Україна подала перший інтегрований звіт по НПЕК спільно з іншими країнами-членами ЄС
Україна здійснила важливий крок на шляху до європейської інтеграції, підготувавши свій перший інтегрований звіт щодо виконання Національного плану з енергетики та клімату (НПЕК). 15 березня 2025 року звіт було подано до Енергетичного Співтовариства на рівні з країнами Європейського Союзу, з дотриманням усіх європейських регламентів та законодавства. Цей дедлайн є спільним як для країн-членів ЄС, так і для країн Енергетичного Співтовариства.
Підготовка інтегрованого звіту стала масштабним викликом для українських фахівців. Якщо країни ЄС зазвичай мають дворічний звітний цикл, то Україна змогла підготувати комплексний документ всього за чотири місяці.
“Перший інтегрований звіт щодо реалізації НПЕК, який ми підготували якісно і вчасно, незважаючи на стислі терміни, демонструє серйозність наших намірів інтегруватися в європейський енергетичний та кліматичний простір. Це результат ефективної комплексної міжвідомчої співпраці, який ляже в основу середньострокового економічного планування на найближчі роки. Завдяки звіту ми також змогли ідентифікувати сфери, де потрібні додаткові зусилля та інвестиції для досягнення поставлених цілей,” — підкреслює Олексій Соболев, перший заступник Міністра економіки України.
Звіт розроблено відповідно до вимог Регламенту (ЄС) 2018/1999 про управління Енергетичним Союзом і пом’якшення наслідків зміни клімату, а також імплементаційного Регламенту Комісії (ЄС) № 2022/2299 від 15 листопада 2022 р..
Звіт містить ґрунтовний аналіз прогресу України в різних секторах. Попри руйнівні наслідки війни, дослідження демонструє позитивну динаміку в енергетичній сфері. Важливе місце у звіті відведено аналізу результативності механізмів підтримки енергоефективності, включаючи діяльність Фонду енергоефективності та його програми «Віднови дім», що допомагає відновлювати пошкоджені будівлі з використанням сучасних енергозберігаючих технологій.
Документ має безпрецедентний для України масштаб – він містить 23 тематичних додатки, що охоплюють усі ключові напрями енергетичної та кліматичної політики: розвиток відновлюваної енергетики, функціонування ринків електроенергії та природного газу, забезпечення енергетичної безпеки, декарбонізацію економіки, енергоефективність та енергозбереження, впровадження інновацій в енергетичному секторі. Підготовка звіту вимагала координації між усіма залученими центральними органами виконавчої влади – експерти Офісу зеленого переходу провели десятки міжвідомчих нарад, робочих зустрічей і консультацій з профільними міністерствами та відомствами.
Робота над звітом дозволила не лише зібрати важливі дані, але й консолідувати зусилля різних органів влади для досягнення спільної мети.
“Інтегрований звіт є не просто черговим звітним документом, але й важливим аналітичним інструментом для планування подальших кроків. Він демонструє, як Україна поєднує відбудову економіки з її структурною трансформацією, що дозволить вийти з цієї війни з більш сучасною та конкурентоспроможною економічною моделлю,” — підкреслює Андрій Телюпа, заступник Міністра економіки України.
Основною цінністю звіту є можливість об’єктивно оцінити прогрес України у виконанні НПЕК, схваленого Кабінетом Міністрів України 25 червня 2024 року, та виявити прогалини, на основі чого можна в майбутньому розробити амбітний, проте реалістичний план дій для впровадження НПЕК, залучення необхідних інвестицій та врешті інтеграції України в ЄС.
“У рамках підготовки інтегрованого звіту ми провели всебічну оцінку прогресу виконання 144 політик та заходів НПЕК у розрізі шести ключових вимірів: декарбонізація, енергоефективність, енергетична безпека, внутрішній енергетичний ринок, дослідження, інновації та конкурентоспроможність. Попри всі виклики воєнного часу, нам вдалося оперативно організувати комунікації з усіма стейкхолдерами в інших міністерствах та відомствах, забезпечити високу якість звіту та охопити всі аспекти НПЕК. Наш наступний крок – побудова системної міжвідомчої взаємодії та спільна робота всього Уряду над продовженням впровадження Нацплану” — зазначає Андрій Кітура, керівник Офісу зеленого переходу – консультативно-дорадчого органу при Міністерстві економіки України, що координує процес моніторингу впровадження Національного плану з енергетики та клімату.
У процесі підготовки звіту фахівці Офісу спільно з колегами з ЦОВВ опрацювали величезний масив даних і внесли актуальну статистичну та контекстуальну інформацію до спеціалізованих онлайн-платформ Європейського агентства з навколишнього середовища та Секретаріату Енергетичного Співтовариства.
Разом з тим, підготовка інтегрованого звіту стала також інструментом для кращого міжвідомчого координування та моніторингу прогресу реалізації заходів енергетичної та кліматичної політики.
“Підготовка та подання інтегрованого звіту дозволила нам системно оцінити прогрес України на шляху до досягнення амбітних цілей НПЕК. Результати моніторингу, відображені у звіті, показують, що Україна впевнено рухається до виконання поставлених завдань, попри надзвичайні обставини. Особливо цінним є те, що звіт підготовлено за тією ж методологією, що й у країнах ЄС, що дозволяє здійснювати порівняльний аналіз та запозичувати найкращі практики,” — підсумовує Юлія Михайленко, експертка Офісу зеленого переходу з аналізу екологічного законодавства України та ЄС.
Очікується, що аналіз, представлений в інтегрованому звіті, стане основою для подальшого вдосконалення політики та заходів, спрямованих на досягнення кліматичних та енергетичних цілей України в контексті європейської інтеграції та післявоєнного відновлення.
Розробку Інтегрованого звіту щодо виконання Національного плану з енергетики та клімату забезпечувало Міністерство економіки України, у тісній співпраці з Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів та Міністерством енергетики України, Міністерством розвитку громад та територій України, Державним агентством з енергоефективності та енергозбереження (ДАЕЕ), Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) та іншими міністерствами та відомствами. Основними міжнародними партнером у підготовці Звіту про прогрес став Секретаріат Енергетичного Співтовариства та експерти якого надавали консультації та коментарі протягом всього процесу формування Звіту. Координує процес моніторингу впровадження НПЕК – Офіс зеленого переходу при Міністерстві економіки України.
Офіс зеленого переходу є незалежним консультативно-дорадчим органом при Міністерстві економіки України, який допомагає впроваджувати реформи у сфері зеленого переходу, енергетичної та кліматичної політики України. Офіс зеленого переходу здійснює свою діяльність за фінансової підтримки Агенції Великої Британії з міжнародного розвитку та імплементується ГО «ДІКСІ ГРУП».