Україна пройшла п'ятий перегляд Програми з МВФ, але ризикувала втратити квартальне фінансування від ЄС – Моніторинг RRR4U | DiXi Group
DiXi Group Logo
www.upscalerolex.to
05.11.2024

Україна пройшла п’ятий перегляд Програми з МВФ, але ризикувала втратити квартальне фінансування від ЄС – Моніторинг RRR4U

 

31 жовтня Консорціум #RRR4U презентував новий випуск моніторингу виконання умов програми МВФ та Плану України. За оновленою інформацією потреби України в зовнішньому фінансуванні на наступний рік збільшились до 41,5 млрд дол. Вчасність надходження цих коштів залежить від виконання Україною обіцяних реформ. Під час заходу експерти консорціуму #RRR4U розповіли про поступ України у впровадженні реформ та фінансуванні зеленого відновлення.

Модерував захід Андрій Кітура, директор з розвитку DiXi Group, керівник Офісу зеленого переходу.

 

У вступному слові директор досліджень DiXi Group Роман Ніцович наголосив, що цей моніторинг традиційно має фокус не лише на відслідковуванні прогресу реформ, а й на їх суті.

“Дуже важливо говорити не лише про виконання самих індикаторів, маяків, а й про ту ціль, яку вони переслідують. А ціль тут подвійна: перша – це, звичайно, домогтися реалізації тих реформ, які життєво необхідні для України. А друга – зберегти фінансову стійкість, особливо в нинішніх умовах”, – відмітив Роман Ніцович.

Чимало зрушень у фінансовій підтримці України від партнерів відбулось упродовж жовтня. Перш за все, ухвалено рішення про фінансування в межах пакета Групи Семи у розмірі 50 млрд дол., які будуть забезпечені коштом російських активів.

“Просуванням цього кроку наш консорціум займався ще з 2022 року, тому ми дуже щасливі, що нарешті є це рішення, і російські активи будуть йти на підтримку України. Однак ці кошти йтимуть не лише на бюджетну підтримку, але й на військове фінансування. Тому, поки що рано говорити, чи достатньо коштів наступного року на фінансування бюджетної потреби”, – коментує рішення партнерів Олександра Бетлій, провідна наукова співробітниця Інституту економічних стратегій і політичних консультацій.

Також, в жовтні Виконавча Рада МВФ ухвалила 5-й перегляд програми МВФ, що, на думку експертки, пояснюється одразу двома факторами: потребою нашої держави у фінансуванні, яке є стимулом вчасно виконувати зобов’язання, та гнучкістю МВФ. Крім цього, було переглянуто макроекономічний прогноз, який тепер ґрунтується на припущенні про тривалість бойових дій протягом всього 2025 року.

Серед нових зобов’язань перед МВФ, які з’явились після чергового перегляду програми – виправлення зроблених раніше негативних кроків в енергетиці. Так, до кінця цього року має бути призначена у повному складі наглядова рада “Укренерго”. Максим Самойлюк, економіст Центру економічної стратегії, детально прокоментував прогрес України по угоді з МВФ.

МВФ впродовж останніх двох років був дуже гнучким порівняно з попередніми програмами підтримки України. Однак цим не потрібно зловживати”, – наголосив Максим Самойлюк.

Третій квартал цього року містив певні ризики з виконання домовленостей України з ЄС, адже Україна не виконала вчасно один з індикаторів Плану України. Аналітик політики і даних Інституту аналітики та адвокації Віталій Набок розповів про те, чи отримає Україна черговий транш від Євросоюзу.

“Це перший випадок, коли ми вчасно не виконали один з індикаторів Плану України. Мова про необхідність набрання чинності змінами до Кримінального кодексу та Кримінального процесуального кодексу. Незважаючи на невчасне виконання індикатора, в ЄС повідомив, що  вчергове піде нам на зустріч та виплатить повну суму за індикатори третього кварталу, у разі набрання чинності законом №12039 до кінця жовтня. Власне так і сталось: по обіді (31 жовтня) закон був підписаний Президентом України”, – зауважив Віталій Набок.

За словами експертів, ризик втрати всього траншу, а не вартості лише одного індикатора пов’язана з відсутністю ухваленого європейською стороною механізму виділення часткових траншів. Саме наявність такого механізму моженівелювати ризики неотримання повної суми фінансування через затримку з окремими зобов’язаннями. Водночас, це може дещо зменшити політичну волю до виконання складних індикаторів та маяків.

В рамках спецтеми обговорили передумови та можливості залучення зеленого фінансування у відбудову економіки України. Старший експерт із зеленого переходу DiXi Group Дмитро Сич розповів про діяльність Офісу зеленого переходу та про потенціал залучення зеленого фінансування на повоєнну відбудову. Зокрема, експерт навів результати аналізу інвестиційних проєктів та потреб відбудови: це близько 400 зелених проєктів, які в загальному потребують залучення 140 млрд дол.

Також він пояснив, де Україна може взяти такі кошти. Ukraine Facility Pillar 2 передбачає спрямування 20% фінансування на проєкти, які матимуть позитивний вплив на декарбонізацію та збереження довкілля. МФО декларують амбітні цілі збільшення обсягів зеленого фінансування в короткостроковій перспективі. Система торгівлі викидами, окрім стимулювання додаткових інвестицій в декарбонізацію, може стати одним з джерел фінансування зелених проєктів. Адже доходи будуть спрямовуватись у Фонд декарбонізації та енергоефективної трансформації.

Варто також розглядати “некласичні” джерела та механізми зеленого фінансування. Уряд України працює над залученням фінансування в рамках Статті 6 Паризької угоди, яка передбачає співпрацю країн з метою виконання Національно визначених внесків. Також, в умовах суттєвого обсягу зовнішнього боргу, джерелом зеленого фінансування можуть стати кліматичні свопи #debtfornature #debtforclimate, які передбачають пом’якшення боргового навантаження України внаслідок її інвестицій в заходи з декарбонізації та збереження навколишнього середовища.

Підбиваючи підсумки заходу директор з розвитку DiXi Group, керівник Офісу зеленого переходу Андрій Кітура наголосив на важливості проведення моніторингу поступу України у виконанні домовленостей з партнерами.

“Дуже важливо, що в нас є така платформа як Консорціум, в рамках якої ми можемо здійснювати незалежний зовнішній моніторинг прогресу України у виконанні своїх зобов’язань перед міжнародними партнерами. Наші спільні заходи покликані, аби ми досягли кращого регулювання, кращих політик, кращого державного управління, яке нам дозволить знайти більше ресурсів, аби виграти війну і відбудувати Україну після неї. Частиною цих ресурсів і рішення будуть зелені сталі фінанси, одна з важливих тем, яку ми сьогодні зачепили”, – резюмував він.

Більше деталей у матеріалі за посиланням.

Переглянути відеозапис.

 

Захід відбувся за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.

RRR4U (Resilience, Reconstruction and Relief for Ukraine) — це консорціум чотирьох українських організацій громадянського суспільства: Центр економічної стратегії / Centre for Economic Strategy, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій, Інститут аналітики та адвокації / Institute of Analytics and Advocacy та DiXi Group. Підготовка Моніторингу відбувається за підтримки Міжнародний фонд “Відродження”.

Новини

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні