Уроки стійкості від України: Олена Павленко про децентралізовану генерацію та гнучкість енергосистеми під час вебінару Світового Банку
Після проходження вже другого опалювального сезону в умовах повномасштабної війни, необхідними рішеннями для збільшення стійкості енергосистеми стали розвиток децентралізованої генерації та збільшення гнучкості енергосистеми.
Про це президентка DiXi Group розповіла в ході виступу на вебінарі Світового Банку «Інформування про клімат та ризики стихійних лих. Планування та експлуатація інфраструктури електромереж».
«Минулої зими ми спостерігали, як українські міста у період блекаутів намагалися забезпечити себе електроенергією за рахунок резервних джерел живлення і також через графік переключень, коли комунальним об’єктам постачали електроенергію почергово. Одним із міст, які успішно впоралися з викликами, став Житомир», – розповіла президентка аналітичного центру.
Водночас, вона акцентувала на ключових короткотермінових рішеннях, до яких вдалася Україна, аби пройти “воєнні зими».
«Я хочу виокремити три елементи. По-перше, це розвиток децентралізованого виробництва електроенергії. Уроком для багатьох громад і міст в Україні стало те, що надто централізоване постачання іноді може бути ризиком для стійкості системи. Тому багато хто в Україні зараз обговорює нові можливості для локальної генерації.
По-друге, це розширені можливості для імпорту електроенергії. По-третє, це покращення електропостачання для критично важливої інфраструктури та місцевої стійкості. І тут Регулятор вніс зміни до Кодексу системи передачі для забезпечення роботи частин енергосистеми в ізольованому/«острівному» режимі в мережах операторів систем розподілу (ОСР)», – поділилася експертка.
Довгостроковим рішенням для збільшення енергостійкості Олена Павленко назвала спільну роботу DiXi Group з Міністерством економіки України та «Інститутом економіки та прогнозування НАН України» з розробки Національного плану з енергетики та клімату. Драфт Плану зокрема містить цілі зі зменшення залежності від імпорту електроенергії до 33%, зменшення частки єдиного постачальника (ядерне паливо) до 60% тощо. А також експертка поділилася інформацією про впровадження нових рішень для досягнення визначених цілей.