Розширення експорту електроенергії допоможе відновити пошкоджені об’єкти, але потрібні додаткові кроки | DiXi Group
DiXi Group Logo
www.upscalerolex.to
29.06.2023

Розширення експорту електроенергії допоможе відновити пошкоджені об’єкти, але потрібні додаткові кроки

Учасники круглого столу “Експорт та імпорт електроенергії: проблеми та перспективи” обговорили перспективи створення умов, які б дозволили перетворити прибутки від експортної торгівлі електроенергією в ресурс для відновлення української енергосистеми.

Захід організував аналітичний центр DiXi Group за підтримки Національного фонду на підтримку демократії (NED). Відеозапис круглого столу за посиланням.

«Минулого тижня під час конференції з відновлення України в Лондоні українська сторона презентувала бачення розвитку енергетичного сектору до 2050 року. Серед іншого, повідомили про план експорту електроенергії до 35 ТВт·год з України. Це більше, ніж обсяги країн-лідерів з експорту електроенергії в ЄС сьогодні – Франції чи Німеччини. Україна хоче замістити росію в ЄС у поставках енергетичних ресурсів. Мабуть, кожен із нас погодиться, що це гарна ідея», – зазначила Олена Павленко, президентка DiXi Group, на відкритті заходу.

Україна починає перетворюватись на енергетичний хаб Європи і збільшувати експортні поставки. Поки що експорт електроенергії для України залишається проблемним у політичному, нормативному та технічному аспектах. Про це йдеться у полісі брифі «Чи допоможе експорт електроенергії відновити енергосистему?»

Внаслідок російських атак на енергосистему зарано очікувати різкого збільшення експорту  найближчим часом. Проте для цього є всі шанси в майбутньому – за умови запровадження рекомендацій міжнародної спільноти і серйозних перетворень. Це має бути одним з пріоритетів у роботі профільних міністерств, Регулятора та оператора системи передачі.

Не дивлячись на те, що в короткостроковій перспективі великих можливостей для експорту немає, правила і умови його здійснення повинні бути розроблені, затверджені, – підкреслила Олена Лапенко, експертка проекту DiXi Group. Для створення прозорих, справедливих та конкурентних умов доступу до міждержавних перетинів та імплементації Регламенту Комісії (ЄС) №2016/1719 про встановлення настанов щодо форвардного розподілу пропускної спроможності*, необхідно ще прийняти і реалізувати план заходів“.

По-перше, потрібно забезпечити конкурентний доступ до всіх без виключень інтерконекторів.

По-друге – розробити стимулюючі заходи по залученню виробників електроенергії до міжнародної торгівлі. Це забезпечить прямі надходження коштів на відновлення генеруючого обладнання, яке було пошкоджено російськими атаками. Для цього з виробників необхідно зняти обов’язок сплачувати 80% доходу на користь Гарантованого покупця згідно з постановою КМУ від 7.07.2022 р. № 775. Це  вивільнить додаткові фінанси для відновлення обладнання без посередника – Гарантованого покупця.

По-третє, частину доходів експортерів, які не є виробниками, можна направити безпосередньо на державні програми з відновлення електричних мереж. Ефективним заходом можуть стати недискримінаційні схеми підтримки довгострокових проєктів з повоєнного відновлення енергосектору, які анонсує Міністерство енергетики. Цьому сприяє рішучий крок уряду з підвищення тарифів на електричну енергію для населення. Це дещо зменшить навантаження на державні генеруючі компанії, залучені до компенсації різниці фактичної ціни та затвердженого тарифу.

Розвитку експорту електроенергії з України заважають не тільки дефіцит генеруючої потужності і невеликі обсяги погоджених комерційних перетоків по міждержавних перетинах. Негайного вирішення вимагають регуляторні питання. Найважливіше – запровадження двосторонніх аукціонів з розподілу пропускної спроможності за участю оператора системи передачі електроенергії України – “Укренерго” – й операторів сусідніх країн.

Поки не буде внесено і проголосовано закон про зміни у Податковому кодексі щодо звільнення від ПДВ операцій з продажу перетину, я думаю, що у нас не може бути нормального європейського підходу щодо роботи “Укренерго” з іншими операторами. Але це критично необхідно для того, щоб у нас були чіткі, зрозумілі правила гри щодо доступу до перетину і проведення одночасних аукціонів. Це необхідно для вільного, безперешкодного руху електроенергії з України у Європу і навпаки“, – зазначив Дмитро Сахарук, виконавчий директор ДТЕК.

Нагадаємо, з 21 квітня експорт електроенергії з України в напрямку Словаччини було припинено за ініціативи словацької сторони. Офіційна причина – відсутність спільних аукціонів, у відповідності до Регламенту Комісії (ЄС) №2016/1719. Офіційною версією відмови від українського експорту в Словаччині, Румунії та Угорщині прийнято вважати відсутність погодженого механізму проведення спільних аукціонів. Його Україна повинна була імплементувати в своє законодавче поле протягом року після синхронізації з ENTSO-E.

Проте, відмова від української електричної енергії в окремих країнах має і політичну складову – для прикладу, на угорському напрямку. До адвокації розширення комерційних перетинів повинні активно залучатись і українське дипломатичне відомство, і перші особи держави.

Окрім того, виконавчий директор ДТЕК звернув увагу на недопрацьовану роботу щодо створення умов для вільного експорту-імпорту електроенергії в різні години в автоматичному режимі.

«Перше і основне – це ринковий, або ціновий, паритет. Зрозуміло, якщо у нас ціна на електроенергію нижча, тому що діють прайс-кепи, а в Європі – вища, то за такої ситуації досить важко імпортувати електроенергію в Україну, тому що це робота у збиток“, – зазначив Дмитро Сахарук.

Про проблеми експорту електроенергії з точки зору балансу ОЕС України під час заходу розповів Віталій Зайченко, директор з управління ОЕС України – головний диспетчер НЕК “Укренерго”. За його словами, хоча на поточний момент енергосистема країни збалансована, проте в період проходження вечірнього піку навантаження її можливості знаходяться на межі максимуму.

Фактично говорити про можливість експорту електроенергії у поточний період не доводиться. Коли ми бачимо, що є така можливість, ми озвучуємо це учасникам ринку. Зазвичай вона з’являється у вихідні дні. Тоді ми оголошуємо можливість експорту. Але в більшості випадків у ці дні експорт не здійснюється, тому що у наших європейських колег також у цей період є профіцит електроенергії“, – зазначив він.

Таким чином, у разі відновлення експорту електричної енергії до ЄС, для перенаправлення коштів на відбудову українських мереж та генерації необхідно переглянути принципи розподілу доходів від експортних операцій. Важливо стимулювати генеруючі компанії до самостійного виходу на європейські ринки для продажу ресурсу за більш привабливою ціною. 

*надання довгострокової міжзональної пропускної спроможності на аукціоні до початку часового періоду на добу наперед.

Новини

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні