DiXi Group Logo
en
www.upscalerolex.to

за період

logo
IMG

Україна координує зусилля для переходу до чистої енергетики з Європейським Союзом

Українська та європейська сторони обговорили найкращі практики та політичні заходи, необхідні для стимулювання ринку та збільшення частки відновлюваних енергоносіїв в  Україні до  2020  року в рамках Інвестиційного форуму Україна-ЄС з відновлюваної енергетики, який відбувся 18 грудня 2018 року

Форум організований спільно Генеральним директоратом Європейської Комісії з питань енергетики, Комітетом Верховної Ради України питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки, Державним агентством з  енергоефективності та енергозбереження України й українським аналітичним центром Dixi Group.

Відкриваючи форум Заступник Генерального директора Генерального директорату Європейської Комісії з  питань енергетики Герассімос Томассказав: ““Бачення ЄС, що  полягає у виведенні Європи на перше місце у царині виробництва енергії з  відновлюваних джерел і боротьби зі зміною клімату, вже стає реальністю. Наша політика прискорює залучення публічних і приватних інвестицій до сфери ВДЕ, створюючи робочі місця та забезпечуючи зростання, а також даючи громадянам можливість скористатися перевагами від переходу до сучасної та чистої економіки. Наші українські партнери також пройшли довгий шлях, що є твердим доказом дотримання українським народом свого європейського курсу.”

Голова Представництва ЄС в Україні Посол Хюг Мінгареллі додав: «Енергія з відновлюваних джерел сприятиме становленню конкурентнішого і сталішого ринку електроенергії в Україні. Вона допоможе зменшити обсяги викидів в атмосферу та знизити рівень забруднення повітря, а також сприятиме інтеграції до електричної системи ЄС. Європейський Союз продовжить підтримувати розвиток сталого ринку електроенергії в Україні, а Форум, я  переконаний, стане цьому дуже в нагоді”.

Від української сторони, коментуючи законодавчі ініціативи, спрямовані на стимулювання розвитку відновлюваних джерел енергії, виконуючий обов’язки Голови Комітету Верховної Ради України питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Олександр Домбровський наголосив: “Запровадження системи аукціонів знизить вартість «зеленої» енергії для споживачів та створить умови для ефективної конкуренції. Нині відновлювана енергетика в Україні розвивається  швидкими темпами, особливо – виробництво  електричної енергії з енергії сонця та вітру. Так, встановлена потужність сонячних електростанцій на кінець III  кварталу 2018  року становила близько 1100  МВт, в той час, як в кінці 2014 – лише 411  МВт. За останні роки у світі значно знизилася вартість електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел, адже активний розвиток технологій у цій сфері зумовлює поступове здешевлення обладнання. Тому виникла необхідність у зміні підходів підтримки виробників електричної енергії з ВДЕ в Україні. Ми маємо визначити новий стратегічний горизонт планування та перспективи для внутрішніх і зовнішніх інвесторів. Нова система підтримки, що запропонована у тексті нашого доопрацьованого законопроекту, повинна збалансувати інтереси споживачів електричної енергії та інших учасників ринку, забезпечивши подальший розвиток відновлюваної енергетики та зменшивши зростання фінансового навантаження на кінцеву ціну електричної енергії. У конкуренції визначається ціна на електричну електроенергію — від введення аукціонів в результаті виграють як рядові споживачі, так і учасники конкурентного ринку та інвестори“.

В свою чергу, аналізуючи нинішню ситуацію з ВДЕ і досягнуті  поточні результати, Голова Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України Сергій Савчук повідомив таке: «За останні 4  роки у нові потужності відновлюваної енергетики інвестовано близько 1,5  млрд  євро, з них 1  млрд  євро – у введення більше 1000 МВт нових потужностей електроенергетики та 460  млн  євро – у  2000  МВт нових потужностей теплоенергетики на біомасі. Це великий внесок в енергонезалежність та економічний розвиток українських громад. І сьогодні ми продовжуємо вдосконалювати законодавство, щоб створити сприятливі умови для розвитку відновлюваної енергетики із залученням найкращого європейського досвіду».

З боку громадськості президент аналітичного центру DiXi Group Олена Павленко зазначила: «Оскільки Україна реформує свою енергетичну політику відповідно до законодавства  ЄС, згідно з Угодою про асоціацію Україна-ЄС і зобов’язаннями, взятими Україною за Договором про заснування Енергетичного Співтовариства, розвиток ринку відновлюваної енергетики потребує додаткових зусиль з боку української сторони в частині законотворчої та імплементаційної роботи. Важливими є також зусилля європейської сторони та міжнародних організацій для впровадження в Україні найкращих практик та врахування існуючого досвіду переходу до чистої енергетики».

Серед головних учасників від української сторони був також присутній Всеволод Ковальчук, в.о. директора НЕК  «Укренерго», а від сторони  ЄС – Директор Секретаріату Енергетичного Співтовариства Янез Копач.

Захід загалом зібрав близько  200  учасників, які працюють над енергетичною політикою та над політикою ВДЕ зокрема, а  також представників міжнародної спільноти, активно задіяних у розробці політики ВДЕ в Україні.

Європейський Союз знаходиться в авангарді глобального переходу на чисту енергетику й поступово виходить на перше місце у світі за масштабом використання відновлюваних джерел енергії. Узгодивши у 2018  році амбітні цілі щодо відновлюваної енергетики та енергоефективності, а також нових регуляторних рамок на їхню підтримку, ЄС зберігає провідну роль у боротьбі зі зміною клімату, дотримуючись своїх зобов’язань за Паризькою угодою. До того ж, Європейський Союз запропонував до обговорення своє довгострокове бачення до 2050  року з метою стати до середини століття першою великою світовою економікою, що не впливає на  довкілля. 

Українська енергетика

Коментарі

ЄС ввів новий регламент проти знеліснення: як це вплине на експорт з України

Андрій Андрусевич

експерт проєкту «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу», Ресурсно-аналітичний центр «Суспільство і довкілля»

ЄС ввів новий регламент проти знеліснення: як це вплине на експорт з України

16 травня 2023 року Європейська Рада остаточно затвердила регламент про обмеження імпорту товарів, пов'язаних із вирубкою лісів. Регламент має на меті зменшити ризик знищення лісів від товарів, що розміщуються на ринку ЄС або експортуються з ЄС.

Що дасть Україні запровадження нових вимог до вмісту небезпечних речовин в електронному та електричному обладнанні

Світлана Романко

експертка проєкту

Що дасть Україні запровадження нових вимог до вмісту небезпечних речовин в електронному та електричному обладнанні

Уряд обмежив вміст ртуті, свинцю та інших небезпечних для здоров’я і довкілля речовин у побутових та промислових приладах: лампах, друкарських фарбах, апаратах МРТ, вимикачах тощо. Цей крок наближає Україну до вступу в ЄС та сприяє реалізації засад Європейського зеленого курсу в Україні.

Європейська Комісія пропонує нові правила для сприяння ремонту товарів

Світлана Романко

експертка проєкту

Європейська Комісія пропонує нові правила для сприяння ремонту товарів

Викидання товарів, що підлягають ремонту, і заміна їх новими призводить до збільшення кількості відходів і викидів парникових газів, а також до зайвого використання ресурсів. Щоб вирішити цю проблему і наблизити виконання цілей Європейського зеленого курсу, Європейська Комісія пропонує нові правила для сприяння ремонту товарів .

Досвід Венесуели: як не допустити краху в енергетиці України

Альона Корогод

аналітик DiXi Group

Досвід Венесуели: як не допустити краху в енергетиці України

Енергосистема Венесуели за структурою схожа з українською. Вона заснована на класичній моделі централізованої генерації, від якої підстанції перетворюють напругу, щоб електроенергію можна було передати високовольтними мережами, а потім знову понизити для розподілу споживачам. Проте незважаючи на схожість та величезні енергетичні ресурси, блекаути у Венесуелі - звичне явище. 

Як Україні успішно «спіймати» промінь надії

Альона Корогод

аналітик DiXi Group

Як Україні успішно «спіймати» промінь надії

Від початку масованих атак росії на енергетичний сектор України, Європейський Союз продемонстрував надзвичайну солідарність. Країни ЄС та органи у Брюсселі працюють, щоб надавати все необхідне для того, щоб Україна могла пройти складну зиму. Зокрема, має надійти 5400 генераторів та 35 млн світлодіодних ламп…і це не все.

Тижневик

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні