Україна готує до СОР27 сильну позицію щодо своїх кліматичних цілей
Вплив війни на довкілля та меседжі, які Україна повезе на Міжнародну кліматичну конференцію СОР27, обговорювали під час онлайн-дискусії «Як російська агресія впливає на кліматичну політику України». Захід відбувся 27 жовтня в рамках Тижнів кліматичної дипломатії 2022 року і об’єднав представників громадських організацій, Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів, окремих громад, а також представників делегації ЄС в Україні.
Напередодні COP27 Україні варто мати сильну і єдину позицію щодо кліматичних цілей та впливу війни на довкілля, яку б врахували країни ЄС у своїх подальших політиках.
“Вже зараз дуже багато громадських організацій, а також уряд збирають факти того, як війна впливає на клімат і довкілля, ведуть реєстри і готують інформацію для того, щоб колись виставити росії “рахунок”. Дуже важливо, щоб дії усіх, хто цим займається, були синхронізовані, адже ціна втрат, які несе Україна, буде величезною. І чим більшою буде ця сума, тим складнішими будуть переговори”, – таку думку висловила президентка DiXi Group Олена Павленко під час вітального слова.
Робота Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів наразі зорієнтована на підготовку до СОР27. Вперше в межах цієї конференції буде організовано Український павільйон, щоб привернути якомога більше уваги до питання зеленої відбудови України.
Світлана Гринчук, заступниця міністра з європейської інтеграції Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, під час дискусії висловила бачення уряду та президента України щодо повоєнного відновлення. Позиція української влади єдина – відновлення має бути “зеленим”, кліматично нейтральним і відбуватись дружнім до природи шляхом.
“За 7 місяців війни додаткові викиди парникових газів склали 33 млн т. Війна безпосередньо вплинула на кліматичну політику в Україні, змінила кон’юнктуру викидів парникових газів”, – такі дані щодо прямих наслідків війни на клімат навела представниця Міністерства.
Також спікерка звернула увагу на катастрофічну кількість лісових пожеж, що призводить до значного зменшення можливості поглинання парникових газів.
На думку Грегорі Цуріса, радника з питань Зеленої Угоди Делегації ЄС в Україні, сприймати “зелене” відновлення України як єдино можливе має не лише уряд, а, перш за все, українське суспільство.
“Зараз, в найближчі місяці, важливо розробити план відбудови України з урахуванням покращення ситуації з викидами в атмосферу, новітніх технологій і доступних для країни програм”, – додав він.
Зоряна Козак, старша аналітикиня РАЦ «Суспільство і довкілля», наголосила на доцільності створення системного бачення кліматичної політики і її взаємоузгодженості з іншими державними політиками.
“Україна має стати одним із лідерів глобальної кліматичної політики. Така амбітна стратегічна ціль вплине і на відновлення України, і на її подальший розвиток”, – зазначила експертка.
Відео-запис дискусії доступний за посиланням – https://bit.ly/3NdBcBJ
Публікація підготовлена за фінансової допомоги Європейського Союзу у межах проєкту «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу». Проект реалізується консорціумом громадських організацій: “DiXi Group” (координатор), Ресурсно-аналітичний центр «Суспільство і довкілля», Асоціація “Енергоефективні міста України”, “Українська академія лідерства”, “Жіночий енергетичний клуб України”, “ДЗИГА”, “ПЛАТО”.
Її зміст є виключною відповідальністю ГО “ДІКСІ ГРУП” і за жодних обставин зміст не може вважатися таким, що відображає позицію Європейського Союзу.