«Зелений» курс України ще не отримав фінансового підкріплення - Energy Policy Tracker | DiXi Group
DiXi Group Logo
en
www.upscalerolex.to
logo
08.03.2021

«Зелений» курс України ще не отримав фінансового підкріплення – Energy Policy Tracker

Уряд декларує підтримку декарбонізації енергетики, однак в частині фінансування змін поки не спостерігається. З початку пандемії COVID-19 підтримка викопного палива і традиційних технологій генерації переважає підтримку чистих джерел енергії.

Такі висновки дозволяє зробити Energy Policy Tracker (EPT) – інструмент та база даних, в рамках якої низка міжнародних дослідницьких організацій відстежують державні видатки та політику. З 2020 року до команди EPT приєднався аналітичний центр DiXi Group, який на постійній основі веде моніторинг і оновлення даних щодо України.

Експерти DiXi Group відзначили такі ключові політики та заходи, що були прийняті або підтримані в Україні протягом лютого та на початку березня 2021 року:

1) 9 лютого 2021 року відбулось підписання Меморандуму між місцевими органами влади, Міненерго, Мінрегіоном, НКРЕКП та «Нафтогазом» про незмінність тарифів на опалення та гаряче водопостачання до травня 2021 року. Згідно з підписаним документом, «Нафтогаз» відстрочує платежі на різницю між ринковою та граничною ціною газу, закладеною в тариф, до 30 вересня 2021 року, а до 1 травня сторони визначать джерела компенсації для ТКЕ цієї різниці (без залучення коштів місцевих бюджетів), щоб до 1 жовтня прийняти необхідні нормативно-правових акти. Такі дії із «заморожування» вартості послуги постачання теплової енергії та гарячої води виглядають непослідовно, особливо на фоні очікуваного зростання боргів ТКЕ за газ.

23 лютого Антикризовий енергетичний штаб схвалив план дій із впровадження Меморандуму. Зокрема, НКРЕКП спільно з «Нафтогазом» мають верифікувати всі борги ТКЕ, на базі Мінрегіону та Міненерго уряд має визначити механізми погашення заборгованості та спільно з Мінфіном знайти джерела для їх фінансування.

2) 10 лютого 2021 року прийнято Закон про державну підтримку інвестиційних проектів зі значними інвестиціями (так званий «закон про інвестнянь») з метою стимулювання залучення стратегічних інвесторів, підвищення інвестиційної привабливості, а також зростання конкурентоспроможності економіки України. Преференційний підхід для окремих проєктів уповноважений супроводжувати Офіс із залучення та підтримки інвестицій (UkraineInvest).

2 березня 2021 року прийнято закони про податкові та митні пільги для реалізації проєктів зі значними інвестиціями.

3) 16 лютого 2021 року Верховною Радою не підтримано у першому читанні та направлено на доопрацювання в профільний комітет проєкт Закону про запобігання, зменшення та контроль забруднення, що виникає в результаті промислової діяльності. Проєктом передбачається впровадження інтегрованих підходів у питаннях дозвільної діяльності та контролю забруднення, що виникає в результаті промислової діяльності, на основі застосування найкращих доступних технологій та методів управління згідно із Директивою 2010/75/ЄС про промислові викиди.

4) 3 березня Кабінетом Міністрів України було затверджено Національну економічну стратегію на період до 2030 року, що включає стратегічні цілі з декарбонізації – такі як досягнення кліматичної нейтральності не пізніше 2060 року, зменшення технологічних витрат та втрат енергії у процесі її виробництва та постачання до 8%, формування частки генерації з ВДЕ в загальному виробництві електроенергії на рівні 25%, зниження енергоємності видобувної промисловості на 30%.

5) 17 лютого 2021 року Верховною Радою схвалено План законопроєктної роботи на 2021 рік. Він включає кінцеві терміни для прийняття важливих законодавчих ініціатив, надає очікувані результати та цільові показники, що пов’зані з виконанням зобов’язаннь в рамках Угоди про асоціацію між україною та ЄС, включаючи питання енергобезпеки, енергоефективності, захисту довкілля та природних ресурсів, що у поєднанні сприятиме декарбонізації економіки України.

6) 19 лютого 2021 року в першому читані прийнято Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сертифікації оператора системи передачі. Законопроєкт розроблено з метою здійснення сертифікації «Укренерго» у відповідності з вимогами Третього енергопакету ЄС та наближення ОЕС України до синхронізації з Європейською мережою системних операторів передачі електроенергії (ENTSO-E);

Energy Policy Tracker оновлюється на щотижневій основі для надання найсвіжішої інформації щодо енергетичних та кліматичних політик країн у відповідь на пандемію COVID-19. Єдина методологія і простий, але зрозумілий підхід, дозволяє не просто аналізувати різницю між словами та діями урядів різних країн, але й порівнювати країни між собою. Усі дані проходять процес незалежного рецензування (peer review) перед тим, як бути включеними до EPT.

Інструмент дозволяє аналізувати заходи та фінансування на підтримку викопних видів палива або ж на декарбонізацію й розвиток чистої енергетики. Типи політик розподіляються в EPT за наступними категоріями джерел енергії – безумовно викопні, умовно викопні, безумовно чисті, умовно чисті та інші типи.

Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.


Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні