ЄС ще не розробив механізмів конфіскації російських активів на користь України, — Олена Поканєвич
Майже рік триває повномасштабне вторгнення росії в Україну. За оцінками Кабміну сума збитків, завданих російською агресією, сягнула 700 млрд грн. Ще на початку березня 2022 року Європейський союз створив оперативну групу «Замороження та конфіскація» – для пошуку і арешту російських активів. У результаті було заморожено близько 19 млрд євро російських активів, однак правова частина, пов’язана із їх конфіскацією, досі не реалізована.
Про це в етері 5 каналу заявила експертка проєкту Dixi Group Олена Поканєвич.
«ЄС досі працює над механізмами, які дозволять конфісковувати російські активи. Лідери ЄС неодноразово анонсували, що думають над такими механізмами, але інформації про досягнутий прогрес немає. На противагу ЄС, в США вже є навіть перший випадок конфіскації російських активів на суму близько 5 млн дол. В кінці минулого року вони внесли поправки до закону про держбюджет, який дозволяє у певних випадках конфісковувати активи підсанкційних осіб. Так, сума невелика, але це – тільки початок», – зазначила Олена Поканєвич.
За словами експертки, інше важливе питання, над яким зараз активно триває робота в ЄС, стосується встановлення правового режиму кримінальної відповідальності за обхід санкцій.
У травні минулого року ЄС запропонував розширити список кримінальних правопорушень, включивши туди обхід санкцій. Наприкінці листопада 2022 року рада ЄС проголосувала за те, щоб включити такий вид правопорушень до списку кримінальних злочинів. Але поки відповідну директиву ще не прийняли.
«Країни-члени ЄС мають різні правові режими щодо ухилення від санкцій. Тому там досі триває робота над єдиним правовим режимом для всіх країн. Такий підхід підвищить ефективність застосування санкцій та дозволить швидше запровадити конфіскацію російських активів на відбудову України. Такий правовий режим вже активно застосовують у США. Нещодавно відбувся арешт громадянина Великої Британії, який допомагав ухилятися від санкцій російському олігарху Олегу Дерипасці», – сказала Олена Поканєвич.
Детальніше про питання ефективності застосування санкцій та як знайти баланс, щоб дійсно «задушити» країну-агресора, експертка описала у колонці для НВ за посиланням.