Дослідження системи субсидіювання – від DiXi Group
Нове дослідження DiXi Group “Реформа субсидій та ринок газу в Україні: від проїдання до підтримки вразливих споживачів” містить висновки та пропозиції для уряду щодо реформування системи субсидій в Україні (дорожня карта).
У публікації йдеться про функціонування інституту субсидій в контексті стимулювання прозорості, енергоощадності та енергоефективності, а також проаналізовано ефективність перших результатів монетизації субсидій.
Експерти розглянули наступні проблеми системи субсидій та пов’язане з нею регулювання газового ринку:
◾️відсутність прозорого обліку споживачів газу та отримувачів субсидій;
◾️недосконала і дискримінаційна система ПСО (покладання спеціальних обов’язків на учасників ринку газу);
◾️недоінвестування державою ресурсів та підтримки в енергоефективність та власний видобуток.
Проблемам, що існують у системі субсидіювання, присвячений і відеоролик, в основі якого – висновки авторів дослідження.
Дослідження також містить висновки та пропозиції для уряду щодо реформування системи субсидій в Україні (дорожня карта). Зокрема у дослідженні зазначено, що комплексне рішення з подолання енергетичної бідності мало б передбачати поетапну систему кроків. А саме – варто впровадити чіткий контроль за кількістю отримувачів субсидій і обсягами газу, який має йти на задоволення потреб населення. Також слід ліквідувати систему «подвійного» субсидіювання за рахунок скасування ПСО, створення ринкових умов для всіх постачальників і споживачів з можливістю зміни постачальника. Варто розширити і масштабувати державну програму підвищення енергоефективності і енергоощадності для побутових споживачів.
Публікація та відеоролик підготовлені за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» у межах проекту «Посилення прозорості енергетичного сектору в Україні». Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду «Відродження».