Роман Ніцович: потрібні узгоджені механізми для стимулювання розвитку розподіленої генерації | DiXi Group
DiXi Group Logo
en
www.upscalerolex.to
logo
Головна » Новини » Роман Ніцович: потрібні узгоджені механізми для стимулювання розвитку розподіленої генерації
26.11.2022

Роман Ніцович: потрібні узгоджені механізми для стимулювання розвитку розподіленої генерації

На необхідності впровадження стимулів розвитку розподіленої генерації на державному рівні відповідно до енергетичного законодавства ЄС наголосив під час онлайн-дискусії про розвиток ВДЕ Роман Ніцович, директор з досліджень аналітичного центру DiXi Group та експерт проєкту «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу».  

Зокрема він вказав на відсутність чіткого фокусу на рівні стратегічних документів щодо розподіленої генерації і на неузгодженість окремих ініціатив у стимулюванні цього сектору.

Станом на лютий 2022 року, за даними Energy map, середня встановлена потужність ВДЕ об’єктів в Україні становила – 5,077 МВт, з них станції до 1 МВт – становили лише 3,2%. У 2020 році станції до 1 МВт займали частку меншу 2,5% встановленої потужності. Попри невеликий ріст, сегмент виробників електроенергії з потужністю установок до 1 МВт розвивається повільними темпами.

Для України дороговказом у розвитку розподіленої генерації є «4-й енергетичний пакет» ЄС (Clean Energy Package), який передбачає участь малих гравців, проз’юмерів та енергетичних спільнот в організованих ринках електроенергії, створює передумови до активного залучення споживачів до участі в ринку. В частині Європейського зеленого курсу більша увага приділяється енергії з ВДЕ для споживання на рівні будівель, а також систем опалення та охолодження.

Нещодавно опублікований проєкт Національного плану дій з розвитку відновлюваної енергетики на період до 2030 року передбачає розвиток генерації з відновлюваних джерел енергії споживачами. Міненерго тим часом заявило про роботу над впровадженням механізму Net Billing для споживачів.

“З одного боку, на початку липня Держенергоефективності презентує концепцію впровадження Net Metering, тобто системи взаємозаліків між постачальниками та споживачами на основі відданих і спожитих кіловат-годин. З іншого боку, у жовтні Міністерство енергетики говорить про впровадження Net Billing, тобто взаємозаліків на основі обчислення вартості електроенергії, яку установка видає в мережу”, – зазначив під час виступу Роман Ніцович.

На думку експерта, модель Net Billing, попри всю привабливість, може обмежити можливості власника об’єкту розподіленої генерації повернути інвестиції у його побудову.

“Це модель без монетизації накопиченого позитивного залишку коштів. Виникає питання, наскільки вона буде реально стимулювати розвиток розподіленої генерації саме на рівні домогосподарств, для яких витрати на ВДЕ-установку є високими”, – додав Роман Ніцович.

Таким чином держава прагне уникнути маніпуляцій, коли промислові установки будуються під виглядом побутових, щоб отримати привабливі ставки за “зеленим” тарифом. Однак потрібно врахувати вплив відповідних рішень на сектор. Так у Польщі весною цього року відбувся перехід з Net Metering на Net Billing і паралельно була змінена схема субсидій на установку фотоелектричних систем. За словами експерта, це призвело до значного спаду ринку.

Роман Ніцович закликав пропонувати потенційним інвесторам у сегмент розподіленої генерації, окрім моделі Net Billing, також бізнес-моделі, які б гарантували повернення початкових інвестицій. На його думку, варто розширити коло потенційних інвесторів за рахунок енергетичних кооперативів, ОСББ, та залучати місцеві громади.

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні