В Києві триває Форум сталого управління ресурсами
7 грудня, в Києві розпочав свою роботу міжнародний Форум Сталого управління ресурсами, організований Світовим Банком та ГО “Аналітичний Центр “Діксі Груп” за участю експертів міжнародного Секретаріату EITI, Міністерства енергетики та вугільної промисловості і Фонду “Відродження”, представників Національного Секретаріату EITI, Незалежного Адміністратора (Ernst&Young) міжнародних експертів, організацій громадянського суспільства та урядовців. Форум присвячено впровадженню Ініціативи Прозорості Видобувних Галузей (ІПВГ) в Україні і оприлюдненню першого Звіту України за міжнародним стандартом ІПВГ/EITI.
Програма Форуму включає презентації і дискусії провідних експертів, представників найбільших донорських організацій Світу, які підтримують реформи в Україні. У вітальному слові учасникам Форуму Директор Світового Банку у справах України, Білорусі та Молдови, Чімяо Фан наголосив на необхідності термінового реформування галузі з метою прозорості, підзвітності, ефективності управління державними ресурсами і якнайшвидшого подолання бюрократичних і корупційних перешкод, послідовності і пришвидшенні курсу України в проведенні реформ.
Перший день Форуму відзначився змістовними презентаціями учасників і жвавими дискусіями. Учасники ділились досвідом і міркуваннями стосовно необхідних кроків, які має здійснити Україна після оприлюднення першого Звіту EITI, аби не втратити рішучість йти далі до ефективного урядування і прозорості в управлінні ресурсами.
Спікери відзначали, що впровадження EITI має надважливе значення в контексті децентралізації влади, інвестиційної привабливості енергетичного сектору і головне – переваг від інвестицій видобувних компаній в соціальну сферу місцевих громад, де проводиться видобуток.
Міністр енергетики і вугільної промисловості Володимир Демчишин наголосив на важливості конкурентних і чесних умов для всіх учасників ринку. Інвестори і видобувні компанії мусять мати однакові зобов`язання щодо розвитку місцевої інфраструктури, визначені законом, і базуватись на зрозумілих і прозорих принципах, рівних як для державних, так і приватних компаній-видобувників.
І справді, якщо місцева влада домовлятиметься з бізнесом щоразу про якісь окремі умови і поступки, це може перерости у своєрідний “відкуп” бізнесу від претензій громад, екологічних негараздів, і не вирішуватиме проблем соціальної сфери, а навпаки, залишатиме корупційний ризик. Важливо, щоб і бізнес, і громада знали свої права, контролювали, куди спрямовуватимуться кошти від соціальних програм.
На думку Міністра, закон про забезпечення прорості видобувних галузей повинен встановити чіткі, рівні і прозорі правила відносин між усіма сторонами.
Ініціатива прозорості видобувних галузей (Extractive Industries Transparency Initiative, EITI) – це міжнародний антикорупційний стандарт забезпечення прозорості у видобувних галузях, який запроваджують 49 країн, у тому числі США, Канада, Норвегія, Казахстан.
Суть ІПВГ полягає в тому, що компанії оприлюднюють інформацію про те, скільки вони сплачують урядові за видобуток корисних копалин, включаючи податки, мита, роялті, спеціальні і адміністративні платежі (плата за ліцензії, дозволи тощо), а державні органи оприлюднюють інформацію про те, скільки грошей отримують від компаній.
Ця інформація збирається, обробляється і верифікується Незалежним Адміністратором – обраною на основі відкритого конкурсу аудиторською компанією. Звіт остаточно затверджує Багатостороння група зацікавлених осіб, сформована на національному рівні із представників уряду, компаній та громадськості, а відповідність стандарту перевіряє Міжнародний секретаріат EITI.
Наміри України боротьби зі зловживаннями у видобувних галузях через імплементацію стандарту ІПВГ отримали широку підтримку стратегічних партнерів, стали позитивним сигналом для інвесторів та світової спільноти. Імплементація ІПВГ наразі закріплена в Коаліційній угоді, планах дій з реалізації Партнерства “Відкритий уряд”, домовленостях щодо отримання макрофінансової допомоги від МВФ, ЄС і Світового банку.
Форум сталого управління ресурсами організований Міністерством енергетики та вугільної промисловості України та аналітичним центром DiXi Group за підтримки Світового банку і Міжнародного фонду «Відродження».