Зелена відбудова – необхідність України на шляху до зеленої та кліматично нейтральної економікиУкраїнські експерти організували дискусію задля обговорення можливих зелених моделей повоєнного відновлення держави.
“Зелене відновлення України: місія (не)можлива” – під такою назвою 14 вересня відбулась онлайн-дискусія щодо повоєнної відбудови України. Захід було організовано консорціумом громадських організацій в межах проєкту «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу», координатором якого є аналітичний центр DiXi Group. Також в обговоренні взяли також міжнародні експерти, представники уряду, місцевої влади та бізнесу.
Під час заходу презентували візію експертів проєкту щодо зеленої відбудови України, що викладена у аналітичній записці. Для її розробки було проаналізовано вже наявні напрацювання українського уряду та міжнародних партнерів:
- візія української сторони, презентована в Лугано, а також проєкти Плану відновлення України (матеріали робочих груп);
- комюніке Єврокомісії “Ukraine Relief and Reconstruction”;
- неформальна аналітична записка Світового банку “Relief, Recovery and Resilient Reconstruction: Supporting Ukraine`s Immediate and Medium-Term Economic Needs”.
Всі ці пропозиції хоч і містять різні інструменти відбудови, але є спільними в загальній меті – не лише подоланні прямих наслідків війни, а й розробці комплексного плану розвитку держави в середньостроковій перспективі. Водночас, експерти проєкту наголосили, що зазначені напрацювання не містять достатньої кількості ефективних елементів зеленого відновлення.
“Ми звернули увагу, що жодна з пропозиція не розглядає зелені цілі як основу відновлення. Ті елементи, які стосуються зеленого відновлення, не є достатніми і не призведуть до ефективних змін в подальшому”, – зазначила експертка проекту, старша аналітикиня РАЦ «Суспільство і довкілля», Зоряна Козак.
Відтак, експертами проєкту були розроблені та перезентовані три моделі зеленого повоєнного відновлення.
- Амбітна – має загальну амбітну екологічну мету, конкретні зелені цілі і пропонує механізми їх досягнення.
- Прагматична – містить лише окремі “частково зелені” цілі, принципи і механізми, які як основа повоєнної відбудови дозволять “озеленити” процес відновлення і не перешкоджатимуть подальшому повноцінному зеленому розвитку України.
* Інерційна – передбачає лише окремі завдання у сфері довкілля та клімату відповідно до вже існуючих цілей і не містить цілісного бачення зеленої стратегії, тож є неприйнятною для подальшого розвитку держави на думку експертів.
Як пояснила експертка, амбітна модель відповідає на питання “Що ми хочемо досягти?”, а прагматична – “Як ми досягатимемо [незелені] цілі?”. Зокрема, прагматична модель – це “зелений” інструмент досягнення цілей, які не завжди можна віднести до “зелених” – наприклад, енергетична незалежність чи безпека.
При обговоренні моделей учасники дискусії зійшлись на думці, що зелене повоєнне відновлення слід розглядати не як бажану опцію, а як економічну необхідність глибокої трансформації України на шляху до зеленої та кліматично нейтральної економіки.
Позицію бізнесу представив Станіслав Зінченко, голова комітету промислової екології та сталого розвитку Європейської бізнес асоціації, директор компанії GMK Center.
“Бізнес активно підтримує ідею “зеленого” відновлення України як одного із компонентів сталого економічного розвитку – але не за рахунок збільшення регуляцій, дозволів, податків, перекладення відповідальності, перевірок. А за рахунок, як і в ЄС, фінансових стимулів, грантів, сумісних з державою проєктів”, – сказав він.
Уряд, в свою чергу, турбує питання фінансування “зелених” заходів.
“Усе буде залежати від фінансів, які вдасться отримати з тих чи інших джерел на розвиток енергетики та інших галузей. Саме це буде задавати нам рамки. Ми можемо спрогнозувати, яким буде попит на електроенергію і приблизно розраховувати, яка генерація нам потрібна. Але якщо не буде фінансів – ми не зможемо її збудувати”, – констатував Олександр Тарасенко, керівник експертної групи європейської та євроатлантичної інтеграції Директорату стратегічного планування та європейської інтеграції Міністерства енергетики України.
Коментарі інших учасників можна переглянути у відеозаписі дискусії за посиланням.
Директор з досліджень аналітичного центру DiXi Group Роман Ніцович підкреслив під час обговорення, що громадські організації сприяють підвищення обізнаності про стратегії, політики, інструменти Європейського зеленого курсу, а також включення заходів, політик, які відповідають принципам Європейського зеленого курсу в українські секторальні політики, підвищення їх рівня у пріоритетах нацполітики.
Публікація підготовлена за фінансової допомоги Європейського Союзу у межах проєкту «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу». Проект реалізується консорціумом громадських організацій: ГО “ДІКСІ ГРУП” (координатор), Ресурсно-аналітичний центр «Суспільство і довкілля», Асоціація “Енергоефективні міста України”, “Українська академія лідерства”, “Жіночий енергетичний клуб України”, “ДЗИГА”, “ПЛАТО”.
Її зміст є виключною відповідальністю ГО “ДІКСІ ГРУП” і за жодних обставин зміст не може вважатися таким, що відображає позицію Європейського Союзу.