Україна схвалила Нацплан з енергетики та клімату, розроблений за участі DiXi Group | DiXi Group
DiXi Group Logo
www.upscalerolex.to
25.06.2024

Україна схвалила Нацплан з енергетики та клімату, розроблений за участі DiXi Group

25 червня Кабінет Міністрів України схвалив Національний план з енергетики та клімату (НПЕК) на період до 2030 року. Команда DiXi Group брала участь у розробці документа та активно координувала ухвалення Плану.

Україна розробила НПЕК відповідно до вимог Регламенту (ЄС) 2018/1999 та з урахуванням найкращих практик країн-членів ЄС, у рамках своїх зобов’язань як договірної сторони Енергетичного Співтовариства. А також НПЕК є однією з умов переговорного процесу та вступу України до Європейського Союзу.

«Уряд схвалив Національний план з енергетики та клімату у той самий день, коли розпочалися переговори про вступ до Європейського Союзу. Це символічно, оскільки створення цього документу є важливою частиною євроінтеграційного процесу. Національний план був підготовлений у рекордно короткі строки – менше ніж за рік. Потреби в інвестиціях сукупно складають від 41,5 млрд. дол. США. Його реалізація не лише сприятиме декарбонізації економіки нашої країни, а й відкриє значні можливості для залучення ресурсів для виконання Плану», – зазначила Перша віцепрем’єр-міністерка – Міністерка економіки України Юлія Свириденко.

В обговореннях проекту НПЕК взяли участь понад 1500 представників різних секторів та зацікавлених сторін, включаючи уряд України, парламент, європейських партнерів, громадянське суспільство, державний сектор, місцеві громади та представників сусідніх країн.

«Для нас важливо, що громадянське суспільство стало не лише учасником процесу обговорень, але й безпосередньо долучилося до створення документу, який наближає нас до членства в ЄС. Головне питання тепер – як трансформувати НПЕК у конкретні рішення, дії і знайти під них інвестиції в умовах війни та повоєнний період. Успішність та прозорість процесу зеленого відновлення України, серед іншого, залежатиме від співпраці держави та громадянського суспільства», – наголосила президентка DiXi Group Олена Павленко.

Серед основних цілей НПЕК передбачено:

  • скорочення викидів парникових газів на 65% порівняно з рівнем 1990 року; 
  • досягнення 27% частки відновлюваних джерел енергії у загальному енергоспоживанні; 
  • поглиблення диверсифікації джерел і шляхів постачання енергоресурсів – не більше 30% від одного постачальника.

«Особливістю українського НПЕК з-поміж планів країн ЄС є те, що в частині енергобезпеки він включає цілі та заходи, спрямовані на захист і підвищення стійкості об’єктів критичної інфраструктури. Україна готувала цей План в умовах повномасштабної війни, тому без безпекової складової неможливий подальший розвиток і зелений перехід. В короткостроковій перспективі ми також маємо подбати про фізичний і кіберзахист наших об’єктів, у середні строки – подолати імпортозалежність та вийти на нетто-експорт в окремих галузях, побудувати систему резервів за європейським зразком та дотримуватися стандартів надійності постачання газу й електроенергії», –  розповів директор досліджень DiXi Group Роман Ніцович.

Під час підготовки НПЕК були проаналізовані всі стратегічні документи, державні програми, законодавство і регулювання, що прямо або непрямо стосуються усіх 5 вимірів документа: декарбонізації (скорочення викидів парникових газів, розвиток відновлюваних джерел енергії); енергоефективності; енергетичної безпеки; внутрішнього енергетичного ринку; досліджень, інновацій та конкурентоспроможності. 

«Серед ключових напрямків розвитку у частині енергетичних ринків варто відзначити поглиблення інтеграції з ринками електроенергії країн ENTSO-E та подальшу лібералізацію внутрішнього ринку, зокрема ціноутворення в оптовому і роздрібному його сегментах», – розповів заступник директора з досліджень DiXi Group Богдан Серебренніков.

Міністерство економіки України забезпечувало координацію процесу, тісно співпрацюючи з Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України та Міністерством енергетики України. Основними міжнародними партнерами у створенні НПЕК стали Секретаріат Енергетичного Співтовариства та Європейська Комісія, які надавали консультації та коментарі протягом всього процесу формування НПЕК. Посольство Великобританії в Україні, Net Zero World Initiative та Програма розвитку ООН забезпечили підтримку розробки Плану. Команда, що працювала над документом, складалась із представників аналітичного центру DiXi Group, Інституту економіки та прогнозування НАН України та незалежних експертів.

В подальшому допомагатиме координувати імплементацію Національного плану з енергетики та клімату (НПЕК) незалежний консультативний орган – Офіс зеленого переходу при Міністерстві економіки України. Офіс зеленого переходу є проєктом, що спрямований на підтримку Міністерства, фінансується Посольством Великої Британії в Україні та імплементується DiXi Group.

За словами очільника Офісу, директора з розвитку DiXi Group Андрія Кітури, його команда у співпраці з Міністерством планує розробити і представити підхід до впровадження НПЕК та моніторингу виконання цілей документу. 

Також Офіс зеленого переходу допоможе ідентифікувати та представити для зацікавлених сторін бізнес-проєкти, які відповідатимуть цілям та завданням НПЕК.

Новини

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні