Україна переважно вчасно виконує домовленості з МВФ та ЄС, але є політичний ризик зриву дедлайнів: моніторинг Консорціум RRR4U | DiXi Group
DiXi Group Logo
www.upscalerolex.to
30.11.2023

Україна переважно вчасно виконує домовленості з МВФ та ЄС, але є політичний ризик зриву дедлайнів: моніторинг Консорціум RRR4U

Наразі Україна переважно вчасно виконує умови програм фінансування від МВФ (EFF) та макрофінансової допомоги ЄС. За 9 місяців роботи програми МВФ Україна здійснила потрібні кроки по 16 з 23 структурних маяків за програмою МВФ та 8 з 20 умов за програмою ЄС.  Разом з тим,  країна не виконала або пропустила дедлайн по 6 “маякам” МВФ та 3 зобов’язанням ЄС.  Про це свідчать результати Моніторингу виконання програм МВФ та ЄС станом на листопад 2023 року, пілотний випуск якого презентували експерти Консорціуму українських аналітичних центрів RRR4U. 

Політичний ризик, який призводить до зриву дедлайнів, несе загрозу не отримати вчасно необхідні фінансові ресурси від міжнародних партнерів у повному обсязі.  

По-перше, результатом несвоєчасного виконання взятих зобов’язань є втрата довіри до України та затримка надходжень міжнародної допомоги не лише від МВФ та ЄС. «Більше половини видатків держбюджету Україна витрачає на оборону та може використовувати на це лише внутрішні надходження. Для решти сфер ми покладаємося на міжнародну допомогу, тому дуже важливо отримувати гроші вчасно», – пояснює Директор з досліджень DiXi Group Роман Ніцович

По-друге, зволікання стримують розвиток української економіки. «Гроші – це не плата, а бонуси за реформи. Самі умови програм МВФ та ЄС сформовані таким чином, щоб Україна ставала більш фінансово стійкою та з часом могла спиратися вже на власні ресурси, а не позики», – підкреслила провідна експертка Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Олександра Бетлій

Зараз найбільш проблемними моментами виконання програми МВФ лишаються два завдання у фіскальній політиці: повернення програми доступних кредитів «5-7-9» до підтримки саме малого та середнього бізнесу, а також розробка планів реформ Податкової та Митної служб. Дедлайни по цим маякам пройшли у вересні та жовтні відповідно, але вони досі не виконані. Важливо, що ряд маяків Україна виконала зі запізненням.

В програмі ЄС Україна вже прострочила зобов’язання в сферах ефективного врядування та енергетики: досі не впроваджені норми закону про адмінпроцедуру, а також немає Плану заходів з відновлення енергетичної інфраструктури з урахуванням цілей переходу до «зеленої» енергетики. Натомість, успішно виконано виконано зобов’язання з поліпшення роботи газової системи.

Дотримуватися строків та домовленостей ще більш важливо напередодні оновлення Меморандуму з МВФ після другого перегляду програми. Щоб отримати позику в грудні треба виконати все, що заборгували. Очікуємо, що дедлайни будуть більш чіткі і важливі у 2024 році при отриманні допомоги від ЄС після запуску нової програми підтримки Ukraine Facility, яку, за словами Керівника торгово-економічного відділу Представництва ЄС в Україні Альберто Фернандес-Діеса, очікують вже з початку наступного року. 

Про Моніторинг. Щоб активніше залучати громадськість та підвищувати обізнаність про співпрацю з ключовими міжнародними партнерами, Консорціум RRR4U буде щомісяця випускати Моніторинг виконання Україною умов ключових міжнародних програм фінансування з МВФ та ЄС. 

Щоквартальні випуски додатково будуть містити більш глибокий аналіз окремого аспекту програм з міжнародними партнерами. Так, в першому випуску експерти ЦЕС Марія Репко та Максим Самойлюк проаналізували динаміку та поточний стан питання валютної лібералізації в програмах співпраці з МВФ з 2006 року.

RRR4U (Resilience, Reconstruction and Relief for Ukraine) — це консорціум чотирьох українських організацій громадянського суспільства: Центр економічної стратегії, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій, Інститут аналітики та адвокації та DiXi Group. Моніторинг підготовлено за фінансової підтримки Міжнародного Фонду Відродження.

.

Новини

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні