Санкційна політика буде дірявою та недієвою, якщо ми лишатимемо атомний сектор рф без обмежень – Олена Павленко в Atlantic Council
Про це заявила президентка DiXi Group Олена Павленко під час дискусії Атлантичної ради (Atlantic Council) “Building US nuclear energy independence: The Russia connection”, де зокрема йшлося про шлях зменшення глобальної залежності від російського ядерного палива (відеозапис заходу).
Зі вступним словом перед початком дискусії виступив Міністр енергетики України Герман Галущенко. Він зазначив, що росія продовжує посідати вагоме місце на світових ринках ядерних технологій та урану, незважаючи на те, що своїми терористичними діями в Україні й захопленням ядерних об’єктів порушила сім базових принципи ядерної та радіаційної безпеки і наражає світ на ядерну катастрофу.
Міністр наголосив, що наша країна зацікавлена в розвитку і поглибленні співпраці з американськими партнерами для витіснення росії зі світового ринку ядерної енергетики.
Президентка DiXi Group Олена Павленко у своєму виступі акцентувала, що росія продовжує вводити в оману весь світ, адже послуговується атомною енергетикою як можливістю уникнути санкцій або обійти їх. За словами експертки, користаючись тим, що атомна енергетика рф досі так і не зазнала обмежень, росія заводить “Росатом” у ті галузі, що перебувають під санкціями. Таке розширення його діяльності особливо активне в усьому пов’язаному з виробництвом озброєння, оскільки дає змогу діставати, наприклад, мікрочипи й електроніку, яких держава-терористка потребує, щоб і далі воювати проти України й усього цивілізованого світу.
Ця згубна експансія має міжнародний вимір: так, “Росатом” купує іноземні компанії, що виробляють необхідну для російської військової машини продукцію.
“Санкційна політика буде дірявою та недієвою, якщо ми лишатимемо їхній атомний сектор без обмежень. Отже, це можливість і водночас справді неабияка потреба з’ясувати, що та як ми можемо вдіяти, аби таки накласти санкції на російську атомну енергетику”, – зауважила очільниця аналітичного центру.
Зволікати, на переконання Олени Павленко, не можна: на загрозу, що Росія припинить постачання збагаченого урану будь-якій із країн, де вона забезпечує роботу ядерних реакторів, слід зважати вже зараз.
“Я не думаю, що варто чекати критичної ситуації, яка може трапитися. Те, що маємо нині, уже є критичною ситуацією”, – додала вона.
Критично налаштовані щодо запровадження санкцій проти російської атомної енергетики апелюють до прагматичності та закликають зважати на геополітичні реалії. Як контраргумент президентка DiXi Group слушно зауважує: хіба не є прагматичним замислитися, що буде за 10–15 років, коли росіяни побудують АЕС у різних куточках світу, наприклад, у Казахстані чи Киргизстані, ПАР або Бразилії?
У такому разі ці країни цілком можуть опинитись у ситуації, в якій нині перебуває Україна з тимчасово окупованою ЗАЕС. У ситуації постійної загрози, що на атомній електростанції може трапитися катастрофа.
Окрім безпосередньо безпекових ризиків, слід зважати й на економічні: залежність від російського ядерного палива робить держави заручницями РФ і її спроможності застосовувати всі важелі для вдоволення своїх кровожерливих апетитів. Тож це вкрай прагматично – розмірковувати, як ми можемо зупинити Росію, акцентувала Олена Павленко.
“Я вважаю, що є й інші можливості накласти санкції на російський атомний сектор, – зазначила вона, – навіть якщо бажання чи змоги запроваджувати обмеження власне проти “Росатому” бракує”.
До прикладу, застосувати санкції проти афілійованих із ним науково-дослідних установ, що мають доступ до новітніх технологій, як-от малих модульних реакторів, що працюють із МАГАТЕ над новими дослідницькими проєктами. І загалом проти тих, кому кортить співпрацювати з “Росатомом” тепер чи в майбутньому.
“Маємо разом із європейськими країнами докладати зусиль, аби посилити санкційну політику, розвивати внутрішній потенціял і незалежний, диверсифікований сектор атомної енергетки”, – підсумовувала Олена Павленко, окреслюючи завдання для України та її партнерів.