Російська нафта – чи стане зниження ціни на неї ефективним засобом тиску на Кремль?
Нафта давно стала головним рушієм економіки росії, забезпечуючи значну частину її бюджетних доходів. Після повномасштабного вторгнення в Україну, міжнародна спільнота не могла залишитися осторонь і почала активно шукати способи, як послабити фінансові потоки Кремля. Одним із таких інструментів стало введення обмежень на граничні ціни (прайс-кепи) на експорт російської нафти і нафтопродуктів, запроваджене країнами G7 у 2022 році.
Проте, незважаючи на значні санкції, росія продовжує отримувати прибутки від продажу нафти, хоча й не такими темпами, як раніше. За підрахунками CREA, росія заробила понад 744 млрд євро на експорті нафти від початку війни, і навіть Китай та Індія активно закуповують нафту з великими знижками. Торгівля нафтою залишається значною статтею доходів бюджету рф.
Що ж пропонується зараз? Нині точиться дискусія серед політиків та експертів щодо подальшого зниження граничної ціни на російську нафту. Пропозиції щодо нового рівня ціни коливаються в межах $30-50 за барель (зараз $60) . Ця ініціатива, на думку експертів, вдарить по російському бюджету, адже собівартість видобутку нафти в Росії коливається в межах 10-15 доларів за барель. Але чи стане це ударом по Кремлю, який призведе до зміни його агресивної політики?
Аналіз Uppsala University показує, що зниження граничної ціни принесе вигоду всім споживачам нафти, включно з такими великими ринками, як Індія та Китай. Найбільші втрати нестиме росія, однак є ризик, що навіть при низькій собівартості видобутку Кремль може обмежити експорт навіть на шкоду власним інтересам.
Скорочення експорту нафти може викликати дефіцит на світовому ринку і спровокувати зростання цін. Це негативно вплине на країни-імпортери, які намагаються забезпечити свою енергетичну безпеку.
Найбільш ефективною стратегією для країн коаліції, на думку експертів, стане поетапне зниження граничної ціни. Спочатку до 50, а згодом і до 30 доларів за барель, якщо ситуація залишиться стабільною.
Рекомендований план дій:
- Встановити обмеження ціни на рівні $50 за барель для подальшого скорочення доходів росії.
- За відсутності ринкових дисбалансів через шість місяців знизити граничну ціну до $40.
- Кінцевий крок — встановлення ціни в $30 за барель, що забезпечить максимальні втрати для рф, але водночас дозволить підтримувати необхідний обсяг постачання на світовий ринок.
Цей сценарій дозволить одночасно послабити доходи Кремля і зберегти баланс на світовому ринку.
Детальніше оцінка впливу на доходи рф та оптимальний рівень обмежень представлено в аналітичному документі DiXi Group за посиланням.
Проте ефективність цього кроку залежатиме не лише від цінових обмежень. Необхідний суворий контроль за дотриманням санкцій, адже Росія активно використовує “тіньовий флот” для обходу обмежень. Тільки комплексний підхід, включаючи санкції проти порушників і подальший тиск на Росію, може дати результати.
Таким чином, майбутнє санкцій проти російської нафти виглядає обнадійливо, але залишається складним і залежить від глобальних політичних рішень та реакції ринку.