Україна координує зусилля для переходу до чистої енергетики з Європейським Союзом | DiXi Group
DiXi Group Logo
en
www.upscalerolex.to

за період

logo
IMG

Україна координує зусилля для переходу до чистої енергетики з Європейським Союзом

Українська та європейська сторони обговорили найкращі практики та політичні заходи, необхідні для стимулювання ринку та збільшення частки відновлюваних енергоносіїв в  Україні до  2020  року в рамках Інвестиційного форуму Україна-ЄС з відновлюваної енергетики, який відбувся 18 грудня 2018 року

Форум організований спільно Генеральним директоратом Європейської Комісії з питань енергетики, Комітетом Верховної Ради України питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки, Державним агентством з  енергоефективності та енергозбереження України й українським аналітичним центром Dixi Group.

Відкриваючи форум Заступник Генерального директора Генерального директорату Європейської Комісії з  питань енергетики Герассімос Томассказав: ““Бачення ЄС, що  полягає у виведенні Європи на перше місце у царині виробництва енергії з  відновлюваних джерел і боротьби зі зміною клімату, вже стає реальністю. Наша політика прискорює залучення публічних і приватних інвестицій до сфери ВДЕ, створюючи робочі місця та забезпечуючи зростання, а також даючи громадянам можливість скористатися перевагами від переходу до сучасної та чистої економіки. Наші українські партнери також пройшли довгий шлях, що є твердим доказом дотримання українським народом свого європейського курсу.”

Голова Представництва ЄС в Україні Посол Хюг Мінгареллі додав: «Енергія з відновлюваних джерел сприятиме становленню конкурентнішого і сталішого ринку електроенергії в Україні. Вона допоможе зменшити обсяги викидів в атмосферу та знизити рівень забруднення повітря, а також сприятиме інтеграції до електричної системи ЄС. Європейський Союз продовжить підтримувати розвиток сталого ринку електроенергії в Україні, а Форум, я  переконаний, стане цьому дуже в нагоді”.

Від української сторони, коментуючи законодавчі ініціативи, спрямовані на стимулювання розвитку відновлюваних джерел енергії, виконуючий обов’язки Голови Комітету Верховної Ради України питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Олександр Домбровський наголосив: “Запровадження системи аукціонів знизить вартість «зеленої» енергії для споживачів та створить умови для ефективної конкуренції. Нині відновлювана енергетика в Україні розвивається  швидкими темпами, особливо – виробництво  електричної енергії з енергії сонця та вітру. Так, встановлена потужність сонячних електростанцій на кінець III  кварталу 2018  року становила близько 1100  МВт, в той час, як в кінці 2014 – лише 411  МВт. За останні роки у світі значно знизилася вартість електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел, адже активний розвиток технологій у цій сфері зумовлює поступове здешевлення обладнання. Тому виникла необхідність у зміні підходів підтримки виробників електричної енергії з ВДЕ в Україні. Ми маємо визначити новий стратегічний горизонт планування та перспективи для внутрішніх і зовнішніх інвесторів. Нова система підтримки, що запропонована у тексті нашого доопрацьованого законопроекту, повинна збалансувати інтереси споживачів електричної енергії та інших учасників ринку, забезпечивши подальший розвиток відновлюваної енергетики та зменшивши зростання фінансового навантаження на кінцеву ціну електричної енергії. У конкуренції визначається ціна на електричну електроенергію — від введення аукціонів в результаті виграють як рядові споживачі, так і учасники конкурентного ринку та інвестори“.

В свою чергу, аналізуючи нинішню ситуацію з ВДЕ і досягнуті  поточні результати, Голова Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України Сергій Савчук повідомив таке: «За останні 4  роки у нові потужності відновлюваної енергетики інвестовано близько 1,5  млрд  євро, з них 1  млрд  євро – у введення більше 1000 МВт нових потужностей електроенергетики та 460  млн  євро – у  2000  МВт нових потужностей теплоенергетики на біомасі. Це великий внесок в енергонезалежність та економічний розвиток українських громад. І сьогодні ми продовжуємо вдосконалювати законодавство, щоб створити сприятливі умови для розвитку відновлюваної енергетики із залученням найкращого європейського досвіду».

