Ризиком вчасно отримувати фінансування від МВФ та ЄС для України є затримки та неповне виконання зобов’язань, – моніторинг експертів RRR4U | DiXi Group
DiXi Group Logo
www.upscalerolex.to
logo
31.01.2024

Ризиком вчасно отримувати фінансування від МВФ та ЄС для України є затримки та неповне виконання зобов’язань, – моніторинг експертів RRR4U

Україна виконала 20 з 21 маяків програми розширеного фінансування з МВФ до другого перегляду та три необхідні маяки у грудні. Натомість за програмою макрофінансової допомоги ЄС експерти вважають виконаними лише 16 із 20 зобов’язань, хоча всі транші партнери виплатили. 

Якщо найбільшим ризиком виконання програми МВФ досі були зриви дедлайнів, то проблемою впровадження зобов’язань за макрофіном ЄС стало їх часткове виконання через нечіткі формулювання. Такі результати озвучили експерти Консорціуму RRR4U під час презентації другого випуску щомісячного «Моніторингу виконання умов програми МВФ та макрофіну ЄС», яка відбулася 29 січня.

«Коли зобов’язання не формулює чіткої задачі, часто з’являються різні інтерпретації, чи вважати його виконаним. Європейський Союз досить лояльно оцінював зусилля України та часто зараховував окремі кроки як повне виконання зобов’язань. За нашою ж оцінкою, принаймні чотири зобов’язання були не виконані повною мірою”, – пояснив директор з досліджень DiXi Group Роман Ніцович.

Наприклад, за оцінкою експертів, за рахунок узагальненого формулювання зобов’язання щодо “забезпечення використання високих стандартів енергоефективності для новозбудованих та реконструйованих будівель” самі стандарти так і не були оновлені. 

Водночас дія Макрофіну від ЄС завершилась, а новий Механізм підтримки України чекає на схвалення Євросоюзом. Експерти консорціуму сподіваються, що у новій програмі фінансової підтримки від ЄС зобов’язання сформулюють більш чітко.

У виконанні структурних маяків за програмою МВФ Україна наразі є більш сумлінною. Разом з тим, чимало зобов’язань виконується із запізненням, що є важливим фактором для Фонду при перегляді програми. Вже зараз можна припустити, по яких з нових маяків МВФ потенційно можуть бути проблеми у виконанні.

Під час другого перегляду Програми МВФ додали ще 12 нових структурних маяків. Більшість з них так само зосереджена на фіскальній політиці. Експерти зазначають, що найбільшими пріоритетами в цьому напрямку є збільшення внутрішніх ресурсів та передбачуваність фіскальної політики.

Окрім не виконаного вчасно маяка щодо перегляду програми кредитування «5-7-9»  є ризики і по новим маякам, наприклад, по перезавантаженню БЕБ

«В парламенті вже є зареєстрований законопроєкт про перезавантаження БЕБ №10088-1, який публічно підтримав Консорціум RRR4U. Попри це, 29 січня уряд подав новий законопроєкт №10439, який, на нашу думку, є не таким ефективним та може нести ризик по виконанню відповідних маяків, погоджених з міжнародними партнерами», – зазначив економіст Центру економічної стратегії Максим Самойлюк.

Другим блоком, якому програма МВФ приділяє велику увагу, є зміцнення інфраструктури антикорупційних органів та верховенства права. За цим напрямком вже були проблеми зі вчасним виконанням двох маяків – відновленням декларування посадових осіб та посилення фінмоніторингу політично значущих осіб (РЕР). 

Як зазначив аналітик ГО “Інститут аналітики та адвокації” Вячеслав Курило, складним з точки зору розробки нормативної бази виглядає новий маяк про створення нового суду замість ліквідованого ОАСК. Втім аналітик сподівається, що часу до кінця липня 2024 року вистачить для його виконання. 

Крім того, у 2018 році вже був прецедент невиконаного зобов’язання по зовнішньому аудиту НАБУ, який знов додали в оновлений Меморандум.

Переглянути Моніторинг: https://rrr4u.org/analytics/monitoryng-vykonannya-programy-mvf-ta-makrofinu-yes-2/

Відеозапис презентації Моніторингу: https://www.facebook.com/dixiUA/videos/256419410820230

 

Додатково.

За фінансовим напрямком до Меморандуму додали маяк, що передбачає передачу націоналізованих несистемних банків до ФГВФО. Також залишаються чинними маяки про вдосконалення нагляду за банками та вирішення проблемних банків. Як прокоментував експерт Інституту економічних досліджень (ІЕД) Віталій Кравчук, МВФ хвилює стабільність банківського сектору в умовах війни та висока частка державних банків у банківському секторі. Тому МВФ заохочує підготовку державних банків до приватизації: хоч це поки і не стало маяком, але знайшло відображення в тексті програми за результатами другого перегляду. 

В сфері енергетики серед іншого додалося зобов’язання провести аудит фінансового стану теплокомуненерго. Його виконання дозволить визначити обсяг заборгованості, а також причини накопичення заборгованості до та від початку повномасштабної війни.

Як підсумувала Олександра Бетлій, ІЕД, всі зобов’язання та структурні маяки, визначені в програмах МВФ та ЄС, націлені забезпечити стале економічне зростання та спроможні інституції в Україні. При цьому всі зобов’язання треба виконувати в повному обсязі, оскільки успіх впровадження однієї реформи впливає також на успіх реалізації інших змін. Критично важливо виконувати їх вчасно: тільки так Україна зможе отримати фінансову підтримку, від якої залежить щонайменше половина видатків держави. 

 

RRR4U (Resilience, Reconstruction and Relief for Ukraine) — це консорціум чотирьох українських організацій громадянського суспільства: Центр економічної стратегії, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій, Інститут аналітики та адвокації та DiXi Group. Моніторинг підготовлено за фінансової підтримки Міжнародного Фонду Відродження.

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні