi Group, розвиток українського газового ринку – принаймні в гуртовому сегменті – за моделлю хабу має стати основою енергетичної стратегії країни. Інструментами в досягненні такої стратегічної цілі має стати нарощування власного видобутку, адаптація газової інфраструктури та створення конкурентного ринку.

Водночас, як зазначили учасники круглого столу, без конкурентних та прозорих ринкових умов успішна діяльність хабу буде неможливою.

Ми маємо потенціал стати регіональним хабом у Східній Європі. Така концепція є масштабним і стратегічним планом із розбудови газового сектору країни. Як ми чули від Міністерства енергетики, плануються значні обсяги власного видобутку. Проте без побудови конкурентного газового ринку жодний газовий хаб неможливий“, – розповіла експертка проекту DiXi Group Олена Лапенко. 

На необхідності лібералізації газового ринку також наголосив виконавчий директор Асоціації газовидобувних компаній України Артем Петренко.

“Ліберальні умови можливі за відкритості ринку, коли є, наприклад, “Нафтогаз”, який викуповує ресурс, є частково відкритий експорт, який дозволяє компаніям вирішувати для себе, що робити“, – зазначив Артем Петренко.

Він підкреслив важливість того, що тепер ми можемо публічно бачити, що “Нафтогаз” виходить на торги, які обсяги компанія купує і за якими цінами. Продаж газу українського видобутку, зокрема ресурсу “Укргазвидобування”, на конкурентних біржових торгах має додати ринку прозорості. 

На наше переконання, це один з елементів, який є надзвичайно важливим для підтримки вітчизняного газовидобутку. Надалі дискусія має бути продовжена щодо часткового експорту газу для того, щоб сплачувати більше податків, і щоб держава в результаті отримувала більше валютного виторгу”, – сказав виконавчий директор Асоціації.

Кінцевою ж метою цього процесу повинно стати підвищення ліквідності ринку та формування у прозорий спосіб цінового бенчмарку, який буде відображати справедливу ринкову ціну «блакитного палива».

Згідно з дослідженням DiXi Group, саме послідовна стратегія у питанні лібералізації ринку та підвищення його ліквідності створить умови для підвищення попиту на відповідні послуги, адже чи не найголовнішою проблемою для українського газового хабу є низький рівень ліквідності. Він викликаний значним державним втручанням (регульовані ціни та “бронювання” ресурсу в рамках ПСО), високою концентрацією (домінування, а фактично майже монопольне становище “Нафтогазу” у сегментах видобутку й постачання), обмеженою прозорістю операцій і недостатнім розвитком торгових платформ. Ігнорування цих проблем, відкладення необхідних рішень (Gas Release Program, функція маркет-мейкера, REMIT тощо) нівелюють досягнення України у реформуванні газового ринку.

Матеріал підготовлено аналітичним центром DiXi Group за підтримки Національного фонду на підтримку демократії (NED).

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні