«Зелені» банки – стимул для інвестицій у стійкі кліматичні рішення та «зелене» відновлення
За визначенням ОЕСР, «зелений» банк – це державна, квазідержавна або некомерційна фінансова установа, що створена спеціально для сприяння інвестиціям у низьковуглецеву, стійку до змін клімату економіку. У світі вже існує понад десяток таких інституцій, які створені на різних рівнях, зокрема:
- на національному рівні (Австралія, Японія, Малайзія, Швейцарія, Велика Британія);
- на рівні штату (Каліфорнія, Коннектикут, Гаваї, Нью-Джерсі, Нью-Йорк і Род-Айленд у США);
- на рівні округу (напр., округ Монтгомері, штат Меріленд, США);
- на міському рівні (напр. у м. Масдар, ОАЕ).
В Австралії ще у 2012 році створили державний «зелений» банк Clean Energy Finance Corporation (CEFC) з метою зниження викидів СО₂ та збільшення інвестицій у «зелені» проєкти. Механізм кредитування СEFC – не складний, банк використовує свої партнерства з провідними комерційними банками по всій Австралії та позичає їм кошти для прямого фінансування технологій та проєктів чистої енергетики.
Лише за 8 років діяльності CEFC
Того ж року «зелений» інвестиційний банк був створений у Великобританії. Перші роки після створення UK Green Investment Bank (GIB) діяв як державна установа, втім – після
Перший «зелений» банк у США – Connecticut Green Bank (CGB) – був створений в штаті Коннектикут для розробки та впровадження стратегій, які знижують вартість чистої енергії, щоб зробити її доступнішою для споживачів у житловому, комерційному та промисловому секторах. Капітал банку формується за рахунок надбавок до рахунків за електроенергію, надходжень від продажу квот на викиди в рамках Регіональної ініціативи парникових газів, грантів федерального уряду США, та приватних джерел. Так, з моменту заснування, у “зелену” економіку штату CGB було мобілізовано понад 2,26 млрд дол. інвестицій.
А у Швейцарії з літа 2022 року лише обговорюється питання створення державного банку зелених інвестицій (Green Investment Bank). І зараз дискусії точаться з приводу його доцільності для цілей країни.
Як показує досвід, такі фінустанови створювались виходячи з унікальних національних і місцевих умов, щоб задовольняти конкретні потреби. Та попри це, всі вони мають загальні спільні риси, зокрема: сприяють прискореному досягненню кліматичних цілей, скороченню викидів, спрямовані на мобілізацію приватного капіталу та зниженні вартості капіталу в цілому, зниження енерговитратності, розвиток ринків «зелених» технологій, підтримку розвитку громад та створення робочих місць.
Використання досвіду Австралії, Швейцарії, Великобританії та інших країн у створенні «зелених» банків може допомогти Україні створити інструмент для фінансування заходів «зеленого» відновлення. Такий банк може бути або створено у рамках Плану відновлення України як банк розвитку та координуючу фінустанову для повоєнної відбудови, підтримки «зелених» проєктів, або шляхом уповноваження існуючого державного банку, наприклад «Укргазбанку», що є першим в Україні банком «зеленого» фінансування та має фокус на кліматичних проєктах.
Більше про міжнародний досвід діяльності “зелених” банків можна дізнатися у
Альона Корогод, аналітик DiXi Group, експерт проєкту “Підтримка декарбонізації економіки України через розробку нових моделей фінансування за рахунок використання боргових зобов’язань”
Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду “Відродження” у рамках проєкту “Підтримка декарбонізації економіки України через розробку нових моделей фінансування за рахунок використання боргових зобов’язань”. Матеріал відображає позицію автора і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду “Відродження”.