

Україна вперше відкрила дані по платежах від видобутку нафти і газу
На Форумі зі сталого управління ресурсами, що відбувся 7-8 грудня, було представлено перший український звіт в рамках Ініціативи прозорості видобувних галузей (ІПВГ). З цього моменту, для кожної людини відкрито інформацію про ключові українських нафтові і газові родовища, власників ліцензій, обсяги виробництва, а також платежі компаній до бюджетів усіх рівнів. Дані, представлені в звіті ІПВГ, відображають діяльність газовидобувних компаній у 2013 році.
У заході взяли участь представники Міністерства енергетики та вугільної промисловості, Міністерства охорони навколишнього середовища і природних ресурсів, Міністерства фінансів, Світового банку в Україні та інших міжнародних партнерів, а також представники видобувних компаній та громадянського суспільства.
«Подолавши довгий шлях, Україна, нарешті, опублікувала свій перший звіт ІПВГ. Ми дуже вдячні всім, хто підтримував ІПВГ, приєднався до процесу підготовки документа, і ми закликаємо всі зацікавлені сторони до широкої дискусії”, – прокоментувала голова Національного секретаріату ІПВГ Діна Нарежнева.
Звіт ІПВГ підготований на основі даних, наданими обома видобувними компаніями та державними органами, та під наглядом незалежної експертизи. Згідно з висновками Незалежного Адміністратора, якою стала компанія EY, менше 10% видобувних компаній на добровільній основі надали інформацію про свою діяльність. Останньою компанією, що відкрила дані, стала “Укрнафта”. Проте, були також труднощі з отриманням інформації і від державних органів, зокрема, від Державної податкової служби.
Узагальнюючи досвід, накопичений в ході підготовки звіту ІПВГ, учасники Форуму зі сталого управління ресурсами підкреслили важливість узгодження законодавства України з стандартом ІПВГ. У 2016 році звіт має поширитись на сектори добування вугілля та залізної руди, тому подібна ситуація конфлікту законодавства та стандарту не має повторитись.
Особливу увагу учасників Форуму було приділено міжнародному досвіду впровадження ІПВГ, можливостям для громадянського суспільства, а також перспективи розукрупнення представлених даних.
«Розкриття даних насправді не є видатним досягненням в сучасному світі. Це необхідна частина діалогу між місцевими громадами, урядом і компаніями, з метою зміцнення довіри і справедливого співробітництва. Без такого діалогу ніхто не може говорити про швидку і ефективну розробку та довгострокові інвестиції. Саме тому ми знаходимося на шляху розвитку наших видобувних галузей, і тепер важливо продовжувати йти далі», – підкреслила Олена Павленко, президент аналітичного центру Dixi Group.
Звіт UAEITI було опубліковано українською, англійською та російською мовами, а також розміщено на веб-сайті Міністерства енергетики та вугільної промисловості згідно з вимогами стандарту ІПВГ.
Ініціатива прозорості видобувних галузей є міжнародним стандартом по боротьбі з корупцією для забезпечення прозорості у видобуванні. Зараз 49 країн світу щороку готують цей звіт, в тому числі США, Канада, Норвегія та Казахстан.
Суть в тому, що ІПВГ компанії розкривають інформацію про розмір відрахувань в бюджети за видобуток корисних копалин, в тому числі податків, зборів, відрахувань, спеціальних і адміністративних платежів (платежі за ліцензії, дозволи і т.д.). З іншої сторони таку ж інформацію, про отримані платежі від добувних компаній, розкриває влада.
Ця інформація збирається, обробляється і перевіряється незалежним адміністратором – аудиторською компанією, що обрається у відкритому конкурсі. Звіт ІПВГ остаточно затверджується та перевіряється на відповідність стандарту багатосторонньою групою з усіх зацікавлених сторін, сформованою на національному рівні з боку представників уряду, компаній та громадянського суспільства, а також представників від Міжнародного секретаріату ІПВГ.
Намір України щодо боротьби з порушеннями у видобувному секторі за рахунок впровадження стандарту ІПВГ, отримав широку підтримку стратегічних партнерів і став позитивним сигналом для інвесторів та міжнародної спільноти. Прагнення до впровадження ІПВГ тепер є частиною коаліційної угоди, реалізації Партнерства відкритого уряду, угоди про отримання фінансової допомоги від МВФ, ЄС і Світового банку.
Форум зі сталого управління ресурсами організовано Міністерством енергетики та вугільної промисловості і аналітичним центром Dixi Group при підтримці з боку Світового банку і Міжнародного фонду “Відродження”.