ЄЗК: агентство для програм фінансування (інфографіка) | DiXi Group
DiXi Group Logo
en
www.upscalerolex.to
logo
30.04.2021

ЄЗК: агентство для програм фінансування (інфографіка)

Європейське агентство з питань клімату, інфраструктури та навколишнього середовища (CINEA), створене рішенням Єврокомісії, запрацювало з 1 квітня 2021 року для реалізації частини програм фінансування ЄС щодо транспорту, енергетики, кліматичних дій, навколишнього середовища, морського рибальства та аквакультури.

CINEA, що є організацією-спадкоємицею Виконавчого агентства ЄС з питань інновацій та мереж, відіграє ключову роль у підтримці Європейського зеленого курсу шляхом впровадження делегованих програм.
Мета CINEA полягає у підтримці зацікавлених сторін задля досягнення цілей ЄЗК через управління програмами, яке допомагає реалізовувати проєкти, що сприяють декарбонізації та сталому зростанню.
Агентство складається з чотирьох відділів, три з яких займаються реалізацією програм ЄС, а один відповідає за горизонтальні питання, такі як ІТ, кадри, аудит та інше.
CINEA здійснює управління програмами загальною вартістю близько 55 млрд євро, серед яких:
Програма Connecting Europe Facility є ключовим інструментом фінансування ЄС, який підтримує розвиток життєво-важливої, сучасної інфраструктури, стійких та інтегрованих транс’європейських мереж у сферах транспорту, цифрової індустрії, енергетики.

З 2021 по 2027 рік Агентство управлятиме понад 31 млрд євро, що спрямовуватимуться на проєкти у галузі транспорту та енергетики, будівництва та модернізації інфраструктури, пришвидшення декарбонізації та заохочення впровадження розумних та безпечних рішень.

Рамкова програма Horizon Europe підтримує провідних дослідників, новаторів та громадян у розробці рішень, необхідних для стійкого, справедливого та процвітаючого майбутнього.
CINEA реалізуватиме програми, присвячені кліматичним, енергетичним ініціативам та заходам з мобільності, на загальну суму близько 9,6 млрд євро протягом 2021–2027 рр.

Програма LIFE – це єдина програма фінансування ЄС, повністю присвячена цілям у галузі довкілля, клімату та чистої енергетики. З бюджетом близько 5,4 млрд євро на період 2021-2027рр. LIFE підтримуватиме дії у таких сферах:
● природа та біорізноманіття,
● циркулярна економіка та якість життя,
● пом’якшення наслідків зміни клімату та адаптація до них,
● енергетичний перехід.

Інноваційний фонд (Innovation Fund), що фінансується за рахунок доходів від Системи торгівлі викидами ЄС, може становити близько 10 млрд євро на період до 2030 р. Фонд сприяє скороченню викидів, зосереджуючи увагу на наступних чинниках:
● інноваційні низьковуглецеві технології та процеси в енергоємних галузях промисловості (сталь, цемент, скло, хімічна продукція, папір тощо);
● уловлювання та зберігання вуглецю;
● інноваційне виробництво відновлюваної енергії;
● системи накопичення енергії.

Механізм справедливого переходу (Just Transition Mechanism) є ключовим інструментом забезпечення справедливого переходу до кліматичної нейтральності.
Агентство буде управляти 1,5 млрд євро в рамках Позик державному сектору (Public Sector Loan) – що сприятиме залученню фінансування для допомогти найбільш постраждалим вугільним регіонам ЄС у пом’якшенні соціально-економічного впливу такого переходу.

Механізм ЄС з фінансування ВДЕ (Renewable Energy Financing Mechanism) підтримує досягнення цілей ЄС щодо відновлюваної енергетики шляхом збільшення інвестицій.
Агентство управлятиме 0,5 млрд євро в 2021-2027 рр., підтримуючи економічно вигідні проєкти або ж інноваційні проєкти для досягнення ВДЕ-цілей.

Європейський морський, рибальський та аквакультурний фонд (European Maritime, Fisheries and Aquaculture Fund) націлений на державну підтримку Спільної політики рибальства (Common Fisheries Policy), морської політики та порядку денного ЄС щодо міжнародного управління океанами.
У період з 2021 по 2027 рік CINEA буде управляти 0,3 млрд євро на підтримку Європейського зеленого курсу, в рамках діяльності зосередженої на стратегію Farm2Fork (у т.ч. стале рибальство та аквакультуру), морські установки ВДЕ, біорізноманіття, циркулярну економіку.

Ситуація в Україні

В Україні розроблено та прийнято ряд стратегічних документів та програм, що встановлюють цілі щодо розвитку ВДЕ, скорочення викидів та захисту довкілля. Діє Національний фонд досліджень, Державна інноваційна фінансово-кредитна установа, Фонд енергоефективності, ведуться дискусії щодо Фонду декарбонізації.
31 березня уряд України створив ДП “Національний фонд інвестицій України” з метою забезпечення сприятливих умов для реалізації масштабних інвестиційних проєктів.

Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні