ЄЗК: Пакет «Fit for 55» (інфографіка) | DiXi Group
DiXi Group Logo
www.upscalerolex.to
logo
26.08.2021

ЄЗК: Пакет «Fit for 55» (інфографіка)

14 липня Єврокомісія представила пакет законодавчих ініціатив «Fit for 55», що мають забезпечити досягнення цілей ЄС зі скорочення викидів парникових газів на 55% до 2030 року від рівня 1990 року та загалом сприятимуть реалізації Європейського зеленого курсу.

Пакет «Fit for 55» містить 13 законодавчих пропозицій, 8 з яких передбачають перегляд чинного законодавства, а 5 є абсолютно новими, серед яких:

  • CBAM – Механізм прикордонного вуглецевого коригування
  • ReFuelEU Aviation – ініціатива щодо збільшення частки сталих авіаційних палив
  • FuelEU Maritime – ініціатива щодо стимулювання використання відновлюваного та низьковуглецевого палива у морському транспорті

Пропозиції щодо оновлення чинного законодавства

  • Перегляд схеми торгівлі викидами ЄС (EU ETS
  • Зміни до Директиви про стимулювання виробництва енергії з відновлюваних джерел (RED)
  • Зміни до Директиви про енергоефективність (EED)
  • Перегляд Регламенту розподілу зусиль щодо скорочення викидів парникових газів (ESR)
  • Перегляд Директиви про розбудову інфраструктури альтернативних видів палива (AFID)
  • Перегляд Положення про врахування викидів парникових газів та їх поглинання у секторі землекористування, зміни землекористування та лісового господарства (LULUCF)
  • Зміни до положення, що встановлює стандарти викидів CO₂ для легкових автомобілів та мікроавтобусів
  • Перегляд  Директиви про реструктуризацію системи Співтовариства з оподаткування енергії та електроенергії (ETD)

Пакетом законодавчих ініціатив «Fit for 55» встановлено амбітні цілі:

  • до 2030 року 40% виробленої енергії має бути з ВДЕ (попередня ціль – 32%);
  • до 2030 року передбачено скорочення частки первинного та кінцевого споживання енергії до 39-41% та 36-37% відповідно;
  • до 2030 року викиди вуглецю від нових автомобілів мають бути скорочені, в середньому, на 55% у порівнянні з 2021 роком, а з 2035 року в ЄС зовсім припиниться продаж автомобілів з ДВЗ, і, водночас, збільшиться кількість зарядних станцій для електрокарів;
  • із 2023 року авіаційний та судноплавний сектор також буде включено до розширеної схеми торгівлі викидами ЄС, зокрема на авіаперельоти пропонується запровадити так званий «керосиновий» податок, що, як обговорюють в медіа, може призвести до подорожчання квитків;
  • із 2023 року розпочинається перехідний трирічний етап запровадження механізму прикордонного вуглецевого коригування (CBAM) що буде застосовуватися до імпорту сталі, добрив, алюмінію, цементу та електроенергії, а вже з 2026 року очікується його повноцінне впровадження.

Ситуація в Україні

У липні 2021 року уряд схвалив другий Національно визначений внесок України до Паризької Угоди (НВВ2), що передбачає до 2030 року скоротити викиди до рівня 35% порівняно з 1990 роком, та ініціював створення робочої групи з підготовки оновленої Енергетичної стратегії України до 2050 року.

Крім того, Енергетична стратегія України на період до 2035 року, та Національна економічна стратегія на період до 2030 року містять важливі цілі щодо скорочення викидів парникових газів та збільшення частки відновлюваних джерел в енергобалансі. Також розроблені проєкти Національного плану з енергетики та клімату, Національного плану дій з енергоефективності до 2030 року, Концепції «зеленого» енергетичного переходу України до 2050 року, що потребують затвердження та впровадження.

У червні Президент України підписав указ про старт екологічного проєкту «Зелена країна» з висадки 1 млрд дерев.

Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні