Україна імпортувала понад 5 млн МВт·год електроенергії за час повномасштабної війни
Згідно з новим дослідженням DiXi Group «Імпорт електричної енергії під час війни», з жовтня 2022 по вересень 2024 року Україна імпортувала 5,25 млн МВт·год електроенергії з сусідніх Угорщини, Словаччини, Румунії та Польщі. Це співставно з виробітком електроенергії одним атомним блоком протягом майже одного року з урахуванням перерви на ремонтну кампанію*.
Найбільшим постачальником електроенергії стала Угорщина, забезпечивши 1,7 млн МВт·год за конкурентною ціною – близько 110 євро за МВт·год. Пікові обсяги імпорту припали на червень-липень 2024 року.
Словаччина експортувала 1,6 млн МВт·год, найбільше в зимові місяці 2023-2024 років. Вартість електроенергії зі Словаччини коливалася в межах 115-125 євро за МВт·год.
Румунія поставила 924,9 тис. МВт·год, проте її електроенергія була найдорожчою — близько 135 євро за МВт·год. Польща експортувала 697,1 тис. МВт·год, переважно в періоди високого дефіциту, здебільшого через лінію “Хмельницька АЕС — Жешув”, яка потребує подальшої модернізації.
Рекордні обсяги імпорту електроенергії припали на червень та липень 2024 року: 858,4 тис. МВт∙год та 842,8 тис. МВт∙год відповідно. Це більше, ніж весь імпорт за 2023 рік (806,5 тис. МВт∙год).
Пік використання міждержавних перетинів припав на червень 2024 року, встановивши загальний рекорд: середній рівень завантаженості сягнув 71,2%. Найбільше навантаження зафіксовано у напрямку Румунії — 94,1% (677,3 години або 28,2 дні), Польщі — 79,9% (575,3 години або 24,0 дні) та Угорщини — 72,9% (525,1 години або 21,9 дні). Завантаженість перетинів зі Словаччиною становила 51,4% (370,0 години або 15,4 дні), а з Молдовою — 57,5% (413,9 години або 17,3 дні).
Щонайменше 15 днів поспіль Україна імпортувала електроенергію, що свідчить про значний дефіцит і потребу в додаткових обсягах генерації, яка наразі перебуває у процесі відновлення, планових ремонтів або залишається пошкодженою й неробочою.
Значний дефіцит електроенергії спричинили масовані ракетні удари росії по критичній енергетичній інфраструктурі України. Загалом за цей період енергосистема зазнала 1024 атак. В умовах масштабних руйнувань імпорт електроенергії став ключовим механізмом підтримки її стабільності.
Однак, попри наявні можливості, обсяги імпорту залишалися обмеженими через технічні, економічні та регуляторні чинники. Основними перешкодами, як зазначається в дослідженні, були застаріла інфраструктура інтерконекторів, коливання цін на європейських ринках та бюрократичні процедури, що затримували ухвалення рішень.
Для стимулювання імпорту уряд запровадив механізм звільнення підприємств від відключень за умови закупівлі не менше 60% електроенергії з-за кордону. За оцінками DiXi Group, у найбільш складний період 2024 року — червень-липень — частка імпорту в балансі електроенергії сягала 11–12%. У разі збільшення дозволеного обсягу імпорту та сприятливих цін на суміжних ринках цей показник може зрости до 18–22% у 2025 році в періоди низького попиту (квітень-травень, вересень-жовтень) і до 15% у періоди підвищеного попиту (червень-липень, листопад-грудень).
Подальше поглиблення інтеграції України в енергетичний ринок ЄС та модернізація інтерконекторів відіграватимуть ключову роль у зміцненні енергетичної безпеки країни в умовах війни.
“З точки зору енергетичної безпеки можливість покриття попиту імпортом електричної енергії з різних напрямків – позитивний сигнал і відповідає принципу децентралізації. Водночас це свідчить про недостатність власної генерації, що робить Україну більш залежною від європейських цін. Такий підхід створює нові виклики, адже коливання на європейському ринку можуть суттєво впливати на стабільність наших постачань. Аби мінімізувати ризики для енергетичної стабільності, потрібні екстрені заходи, зокрема інвестиції в модернізацію інфраструктури та розробку нових стратегій забезпечення потреб населення та економіки“, — зазначила генеральна менеджерка у сфері безпеки та стійкості DiXi Group Олена Лапенко.
Детальніше про висновки та рекомендації – у дослідженні DiXi Group «Імпорт електричної енергії під час війни».
*1 атомний енергоблок на 1000 МВТ генерує за рік 8,76 млн МВт·год з урахуванням ремонтної кампанії.
Матеріал підготовлено ГО «ДІКСІ ГРУП» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» у рамках проєкту «Покращення енергетичної безпеки завтрашнього дня». Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».