Присутність росії в атомній галузі багатьох країн світу є питанням світової ядерної безпеки – експертка DiXi Group у Софії
14 червня в столиці Болгарії відбувся круглий стіл, присвячений зусиллям країн Чорноморського регіону у протидії російському економічному та політичному впливу. До обговорення актуального питання, ініційованого Центром вивчення демократії (CSD), долучились експерти із ЄС і США, зокрема директорка ініціативи Energy Futures Мелані Кендердайн, голова Форуму політичної освіти в німецькій землі Саксонія Марко Арндт, керівник енергетичних програм румунського аналітичного центру Expert Forum Ана Отілія Нуцу, та експертка DiXi Group Олена Лапенко.
Головною темою дискусії стала вразливість країн регіону та ефективність заходів ЄС, що були прийняті у відповідь на російський енергетичний шантаж. Як підкреслили експерти, ризики для енергетичної та кліматичної безпеки ЄС підскочили до найвищого рівня за всю історію. Серед головних висновків круглого столу – необхідність розширення сфери санкцій, включаючи повну заборону імпорту російського газу, запровадження вторинних санкцій для нафтотрейдерів, транспортних і страхових компанії, які продовжують працювати з російською нафтою в порушення обмежень.
Олена Лапенко також вказала на необхідність розширення санкцій на російську ядерну галузь. За твердженням експертки DiXi Group, це стало уже не тільки питанням скорочення доходів країни-агресорки, які та використовує для фінансування військових дій.
«Присутність росії в атомній галузі багатьох країн світу вже є питанням світової ядерної безпеки. Дії рф в нафтовому і газовому сегментах прямо вказують, що для неї будь-яке співробітництво в енергетичній сфері – це інструмент шантажу для вирішення політичних питань. А захоплення та дестабілізація роботи Запорізької АЕС із залученням представників держкорпорації “Росатом” вказує ще й на терористичну складову дій РФ», – зазначила Олена.