DiXi Group Logo
en
IMG

Реформи в енергетиці необхідно прискорити – експерти

Без якісної співпраці серед гілок влади та взаємодії з експертною спільнотою реформи в енергосекторі можуть суттєво уповільнитись. Така була озвучена в ході презентації річного моніторингового звіту про реформи, що випливають із зобов’язань України в Енергетичному Співтоваристві.

Зокрема, на думку президента аналітичного центру DiXi Group Олени Павленко, для реформ в енергетиці потрібна співпраця між “чемпіонами” галузі в уряді, парламенті, українському та міжнародному експертному середовищі. А це, в свою чергу, вимагає більшої комунікації між ними, кращого обміну інформації для вироблення спільних  позицій. “Прийняття закону про ринок газу, розробка законопроекту про електроенергію свідчить, що реформи в країні –  це досяжна ціль, але ми все ще повинні покращувати взаємодію між нами”, – зазначила Олена Павленко.

«Цей рік показав, що нам бракує комунікації як щодо виконання директив, так і щодо його моніторингу. Тому в нас виникла ініціатива щодо перезавантаження нашої роботи в рамках Енергетичного Співтовариства. Ми хочемо не наздоганяти процес, а йти на крок попереду, щоб розуміти, що ми робимо і що приймаємо”, – заявив керівник управління євроінтеграції Міненерго Михайло Бно-Айріян.

“За останній рік Україна досягла значного прогресу в реформуванні окремих сфер енергетики. Зокрема, показовим є запуск нової моделі газового ринку, розробка законодавства для ринку електроенергії та зняття частини бар’єрів для розвитку “зеленої” енергетики”. Разом з тим, недостатньо зроблено в у питаннях запровадження стандартів захисту довкілля, підтримки енергоефективності, створення запасів нафти і нафтопродуктів, заохочення конкуренції. Критично необхідно розглянути та прийняти закон про незалежного регулятора”, – заявив керівник програм аналітичного центру DiXi Group Ніцович.

Торстен Веллерт, Група ЄС для підтримки України, керівник групи з питань енергетики та екології: «Ми наразі дійсно перебуваємо в дуже інтенсивному процесі просування реформ в енергетичному секторі. Однак, коли ми говоримо про  впровадження реформ, дуже часто підхід звучить так: «Треба змінювати закони». Так, закони змінювати потрібно, але важливо пам’ятати, що реформи – це не тільки закони. Прогрес в тому, щоб імплементувати ці реформи в законодавство і щоб вони почали діяти».     

Дмитро Шульга, директор європейських програм у Міжнародному фонді «Відродження»: «Так, ми дійсно запізнилися з імплементацією багатьох своїх зобов’язань, але, порівняно з попередніми роками, все ж вже більше говоримо про якісь позитивні зрушення. Наразі ми маємо вже певні досягнення, і сподіваюся, що наступного року їхня кількість тільки збільшиться».

Наталя Андрусевич, Голова правління РАЦ «Суспільствоідовкілля: «В секторі навколишнього середовища, на жаль, особливих позитивних зрушень не відбулося. Ми, звичайно, очікували більшого, адже знаємо, як в Європі переймаються питаннями екології. Але ми розраховуємо на позитивні зрушення, тому готові й далі підтримувати цю роботу та співпрацювати з Мінекології та Міненерговугіллям».

Олег Савицький, координатор програми з екологізації енергетики Національного екологічного центру України: “Нам варто пам’ятати, що в Європі вся енергетична політика вибудовується з огляду на довготривалі наслідки та вплив на довкілля. В ЄС енергетична та кліматична політика інтегровані. І якщо Україна дійсно не хоче стати економічним аутсайдером, то ми маємо приєднатися до цієї трансформації, яка відбувається в Європі. Це забезпечить нам великі можливості для економічного розвитку”.

Експерти наголосили, що продовжать незалежну оінку того, як Україна виконує зобов’язання за Договором про заснування Енергетичного Співтовариства. Крім того, учасники презентації зазначили, що готові співпрацювати із зацікавленими органами влади.

Презентація відбулася в рамках проекту “Покращення імплементації зобов’язань України в рамках Енергетичного Співтовариства через посилення ролі громадськості”, що здійснюється DiXi Group спільно з Ресурсно-аналітичним центром “Суспільство і довкілля” за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду “Відродження”.

Для довідок: Нагадаємо, що в лютому 2011 Україна стала повноправним членом Енергетичного Співтовариства. Зобов’язання нашої держави передбачають запровадження цілої низки директив та регламентів ЄС у сферах газу, електроенергії, безпеки постачань, нафти, відновлюваних джерел енергії, енергоефективності, захисту довкілля, забезпечення конкуренції та розвитку статистики. 

Коментарі

Розкриття видобувних контрактів важливе для дотримання Україною міжнародних природоохоронних конвенцій

Ольга Полуніна

Менеджер зі сталого розвитку, експертка НадраМonitor

Розкриття видобувних контрактів важливе для дотримання Україною міжнародних природоохоронних конвенцій

Важливо прискорити прийняття законопроекту №3790, який передбачає повне розкриття не тільки УРП, а й усіх видобувних контрактів, де однією із сторін є держава

Україна обирає шлях, протилежний до «зеленого» відновлення економіки

Юлія Огаренко

експертка проєкту DiXi Group «Сприяння участі України у Європейському зеленому курсі у сферах енергетики та довкілля»

Україна обирає шлях, протилежний до «зеленого» відновлення економіки

Незважаючи на численні політичні заяви щодо підтримки Європейського зеленого курсу та плани створення спільної з ЄС «дорожньої карти» щодо участі у ньому, Україна рухається у протилежному напрямку. Такі результати демонструє моніторинг за методологією Energy Policy Tracker (EPT).

Амбітна кліматична програма ЄС має вагоме значення і для України

Альона Корогод

Молодший аналітик DiXi Group

Амбітна кліматична програма ЄС має вагоме значення і для України

14 липня, як і планувалося, Європейська Комісія представила пакет законодавчих ініціатив «Fit for 55». Мета такої програми доволі амбітна - прискорити досягнення цілей ЄС щодо скорочення викидів СО₂ на 55% до 2030 року (від рівня 1990 року), втім і досить реалістична, зважаючи на чіткі стратегічні цілі та широке секторальне охоплення.

Україна зробила важливий крок у імплементації Стандарту ІПВГ 2019

Україна зробила важливий крок у імплементації Стандарту ІПВГ 2019

Наступним кроком ми очікуємо проведення публічного обговорення щодо остаточного закріплення намірів України підвищувати прозорість у видобувних галузях та прийняття законопроекту № 3790

Для видобувних громад є можливість висловитися щодо УРП на їх територіях

Ольга Полуніна

менеджерка зі сталого розвитку DiXi Group

Для видобувних громад є можливість висловитися щодо УРП на їх територіях

Громадське обговорення у рамках процедури ОВД залишається чи не єдиним інструментом рамкового діалогу між видобувними компаніями і громадами, хоча й обмеженим екологічною тематикою.

Тижневик

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні