Україна пройшла шостий перегляд Програми з МВФ на рівні персоналу і виконала всі кількісні та структурні маяки – Моніторинг RRR4U за грудень
19 листопада місія МВФ завершила свою роботу в Україні щодо шостого перегляду програми EFF. Представники МВФ та українська влада досягли угоди на рівні персоналу. Відповідну домовленість має схвалити Рада директорів МВФ. Після цього Україна отримає доступ до фінансування обсягом близько 1,1 млрд дол. США. Також Європейська комісія та Рада ЄС погодили виділення Україні 4,1 млрд євро в межах Ukraine Facility і вже незабаром Україна отримає другий регулярний платіж за виконання індикаторів.
Про це, а також про реформування корпоративного управління на державних підприємствах говорили експерти у ході презентації чергового випуску «Моніторингу виконання програм МВФ та допомоги ЄС» від Консорціуму RRR4U, який відбувся 10 грудня за модерації Юрія Ромашко, виконавчого директора Інституту аналітики та адвокації.
“Бюджет затверджений: він передбачає потребу у зовнішньому фінансуванні на наступний рік на рівні 38 млрд дол. Україна очікує отримати фінансування від МВФ в наступному році, яке, за умови виконання всіх структурних маяків, становитиме 2,7 млрд доларів. Ідентично і в межах Плану України інструменту Ukraine Facility ми можемо отримати 12,5 млрд євро, звісно за умови виконання всіх зобов’язань. Також варто виокремити фінансування у межах механізму ERA (Extraordinary Revenue Acceleration Loans for Ukraine). Для отримання коштів за цим механізмом 3 грудня ВРУ ухвалила зміни до Бюджетного кодексу (законопроєкт №1223) та ввела поняття умовних зобов’язань. Це було потрібно, оскільки це дозволяє Україні не повертати позику у 50 млрд дол. G7, яку буде сплачено за рахунок прибутків зі заморожених російських активів.”, – зазначив у вступному слові Юрій Ромашко.
До шостого перегляду Програми МВФ Україна виконала всі кількісні індикатори та всі структурні маяки. Фонд оцінював маяки з дедлайном 30 вересня 2024 року. Перегляд має затвердити Рада директорів МВФ 20-21 грудня 2024 року. Це дозволить Україні отримати 1,1 млрд дол. США. Станом на 10 грудня, Україна отримала 55% фінансування за поточною Програмою МВФ ($8,65 млрд із запланованих $15,5 млрд).
Наступний, сьомий, перегляд програми МВФ проходитиме у березні. Тоді оцінюватимуть прогрес за кількісними індикаторами та структурними маяками з дедлайном наприкінці жовтня та грудня 2024 року. Жовтневі маяки Україна виконала: уряд розробив політику власності держпідприємств та провів аудит компаній теплопостачання, а НБУ оцінив ключові ризики для фінансової стабільності.
До кінця грудня Україна має виконати вісім структурних маяків. Станом на зараз виконано три з них:
- Встановлено зв’язок між середньостроковим бюджетним плануванням та капітальними видатками
- Посилено незалежність НКРЕКП
- Ухвалено реформу Рахункової палати
“Деякі маяки ще в роботі, але вони планомірно виконуються. У першу чергу це пов’язано з маяками за які відповідальний НБУ. До кінця грудня він має підготувати засади оздоровлення банків – спеціальну методологію, яка наразі узгоджується з фондом гарантування вкладів фізичних осіб, а також запровадити нову методологію оцінки ризиків. За нашою інформацією НБУ вже завершує всі технічні роботи і ці маяки ми виконаємо вчасно. Також у процесі виконання формування наглядової ради Укренерго”, – зазначив Максим Самойлюк, економіст Центру економічної стратегії.
Втім частина маяків — зокрема, скасування “правок Лозового” та створення Вищого адмінсуду — є проблемними. Часу на їх виконання залишається мало, політичної волі на те, щоб виконати їх чесно — теж. Невчасне виконання маяків або їх часткове виконання несе ризик неотримання навесні 2025 року Україною фінансування у розмірі понад 900 млн дол. США.