З боку громадськості президент аналітичного центру DiXi Group Олена Павленко зазначила: «Оскільки Україна реформує свою енергетичну політику відповідно до законодавства  ЄС, згідно з Угодою про асоціацію Україна-ЄС і зобов’язаннями, взятими Україною за Договором про заснування Енергетичного Співтовариства, розвиток ринку відновлюваної енергетики потребує додаткових зусиль з боку української сторони в частині законотворчої та імплементаційної роботи. Важливими є також зусилля європейської сторони та міжнародних організацій для впровадження в Україні найкращих практик та врахування існуючого досвіду переходу до чистої енергетики».

Серед головних учасників від української сторони був також присутній Всеволод Ковальчук, в.о. директора НЕК  «Укренерго», а від сторони  ЄС – Директор Секретаріату Енергетичного Співтовариства Янез Копач.

Захід загалом зібрав близько  200  учасників, які працюють над енергетичною політикою та над політикою ВДЕ зокрема, а  також представників міжнародної спільноти, активно задіяних у розробці політики ВДЕ в Україні.

Європейський Союз знаходиться в авангарді глобального переходу на чисту енергетику й поступово виходить на перше місце у світі за масштабом використання відновлюваних джерел енергії. Узгодивши у 2018  році амбітні цілі щодо відновлюваної енергетики та енергоефективності, а також нових регуляторних рамок на їхню підтримку, ЄС зберігає провідну роль у боротьбі зі зміною клімату, дотримуючись своїх зобов’язань за Паризькою угодою. До того ж, Європейський Союз запропонував до обговорення своє довгострокове бачення до 2050  року з метою стати до середини століття першою великою світовою економікою, що не впливає на  довкілля. 

Українська енергетика

Коментарі

Оновлені правила для країн ЄС щодо розгортання проєктів ВДЕ

Альона Корогод

аналітикиня DiXi Group, експертка проєкту «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу»

Оновлені правила для країн ЄС щодо розгортання проєктів ВДЕ

20 листопада 2023 року вступила в дію Директива (ЄС) 2023/2413, якою вносяться зміни до попередніх Директив та Регламенту ЄС щодо сприяння використанню енергії з ВДЕ. У цьому матеріалі ми розбираємо основні положення Директиви та задачі для країн ЄС.

Які цілі для транспорту визначає новий Регламент про інфраструктуру альтернативних палив в ЄС?

Андрій Урста

аналітик DiXi Group, експерт проєкту «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу»

Які цілі для транспорту визначає новий Регламент про інфраструктуру альтернативних палив в ЄС?

Серед основних завдань Регламенту – сприяння декарбонізації транспортного сектору через розгортання зарядної та заправної інфраструктури альтернативних палив – електроенергії, водню, біометану та природного газу як перехідного палива. Які цілі для транспорту визначає новий документ - у коментарі експерта.

ReFuelEU Aviation – ще один крок ЄС до сталого повітряного транспорту

Зоряна Козак

експертка проєкту «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу», Ресурсно-аналітичний центр «Суспільство і довкілля»

ReFuelEU Aviation – ще один крок ЄС до сталого повітряного транспорту

Восени 2023 року Європарламент та Рада ЄС прийняли ReFuelEU Aviation – Регламент про забезпечення рівних умов для сталого повітряного транспорту. Яка його мета, кого стосується регламент та які правила передбачає? Відповіді - у коментарі.

Яке майбутнє міського енергетичного сектора?

Олег Гарасевич

Експерт проєкту «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу», керівник проєктів і програм Асоціація «Енергоефективні міста України»

Яке майбутнє міського енергетичного сектора?

Сьогодні малу когенерацію розглядають як ключовий елемент переходу до децентралізованих, повністю кліматично нейтральних енергетичних систем, оскільки вона не лише розширює їхні можливості, але й істотно посилює гнучкість і надійність постачання електроенергії, «підстраховуючи» енергоустановки, що працюють на поновній енергії.

Розвиток ВДЕ до 2030 року: цілі ЄС та плани України

Альона Корогод

аналітикиня DiXi Group, експертка проєкту «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу»

Розвиток ВДЕ до 2030 року: цілі ЄС та плани України

12 вересня у рамках Європейського зеленого курсу, планів REPowerEU та «Готові до 55» Європарламент схвалив оновлення Директиви про відновлювані джерела енергії з метою стимулювання використання ВДЕ в ЄС. Яку цільову частку ВДЕ в кінцевому споживанні енергії до 2030 року встановлює Директива? Які цілі для транспортного, будівельного, промислового сектору? Читайте у матеріалі

Тижневик

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні