Європейський зелений курс:Фонд справедливого переходу
7 червня 2021 року Рада ЄC прийняла положення про створення Фонду справедливого переходу з бюджетом у 17,5 млрд євро.
Фонд справедливого переходу (Just Transition Fund) є одним із трьох «стовпів» Механізму справедливого переходу, запропонованого в рамках Європейського зеленого курсу. Два інших «стовпи» – програма InvestEU та програма кредитування державного сектору.
Мета Фонду – пом’якшення переходу до вуглецево нейтральної економіки через фінансування заходів з диверсифікації та модернізації місцевої економіки та зменшення негативного впливу на зайнятість через підтримку перекваліфікації.
Фонд справедливого переходу фінансуватиме проєкти у регіонах, які значною мірою залежать від викопного палива та вуглецеємних секторів економіки. Саме тому диверсифікація локальних економічних систем за підтримки Фонду допоможе зменшити соціально-економічні наслідки від переходу на «зелені» технології.
Фонд підтримуватиме інвестиції у таких сферах:
- діджиталізація;
- чисті енергетичні технології;
- скорочення викидів;
- відродження промислових об’єктів;
- перекваліфікація працівників;
- технічна допомога.
Також, Фонд підтримуватиме малі та середні підприємства (МСП), включаючи стартапи, а також створення нових бізнесів. Зокрема, це інвестиційні проєкти у таких напрямках:
- дослідження та інновації;
- трансфер передових технологій;
- доступна «зелена» енергетика та технології накопичення енергії;
- декарбонізація місцевого транспорту;
- діджиталізація та розвиток економіки замкненого циклу, у т.ч. запобігання утворенню відходів.
Фондом також передбачається надання допомоги людям для адаптації до нових реалій ринку праці, пошуку можливостей працевлаштування.
Така допомога включатиме:
- фінансування навчання та перепідготовки робітників та осіб, що знаходяться у пошуках роботи;
- допомога з пошуком роботи;
- заходи щодо соціальної інтеграції.
Варто звернути увагу, що у рамках Фонду фінансування НЕ надаватиметься на підтримку атомної енергетики, викопного палива та тютюновій промисловості.
Фонд надаватиме підтримку всім державам-членам ЄС. Критерії розподілу фінансування базуються:
- на рівні промислових викидів у регіонах з вуглецевоємною економікою,
- на зайнятості в галузі промисловості та видобувному секторі,
- на рівні економічного розвитку країн ЄС.
Державам-членам ЄС, які ще не взяли на себе зобов’язання щодо досягнення кліматичної нейтральності до 2050 року, буде надано лише 50% від їх запланованих асигнувань, а рівень співфінансування проєктів буде встановлено відповідно до регіону, в якому ці проєкти знаходяться.
Ситуація в Україні
Україна має 61 регіон, який залежить від вугільних монопідприємств.
Енергетична стратегія України на період до 2035 року передбачає закриття/консервацію збиткових державних шахт до 2025 року. Має бути розроблена програма соціальної реконверсії регіонів закриття/консервації шахт та схвалені плани пом’якшення соціальних та екологічних наслідків для кожної шахти, яка має бути закрита. Однак, втілення конкретних кроків постійно відкладалося.
У травні 2020 року створено Координаційний центр з питань трансформації вугільних регіонів України, який є консультативно-дорадчим органом Кабінету Міністрів, з метою узгодження дій центральної та місцевої влади та інших зацікавлених сторін для визначення пріоритетів політики трансформації вугільних регіонів.
Перше засідання Координаційного центру відбулося у жовтні 2020 року, на якому було представлено концепцію Національної програми трансформації вугільних регіонів України до 2027 року, що окреслює ключові підходи та шляхи стимулювання інвестицій у вугільні регіони. Фінансування програми передбачається за рахунок державного та місцевого бюджетів, а також міжнародної технічної допомоги.
Ключові компоненти програми:
- інвестиційний розвиток вугледобувних територій;
- проактивна політика на ринку праці;
- диверсифікація місцевої економіки через підтримку бізнесу;
- комфортне середовище та розвиток шахтарських містечок;
- соціальна підтримка шахтарів та членів їхніх сімей.
Реалізація двох пілотних проєктів зі справедливої трансформації вугільних регіонів має розпочатися у 2021 році.
Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.