DiXi Group Logo
www.upscalerolex.to
02.04.2025

Як працювати з енергоданими: експерти DiXi Group поділились практичним досвідом зі студентами КНУ ім. Т. Шевченка 

У Київському національному університеті імені Тараса Шевченка відбулось засідання секції «Статистичні та інформаційно-аналітичні інструменти в управлінні економічними трансформаціями». Запрошеними гостями стали експерти DiXi Group, які поділились власним досвідом роботи з даними у сфері енергетики зі студентами та аспірантами.

Один із ключових напрямів діяльності DiXi Group є підвищення прозорості в енергетичному секторі та створення продуктів та сервісів, що допомагають стейкхолдерам ухвалювати обґрунтовані рішення. Один із таких сервісів – Energy Map, найбільша база офіційних даних про енергетичний сектор України, про неї розповіла старша експертка в сфері відкритих даних, Оксана Зуєва.  

“Наша команда здійснює моніторинг десятків українських та європейських джерел, збираємо “сирі” дані, чистимо, структуруємо та публікуємо в одному місці. На сьогодні це понад 400 таблиць із готовими до використання даними”, – зазначила Оксана Зуєва.

В ході свого виступу старша експертка також пояснила переваги роботи з Energy Map. Адже, не всі розпорядники енергетичних даних надають чисті та структуровані дані, і більшість з них потребують доопрацювання. Тоді як на нашому порталі дані структуровані (до машинозчитуваної форми), очищені, охоплюють максимально доступний період часу та мають необхідні пояснення щодо змісту та обмежень.

Інформацію з сервісу Energy Map в своїй роботі використовують журналісти, урядовці, представники міжнародних організацій, такі як Світовий Банк, ООН та інші. Також експертка розповіла про особливості роботи платформи AIdEnergy з розподілу міжнародної допомоги для енергетичного сектору, до створення якої долучились DiXi Group.

Про те як перетворити дані в якісні аналітичні продукти розповів, генеральний менеджер з організації консультативних послуг в сфері розвитку ринків DiXi Group Андрій Урста.

“Наша робота полягає в тому, щоб на основі цифр створювати змістовні висновки, які мають практичну цінність. Одним із таких досить важливих для країни прикладів є протидія дезінформації. Наприклад, минулого року ми готували серію публікацій в соціальних мережах DiXi Group, в яких розвінчували наративи російської пропаганди щодо функціонування нашого енергосектору в умовах війни та російських атак”, –  зауважив Андрій Урста. 

Разом з цим, генменеджер додав, що аналітик енергетичного сектору має більш складні задачі, як от багатофакторний аналіз для прогнозування різних параметрів енергетичного сектору (попит, пропозиція) на тривалі періоди (на 5, 10 років). 

Прикладом останнього може бути участь експертів нашого аналітичного центру в підготовці Національного плану з енергетики та клімату (НПЕК). Документу стратегічного планування, який визначає заходи політики, які держава вживатиме в наступні 5 років для забезпечення розвитку енергетичного сектору, скорочення викидів парникових газів, збільшення частки відновлюваних джерел в енергоміксі країни. Експерт розповів присутнім, які підходи використовувала команда DiXi Group у створенні НПЕК. 

“Для цілей підготовки цього документу здійснювалось сценарне моделювання розвитку енергетичного сектору України за різних політик у відповідній сфері. Побудова таких сценаріїв дає розуміння того, якими можуть бути реалістичні амбіції України в частині зменшення її вуглецевого сліду, розгортання потужностей ВДЕ, тощо.  Таке моделювання також дає розуміння, які додаткові інвестиції (в мережі, в генерацію, в системи зберігання) необхідні для досягнення цих цілей”, – Андрій Урста. 

На завершення експерти поділились власними порадами для майбутніх аналітиків, економістів та управлінців:

  • Дані самі по собі не мають цінності – важливо вміти їх правильно інтерпретувати.
  • Аналітика вимагає відповідальності, адже неправильні або маніпулятивні висновки можуть впливати на прийняття рішень.
  • Навички роботи з даними, їх аналіз та представлення у простому для розуміння вигляді відкривають двері до можливостей у будь-якій сфері.

Захід відбувся в рамках ХХІІІ Міжнародної науково-практичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених «ШЕВЧЕНКІВСЬКА ВЕСНА 2025. Економіка України 2025: нові вектори розвитку в умовах глобальних трансформацій».

Новини

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні