Впровадження CBAM: як українським експортерам адаптуватися до нових вимог
30 травня відбувся онлайн-воркшоп “Звітність в рамках механізму вуглецевого коригування імпорту (CBAM): виклики та труднощі для українських експортерів” з представниками Генерального директорату з питань оподаткування та митного союзу (DG TAXUD). Організаторами воркшопу виступили Міністерство економіки України та Офіс зеленого переходу за підтримки Посольства Великої Британії.
Напередодні вебінару були зібрані питання від українських експортерів щодо звітності в рамках СВАМ (Carbon Border Adjustment Mechanism) та труднощів, що виникають у компаній. Захід відбувся у форматі презентації та запитань-відповідей щодо практичної реалізації звітності в рамках механізму вуглецевого коригування імпорту.
Подію модерував директор з розвитку аналітичного центру DiXi Group Андрій Кітура, який також обіймає посаду Керівника Офісу зеленого переходу при Міністерстві економіки України.
“Україну чекає складна дорога в ЄС. Частина цієї дороги для нашого бізнесу – це адаптація до тих вимог, які існують у наших партнерів. Один з найскладніших елементів нового регулювання – це впровадження carbon pricing, зокрема запуск ринку квот на викиди парникових газів. У тій чи іншій формі такий механізм в Україні почне працювати вже достатньо швидко. СВАМ – це один з елементів цього тривалішого процесу. І наш бізнес, і наш уряд, повинні адаптуватись до нових реалій”, – поділився з учасниками зустрічі Андрій Кітура.
Нікола Сібона, менеджер з питань торгівлі Представництва ЄС в Україні, висловив подяку за участь у вебінарі та зазначив, що цей воркшоп буде корисний, оскільки він має практичне спрямування.
“Основна ідея СВАМ – сприяти конверсії більш зеленого процесу виробництва. Зрозуміло, що його застосування набагато складніше. Це інноваційний проєкт ЄС, оскільки тут йде мова про оподаткування вуглецевих викидів”, – відмітив Нікола Сібона.
Дельфіна Саллард, старший експерт DG TAXUD, розповіла про законодавче підґрунтя, кліматичні цілі Європейського Союзу та практичне застосування СВАМ.
“Перед нами багато наслідків кліматичних змін та загроз для світу. У 2019 році Європейська Комісія розробила політики для зменшення викидів на 55% до 2030 року. Ця ціль є частиною юридичного зобов’язання стати кліматично нейтральними до 2050 року. Європейська Комісія також запропонувала скоротити викиди парникових газів на 90% до 2040 року. Ми прийняли низку законодавчих ініціатив. СВАМ – один із ключових інструментів політики в цій сфері. Він забезпечує чесне ціноутворення на викиди карбону під час виробництва товарів, які імпортуються до Європейського Союзу”, – пояснила причини застосування СВАМ Дельфіна Саллард.
Спікерка розповіла про стадії імплементації СВАМ в ЄС. Зокрема, вона зупинилась на нинішньому перехідному періоді, який триватиме до 2026 року та прокоментувала основні вимоги до бізнесу на цей період. Дельфіна Саллард зазначила, що перехідний етап СВАМ націлений на навчання для всіх учасників процесу, збір інформації про впровадження Механізму, що дозволить забезпечити плавне впровадження СВАМ.
Також експертка ознайомила учасників заходу з основним концептом визначення вбудованих викидів (embedded emissions), документом-посібником з впровадження механізму коригування вуглецевих викидів (CBAM) для операторів установок поза ЄС, який уже доступний українською мовою.
Онлайн-воркшоп став важливим кроком у підготовці українських експортерів до нових вимог ЄС. Учасники змогли задати практичні питання та звернути увагу на труднощі, з якими вони стикаються, а також отримали додаткову інформацію та відповіді на деякі з питань щодо впровадження СВАМ.
Офіс зеленого переходу при Міністерстві економіки планує проводити подібні воркшопи в майбутньому. Це допоможе українським компаніям успішно інтегруватися в європейський ринок та сприяти сталому розвитку України.