Сказати відновлюваній енергетиці «Так!»: які підходи до стимулювання виробництва енергії з ВДЕ розглядає Україна | DiXi Group
DiXi Group Logo
en
www.upscalerolex.to

за період

logo
IMG

Сказати відновлюваній енергетиці «Так!»: які підходи до стимулювання виробництва енергії з ВДЕ розглядає Україна

Днями відбувся круглий стіл «Нові підходи до стимулювання виробництва енергії з відновлюваних джерел» за участі депутатів профільних комітетів Верховної Ради України, представників Секретаріату Енергетичного Співтовариства, Держенергоефективності, ЄБРР, Представництва ЄС, Посольства Великої Британії в Україні та компаній.

Захід відбувся за підтримки Комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки та за сприяння Посольства Великої Британії в Україні.

Завданням круглого столу було обговорення нових підходів до стимулювання виробництва енергії з відновлюваних джерел, перспективи виконання Національного плану дій з відновлюваної енергетики до 2020 року, а також підготовка необхідного вторинного законодавства та готовність оператора мереж до реалізації схем підтримки ВДЕ в умовах нового ринку.

Для досягнення результатів у доволі короткі строки та реалізації найкращих практик своїм досвідом із гравцями українського ринку відновлюваної енергетики поділилися представники тих країн, які вже успішно використовують «зелені» технології. Зокрема, Ханс-Джозеф Фелл, колишній член Парламенту Німеччини, засновник і президент EnergyWatch Group розповість про інструменти розвитку альтернативної енергетики в Німеччині. Коментуючи застереження щодо дорогої ціни «зеленої» енергії та складності впровадження нових технологій в Україні, він зазначив: «В Німеччині був час, коли ВДЕ були непопулярними і залучити до них когось було складно. Однак, подивіться зараз: відновлювані джерела енергії всюди і саме бізнес активно долучається до розвитку виробництва енергії з ВДЕ. Що ж стосується України, то не забувайте − не зможете досягти політичної незалежності без енергетичної».

До речі, варто зазначити, що вже незабаром в Україні буде опубліковане дослідження стосовно можливостей переходу України на 100% ВДЕ в енергобалансі до 2050 року.

У свою чергу, керівниця комерційного відділу, перший секретар Посольства Великої Британії в Україні Кеті Котрел розповіла про британський досвід розвитку ВДЕ: «Метою уряду Великої Британії є енергетична система, яка базується на стабільному отриманні чистої та дешевої енергії. Механізми підтримки включають зобов’язання щодо відновлюваних джерел енергії, «зелені» тарифи та  стимулювання виробництва теплової енергії з ВДЕ. Інші схеми були використані для заохочення надходження нових інвестицій та  створення інновацій у галузі відновлюваної енергетики. У період з квітня по червень 2017 року частка відновлюваних джерел енергії в енергобалансі Великобританії досягла рекордного показника, який склав 29,8%».

Всеволод Ковальчук, голова НЕК «Укренерго», вважає одним із головних підходів до стимулювання виробництва енергії з ВДЕ перехід від «зелених» тарифів до механізму аукціонів для об’єктів відновлюваної енергетики потужністю від 10-15 МВт: «Аукціони, які повинні бути впроваджені, обов’язкові. Однак, вони повинні стосуватися тільки великих проектів. В українських реаліях це проекти від 10-15 МВт».

Водночас, голова «Укренерго» зазначив, що неможливо одночасно підтримувати розвиток ВДЕ, атомної та вугільної генерації: «Якщо ми хочемо досягти цілей Енергетичної стратегії, то маємо розуміти за якої іншої генерації це відбудеться. Поки що альтернатив нема. Приблизно 6500-7000 МВт до 2022 року – реальна доступна встановлена потужність об’єктів ВДЕ, але тут починаються найбільші проблеми, адже у цьому випадку нам треба додаткові 1 ГВт балансової потужності. Підтримка відновлюваних джерел коштує грошей».

На фоні цього, Всеволод Ковальчук також наголосив на результатах спрощення процедури підключення: «На сьогодні підписано договорів на приєднання майже 3000 МВт – фактично підключено приблизно 1320 МВт. Що відбулося в цьому році? Ще минулого року потрібно було 180 днів для підключення − зараз ми зменшили цей процес до 10-15 робочих днів. Наслідком усього стало отримання 339 запитів на підключення за 9 місяців 2017 року, тоді як минулого року було лише 80 запитів».

Тим часом, голова НКРЕКП Дмитро Вовк вказав на важливість для розвитку «зеленої» генерації впровадження договорів на поставку електроенергії (PPA). Він нагадав, що НКРЕКП вже прийняло всі необхідні рішення для цього, однак «Урядовий портал» затримує їхню публікацію, чим гальмує розвиток ВДЕ: «Той документ, який спільно з міжнародними установами розроблявся, досі не опублікований. Це, в свою чергу впливає на вартість середньозваженого капіталу. Треба писати уже звернення до прем’єра. Неодноразові звернення  до «Урядового кур’єру» нічого не дали. Це впливає на надходження інвестицій. Що стосується аукціонів, то я їх підтримую, однак вони мають стосуватися лише великих проектів. Окрім того, має бути лідерство з боку державних установ, які би пропонували всі документи для великих проектів на такі тендери».

Дмитро Вовк також зазначив, що на виконання закону «Про ринок електричної енергії» з 118 нормативно-правових актів 10 стосуються саме альтернативної енергетики: «З них 3 вже схвалені, 1 буде схвалено протягом 9 місяців, ще 6 – протягом 12 місяців. Їх планують опублікувати для обговорення в листопаді».

Під час круглого столу також було обговорено проект із будівництва сонячних електростанцій в зоні Чорнобильської АЕС. За словами Віталія Петрука, голови Держагентства у справах управління Зоною відчуження, наразі здійснюється оцінка можливостей електричних мереж в Зоні відчуження: «На основі цього буде запропоновано можливі обсяги підключення та оцінка вартості будівництва електростанцій та потрібної для їх роботи інфраструктури».

Він також зазначив, що наразі Держагентство робить оцінку проекту з урахуванням радіаційного фактору: «Ми повинні дотриматися необхідних регламентів поведінки на цій території», підсумував Віталій Петрук.

Водночас, Всеволод Ковальчук додав, що перша черга проекту має бути приблизно 400 МВт: «Це те, що ми можемо дозволити собі балансувати вже наявними балансуючими потужностями. Більші  «зелені» потужності – тільки за рахунок створення нових технологій зберігання енергії. Треба розуміти, що побудувати 1200 МВт станцій в цій зоні дуже складно».

Підсумовуючи результати зустрічі, в. о. голови Комітету Верховної Ради з питань ПЕК Олександр Домбровський зазначив, що це тільки перший підхід до обговорення нових підходів до стимулювання виробництва енергії з ВДЕ: «Ми продовжимо в більш спеціалізованих сферах обговорювати та створювати нові інструменти. Це дуже гарний час для створення та розвитку нових речей».

Фото: https://drive.google.com/drive/folders/0B9AJ9XWLJzqlbVVidEE0QllrZXc?usp=sharing

Відео: https://www.youtube.com/watch?v=OqqOUTacDSc

Матеріал Української енергетики

Коментарі

Європейський водневий банк: ініціатива для проєктів у ЄС і не тільки

Альона Корогод

експертка проєкту DiXi Group «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу»

Оновлений REMIT обіцяє кращий захист від зловживань

Роман Сутченко

Експерт з моніторингу реформ енергетичних ринків

Нові правила ЄС дозволять краще знати про енергоефективність товарів та економити на цьому

Альона Корогод

експертка проєкту DiXi Group «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу»

На шляху до будівель з нульовими викидами: оновлені правила енергоефективності в ЄС

Альона Корогод

аналітикиня DiXi Group, експертка проєкту «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу»

На шляху до будівель з нульовими викидами: оновлені правила енергоефективності в ЄС

Рада ЄС офіційно схвалила оновлену редакцію Директиви щодо енергетичної ефективності будівель, зміни до якої обговорювались ще з 2021 року в рамках пакету «Готові до 55». Незабаром Директива буде підписана та опублікована в Офіційному журналі ЄС, а країни ЄС матимуть два роки, щоб впровадити її положення у національне законодавство. Детальніше в матеріалі. 

Державна допомога в країнах ЄС все більше орієнтується на цілі зеленого курсу – звіт ЄК

Микола Яковенко

Експерт проєкту «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу»

Державна допомога в країнах ЄС все більше орієнтується на цілі зеленого курсу – звіт ЄК

У березні 2024 року Європейська Комісія опублікувала черговий річний звіт з розвитку конкуренції на ринку ЄС у 2023 році. Звіт охоплює всі основні сфери розвитку конкурентного законодавства, діяльність Єврокомісії з розвитку конкурентної політики, найбільші події року та інше. Аналіз документу - у матеріалі експерта.

Тижневик

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні