Відновлення будівель - новий старт для Фонду енергоефективності? | DiXi Group
DiXi Group Logo
www.upscalerolex.to
logo
21.10.2022

Відновлення будівель – новий старт для Фонду енергоефективності?

Кабмін постановою від 18 жовтня 2022 року №1184 передбачив можливість використання коштів Фонду енергоефективності (далі – Фонд) на фінансування відновлення будівель, що зазнали руйнувань під час війни.

Дана постанова була затверджена урядом на виконання Закону, прийнятого ще на початку липня, та передбачає запуск програми відновлення житлових будинків, пошкоджених внаслідок воєнних дій, проєкт якої розроблявся з травня.

Запуск програми «ВідновиДІМ» буде відбуватись у декілька етапів. Спочатку стартує пілотний етап, фінансування на який надав ЄС у розмірі 5 млн євро. В наступному році до програми планується залучити ще 20 млн євро з мінімальним співфінансуванням від держави. Саме тоді, за умови збільшення обсягів фінансування програми, розпочнеться основний її етап.

У рамках же першого етапу планується відновити близько 60-100 багатоквартирних будинків. Учасниками програми можуть стати ОСББ, які не мають власних коштів або субвенції від місцевої влади на відновлення пошкодженого житла у Київській, Житомирській, Чернігівській та Сумській областях, де вже проведено розмінування, та підготовлено звіти про обстеження пошкоджень.

Завдяки допомозі від ЄС, фінансування буде здійснено на грантових умовах, а не за компенсаційним механізмом. Тобто передбачатиметься надання ОСББ грантів на безоплатній та безповоротній основі в розмірі 100% вартості матеріалів та робіт, але не більше 6 млн грн на один будинок. Грант буде виплачуватись двома частинами:

  • 70% авансу – відразу після приєднання до грантового договору;
  • 30% – після завершення всіх будівельних робіт на основі складання акта відповідної форми.

Серед робіт, що підлягають грантовій оплаті, – заміна або ремонт віконних, балконних блоків, зовнішніх дверей, ремонт пошкоджень фасадів та покрівлі, ремонт котелень на дахах та інженерних мереж.

У мирний час Фонд енергоефективності забезпечував реалізацію Програми підтримки енергомодернізації багатоквартирних будинків «Енергодім», працював у напрямку запровадження комплексної термомодернізації будівель.

Втім, з початку повномасштабного вторгнення росії Фонд не приймав нових заявок і не розпочинав нових проєктів, і лише завершував реалізацію розпочатих раніше проєктів. Більше того, за нашою інформацією, з весни 2022 року кошти на рахунку Фонду у Державному казначействі заблоковані, а у проєкті Держбюджету на 2023 рік не передбачено коштів на жодну енергоефективну програму.

Зрозуміло, що в умовах війни питанню відновлення критичної інфраструктури та життєзабезпечення громад відводиться першочергове значення. Втім, енергоефективність – це не лише про утеплення будівель, а й про заходи, що дозволять ощадливо використовувати енергоресурси вже зараз, підготуватись до викликів цієї і наступних зим.

В ЄС цьому питанню відводиться велика увага. Зокрема у прийнятому плані REPowerEU, як відповідь на гібридну війну рф і порушення глобального енергетичного ринку, пропонується на 13% підвищити ціль з енергоефективності (із раніше запропонованих 9% в рамках пакету «Fit for 55» Європейського зеленого курсу). У житловому секторі, завдяки енергоефективним заходам і встановленню теплових насосів, передбачається скоротити попит на газ на 37 млрд кубометрів! А в Міжнародному енергетичному агентстві (МЕА) навіть розробили інструментарій для урядів із підтримки активних заходів з енергоефективності.

Запуск програми «ВідновиДІМ» можна вважати певним етапом у відновленні діяльності Фонду енергоефективності в нових реаліях, у яких вимушена жити країна та ще й з важливою метою – реалізації проєктів відновлення житла. Разом з тим, слід не відходити від основної мети Фонду, а це значить, що відновлене житло має демонструвати кращі енергетичні та експлуатаційні характеристики.

Альона Корогод,
аналітикиня DiXi Group, експертка проєкту «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу”

Публікація підготовлена за фінансової допомоги Європейського Союзу у межах проєкту “Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу”. Проєкт реалізується консорціумом громадських організацій: “DiXi Group” (координатор), Ресурсно-аналітичний центр “Суспільство і довкілля”, Асоціація “Енергоефективні міста України”, “Українська академія лідерства”, “Жіночий енергетичний клуб України”, “ДЗИГА”, “ПЛАТО”.
Її зміст є виключною відповідальністю ГО “ДІКСІ ГРУП” і за жодних обставин зміст не може вважатися таким, що відображає позицію Європейського Союзу.

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні