Європейський зелений курс: нульове забруднення
12 травня 2021 року Єврокомісія прийняла з досягнення нульового забруднення повітря, води та ґрунтів.
Щоб допомогти ЄС у досягненні мети до 2050 року – зведення до нуля шкоди від забруднення для здоров’я людей та екосистем, Планом дій визначено ключові цілі на 2030 рік:
- покращення якості повітря для зменшення кількості передчасних смертей, спричинених забрудненням повітря, на 55%;
- зменшення кількості пластикового сміття в морі (на 50%) та мікропластику, що викидається в навколишнє середовище (на 30%);
- покращення якості ґрунтів за рахунок зменшення втрат поживних речовин та використання хімічних пестицидів на 50%;
- зменшення на 25% площі екосистем ЄС, де забруднення повітря загрожує біорізноманіттю;
- зменшення на 30% частки людей, що хронічно страждають від шуму транспорту;
- істотне зменшення утворення відходів, зокрема на 50% – залишкових побутових відходів.
План дій спрямований на зміцнення «зеленого», цифрового та економічного лідерства ЄС, та має на меті надати певний дороговказ для врахування питань запобігання забрудненню у всіх відповідних політиках ЄС, активізувати впровадження відповідного законодавства ЄС.
Також у період з 31 травня по 4 червня Зелений тиждень ЄС об’єднав різні аудиторії починаючи від представників громадськості, уряду до бізнесу, щоб знайти рішення задля реалізації амбіцій щодо нульового забруднення навколишнього середовища.
Основні теми заходу:
- Здоров’я та навколишнє середовище – на заході було розглянуто, як амбіції щодо досягнення нульового забруднення знаходять відображення у змінах законодавства про якість атмосферного повітря та як більш ретельно узгодити директиви ЄС із настановами ВООЗ.
- Біорізноманіття та забруднення – як повідомлялось на заході, збереження поживних речовин та зменшення забруднення пестицидами та пластмасами буде необхідно умовою для досягнення цілей ЄС у галузі біорізноманіття.
- Стале виробництво та споживання – у ході багатьох дискусій розглядалось, як різні сектори економіки можуть сприяти досягненню цілей щодо нульового забруднення – від промислового виробництва, до транспорту та будівельного сектору.
- Соціальна справедливість – підіймалось питання вразливих груп населення, які страждають від забруднення та необхідності запровадження “зелених” пакетів стимулів у державах-членах ЄС, які б спрямовувались на сталі проєкти.
Додатково, 4 червня 2021 року Єврокомісія та Комітет регіонів запустили Платформу зацікавлених сторін для сприяння реалізації Плану дій ЄС з досягнення нульового забруднення повітря, води та ґрунтів.
Платформа зацікавлених сторін щодо нульового забруднення допоможе впроваджувати ініціативи, викладені в Плані дій, наступним чином:
- об’єднання учасників з різних спільнот, областей та регіонів для вирішення взаємопов’язаних проблем, наприклад впровадження спільної програми захисту довкілля та охорони здоров’я;
- визначення спільного бачення щодо досягнення нульових цілей забруднення;
- розробки та обмін передовими практиками щодо фінансування інновацій та створення робочих місць, стимулювання сталого виробництва та споживання, а також створення тематичних центрів, таких як Tech Air Hub.
Ситуація в Україні
Україна європейських країн за кількістю смертей через забруднення навколишнього середовища (близько 60 тис. смертей щорічно).
У квітні 2021 року Міндовкілля представило проєкт Другого національно визначеного внеску України до Паризької угоди (НВВ2), де передбачена ціль скорочення викидів на 65% до 2030 року порівняно з 1990 роком. наголошує на можливості встановлення більш амбітних цілей, і ЄС також вважає, що є потенціал для підвищення амбітності.
У квітні 2021 року уряд України затвердив Національний план дій з охорони навколишнього природного середовища до 2025 року. Даний План дій розроблений з метою реалізації Стратегії державної екологічної політики України на період до 2030 року.
У червні 2021 року прийнято Закон «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України», який спрямований на зменшення обсягу використання в Україні пластикових пакетів, обмеження їх розповсюдження з метою поліпшення стану навколишнього природного середовища та благоустрою територій.
Також, ВРУ тривалий час розглядає важливі рамкові законопроєкти – «Про управління відходами», «Про запобігання, зменшення та контроль забруднення, що виникає в результаті промислової діяльності».
Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.