Європейська комісія та Рада ЄС погодили виділення для України 4,1 млрд євро. Тож вже незабаром Україна отримає 4,1 млрд євро в межах Ukraine Facility за виконання 9 індикаторів III кварталу. У поточному році ми вже отримали 12 млрд євро, таким чином загальне фінансування у 2024 році становитиме 16,1 млрд євро, з яких 3 млрд – це грантова підтримка.
“У грудні ми очікуємо надходження коштів, а також планове виконання 13 індикаторів ІV кварталу. А в наступному році ми чекаємо на перевірку та наступний транш. Також Єврокомісія планує запустити дашборд щодо виконання Плану України, що запрацює до січня 2025 року та оновлюватиметься двічі на рік”, – розповів Роман Ніцович, директор з досліджень DiXi Group.
Також цього разу експерти детальніше поглянули на реформу корпоративного управління як міжнародне зобов’язання України. Так, фокусі програм МВФ та часто програм макрофінансової допомоги ЄС цій реформі приділяється увага. Це пов’язано з тим, що відсутність ефективного корпоративного управління несе фіскальні ризики, а також сприяє корупції та шкодить розвитку економіки. Сьогоднішні програми підтримки – не виняток.
Суттєвий вплив державних підприємств на економіки пов’язаний з тим, що їх кількість надзвичайно висока:
За даними Міністерства економіки, станом на кінець 2022 року на державному рівні налічувалося 3 293 підприємства; з них 1 058 – діючі, 1 552 – недіючі, 516 – недостатньо інформації, 167 – на анексованій території Автономної Республіки Крим
При цьому, менше ніж 10 ДП мають наглядові ради з незалежними членами, а державними компаніями управляють 89 суб’єктів, при цьому їх функції й обов’язки часто дублюються.
Реформа потрібна, щоб:
- Збільшити ефективність та продуктивність державних компаній
- Знизити фіскальні ризики
- Знизити корупцію
- Знизити частку державного сектору
“Відповідно до численних міжнародних зобов’язань старих програм підтримки, а також нових було вже здійснено чимало в реформі. Хоча окремі рішення часткові, а часто Україна робить два кроки вперед і крок назад у її впровадженні. В межах поточних програм, які ми моніторимо, парламент та уряд вже ухвалили важливі зміни: важливий закон про тріаж та корпоратизацію державних підприємств, постанова про політику власності та підходи до її ухвалення. Але це лише початок, оскільки ще багато рішень треба ухвалити та впровадити. Так, до кінця року уряд має провести тріаж і визначити перелік підприємств, які треба продати, ліквідувати або залишити у державній власності. На всіх стратегічних підприємств має бути наглядова рада, чесний конкурс на голову й ефективна робота. Це все вимагає зусиль та політичної волі. Перед нами всіма досить великий цікавий етап реформи корпоративного управління і дуже хочеться, щоб Уряд очолив цей процес”, – зауважила Олександра Бетлій, провідна наукова співробітниця ІЕД.
“Панацея від болей для якісного тріажу — це корпоратизація. Всі підприємства які належать державі, які потрібні державі треба корпоратизувати або якщо навіть не потрібні, а можуть бути приватизовані, то краще спочатку корпоратизувати, а потім приватизувати. Це допоможе нам якісніше управляти стратегічними державними підприємствами.
Щодо ліквідації підприємств, то закон ми прийняли у 2023 році. Ми очікуємо що процедура ліквідації почнеться в першого січня 2025 року, це буде близько 1000 підприємств. Саме там ми очікуємо відчутних результатів”, – розповів Олексій Мовчан, народний депутат України, заступник Голови комітету ВРУ з питань економічного розвитку.
Переглянути запис презентації Моніторингу умов програми МВФ та допомоги ЄС у межах Ukraine Facility можна за посиланням.
RRR4U (Resilience, Reconstruction and Relief for Ukraine) — це консорціум чотирьох українських організацій громадянського суспільства: Центр економічної стратегії, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій, Інститут аналітики та адвокації та DiXi Group.
RRR4U щомісяця випускає Моніторинг виконання Україною умов ключових міжнародних програм фінансування з МВФ та ЄС. Щоквартальні випуски додатково містять більш глибокий аналіз окремого аспекту програм з міжнародними партнерами. Ознайомитися з підсумками попередніх Моніторингів можна на сайті консорціуму.
Захід відбувся за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.