ЄЗК: нульове забруднення (інфографіка) | DiXi Group
DiXi Group Logo
www.upscalerolex.to
logo
16.06.2021

Європейський зелений курс: нульове забруднення

12 травня 2021 року Єврокомісія прийняла План дій з досягнення нульового забруднення повітря, води та ґрунтів.

Щоб допомогти ЄС у досягненні мети до 2050 року – зведення до нуля шкоди від забруднення для здоров’я людей та екосистем, Планом дій визначено ключові цілі на 2030 рік:

 • покращення якості повітря для зменшення кількості передчасних смертей, спричинених забрудненням повітря, на 55%;
 • зменшення кількості пластикового сміття в морі (на 50%) та мікропластику, що викидається в навколишнє середовище (на 30%);
 • покращення якості ґрунтів за рахунок зменшення втрат поживних речовин та використання хімічних пестицидів на 50%;
 • зменшення на 25% площі екосистем ЄС, де забруднення повітря загрожує біорізноманіттю;
 • зменшення на 30% частки людей, що хронічно страждають від шуму транспорту;
 • істотне зменшення утворення відходів, зокрема на 50% – залишкових побутових відходів.

План дій спрямований на зміцнення «зеленого», цифрового та економічного лідерства ЄС, та має на меті надати певний дороговказ для врахування питань запобігання забрудненню у всіх відповідних політиках ЄС, активізувати впровадження відповідного законодавства ЄС.

Також у період з 31 травня по 4 червня Зелений тиждень ЄС об’єднав різні аудиторії починаючи від представників громадськості, уряду до бізнесу, щоб знайти рішення задля реалізації амбіцій щодо нульового забруднення навколишнього середовища.

Основні теми заходу:

 • Здоров’я та навколишнє середовище – на заході було розглянуто, як амбіції щодо досягнення нульового забруднення знаходять відображення у змінах  законодавства про якість атмосферного повітря та як більш ретельно узгодити директиви ЄС із настановами ВООЗ.
 • Біорізноманіття та забруднення – як повідомлялось на заході, збереження поживних речовин та зменшення забруднення пестицидами та пластмасами буде необхідно умовою для досягнення цілей ЄС у галузі біорізноманіття.
 • Стале виробництво та споживання – у ході багатьох дискусій розглядалось, як різні сектори економіки можуть сприяти досягненню цілей щодо нульового забруднення – від промислового виробництва, до транспорту та будівельного сектору.
 • Соціальна справедливість – підіймалось питання вразливих груп населення, які страждають від забруднення та необхідності запровадження “зелених” пакетів стимулів у державах-членах ЄС, які б спрямовувались на сталі проєкти.

Додатково, 4 червня 2021 року Єврокомісія та Комітет регіонів запустили Платформу зацікавлених сторін для сприяння реалізації Плану дій ЄС з досягнення нульового забруднення повітря, води та ґрунтів.

Платформа зацікавлених сторін щодо нульового забруднення допоможе впроваджувати ініціативи, викладені в Плані дій, наступним чином:

 • об’єднання учасників з різних спільнот, областей та регіонів для вирішення взаємопов’язаних проблем, наприклад впровадження спільної програми захисту довкілля та охорони здоров’я;
 • визначення спільного бачення щодо досягнення нульових цілей забруднення; 
 • розробки та обмін передовими практиками щодо фінансування інновацій та створення робочих місць, стимулювання сталого виробництва та споживання, а також створення тематичних центрів, таких як Tech Air Hub.

Ситуація в Україні

Україна входить у ТОП-5 європейських країн за кількістю смертей через забруднення навколишнього середовища (близько 60 тис. смертей щорічно).

У квітні 2021 року Міндовкілля представило проєкт Другого національно визначеного внеску України до Паризької угоди (НВВ2), де передбачена ціль скорочення викидів на 65% до 2030 року порівняно з 1990 роком. DiXi Group наголошує на можливості встановлення більш амбітних цілей, і ЄС також вважає, що є потенціал для  підвищення амбітності.

У квітні 2021 року уряд України затвердив Національний план дій з охорони навколишнього природного середовища до 2025 року. Даний План дій розроблений з метою реалізації Стратегії державної екологічної політики України на період до 2030 року.

У червні 2021 року прийнято Закон «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України», який спрямований на зменшення обсягу використання в Україні пластикових пакетів, обмеження їх розповсюдження з метою поліпшення стану навколишнього природного середовища та благоустрою територій.

Також, ВРУ тривалий час розглядає важливі рамкові законопроєкти – «Про управління відходами», «Про запобігання, зменшення та контроль забруднення, що виникає в результаті промислової діяльності».

Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні