Фінансування пріоритетних видатків держбюджету на 2024 рік напряму залежатиме від виконання Україною умов всіх міжнародних програм, – квітневий моніторинг RRR4U | DiXi Group
DiXi Group Logo
www.upscalerolex.to
logo
01.05.2024

Фінансування пріоритетних видатків держбюджету на 2024 рік напряму залежатиме від виконання Україною умов всіх міжнародних програм, – квітневий моніторинг RRR4U

 
У квітні  Україна отримала 1,5 млрд євро за виконання п’яти індикаторів в рамках   Ukraine Facility. До цього в кінці березня Україна отримала $890 млн від МВФ завдяки успішному проходженню третього перегляду програми та   $1,5 млрд  від Світового банку за ухвалені три закони. Визначеність щодо майбутнього фінансування зросла, оскільки  США нарешті ухвалили пакет допомоги для України на $7,8 млрд.  Єврокомісія схвалила  План України з індикаторами для фінансування та визначила розподіл траншів за кварталами: за умови схвалення Плану країнами-членами ЄС Україна має вже в травні отримати від ЄС 1,9 млрд євро. 

Втім, ці події все ще не дають впевненості в тому, що вся наявна потреба у фінансуванні держбюджету на 2024 рік буде закрита. Це напряму залежатиме від виконання Україною умов всіх міжнародних програм. Про це йдеться в квітневому випуску «Моніторингу виконання програм МВФ та допомоги ЄС», який 30 квітня презентували експерти Консорціуму RRR4U. 

«Лише у березні 2024 року обсяг державного боргу у доларовому еквіваленті зріс на понад $7 млрд. Ми залишаємося залежними від міжнародної фінансової допомоги. Тому максимально важливо виконувати програми з МВФ, ЄС та іншими донорами вчасно та в повному обсязі», – підкреслив основну проблему директор з досліджень аналітичного центру DiXi Group Роман Ніцович.

Наприклад, відповідно до Плану України в рамках механізму фінансової підтримки ЄС Ukraine Facility в другому кварталі цього року Україна має виконати 9 індикаторів. Експерти консорціуму RRR4U порахували, що «ціна» кожного з цих індикаторів становить трохи більше 450 млн євро.

«В кожному кварталі передбачені різні суми фінансування і різна кількість індикаторів для виконання. Відповідно, «ціна» індикатора теж різна. Якщо якийсь індикатор не виконується вчасно, гроші за нього у відповідному періоді не надходять. Різниця в «ціні» індикаторів пов’язана з тим, що більші суми фінансування закладені саме на початку програми. Це важливо, щоб підтримати стійкість України та забезпечити достатньо коштів в бюджеті для фінансування пріоритетних видатків», – пояснює провідна наукова співробітниця Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Олександра Бетлій

Україна вже отримала 6 млрд євро за програмою Ukraine Facility, зокрема 1,5 млрд євро саме за виконання п’яти умов для перехідного фінансування. Щоб отримати решту з передбачених на цей рік 16 млрд євро, країна має виконати ще 31 індикатор. 

«Щонайменше вісім індикаторів з дедлайном у другому, третьому та четвертому кварталі вже виконані. Інші знаходяться в процесі виконання. Втім, основне навантаження по виконанню індикаторів у 2024 році припадає на четвертий квартал», – відзначає аналітик політики та даних Інституту аналітики та адвокації Віталій Набок.

Україна сумлінно виконує і програму з МВФ. Наприкінці березня МВФ ухвалив третій перегляд програми з Україною, за результатами якого до бюджету надійшов черговий транш у розмірі майже 900 млн доларів. Нових маяків до програми не додали, але змістили дедлайни по трьох вже наявних. Експерти Консорціуму RRR4U передбачають, що четвертий перегляд програми також пройде успішно. 

«На цей раз строки виконання маяків продовжили не через те, що Україна не встигла їх зробити, як було до того, а лише з метою дати Україні більше часу на якісне виконання. Україна також вчасно виконала всі структурні маяки для наступного перегляду програми в червні. Зокрема, маємо непублічне підтвердження представників МВФ та уряду, що концептуальна записка щодо програми “5-7-9%” для більшої підтримки малих та середніх підприємств, хоч вона і не була представлена публічно. Ми не можемо зараз оцінити всі кількісні критерії ефективності, але враховуючи попередні успішні перегляди програми, можемо припустити, що з цим теж не буде проблем», – резюмував економіст Центру економічної стратегії Максим Самойлюк

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні