DiXi Group Logo
en
www.upscalerolex.to
logo
21.10.2022

Розробку Плану відновлення необхідно доповнити системними заходами стратегічного планування – експерт DiXi Group

Післявоєнне відновлення України вимагатиме великих інвестицій у відбудову її енергетичної інфраструктури. В цих умовах необхідно продовжувати політичні реформи з подвоєними зусиллями. Як можна краще інтегрувати реформи енергетичної політики у більш широкий процес відновлення? Цю актуальну тему обговорювали з українськими та міжнародними експертами на онлайн-заході 19 жовтня, який проводив проект Low Carbon Ukraine за участі організацій «Екодія» та DiXi Group.

Нещодавно уряд оприлюднив План відновлення України, який включає і «зелені» ініціативи для сталого розвитку. Однак є сумніви, що оголошені амбіції можливо ефективно реалізувати в ситуації відсутності ринкових і регуляторних обмежень та незрозумілого підходу до довгострокового планування. Таку думку на обговоренні висловив Микола Яковенко, аналітик DiXi Group, експерт проекту «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу».

«Ракетні удари по українській енергетичній інфраструктурі майже не дозволяють сформулювати чіткі прогнози на даний момент. Можливим рішенням для цього може бути запропоноване збільшення амбіцій щодо енергетичного переходу в Україні, тоді ми зосередимося на повній відбудові сектора, незалежно від того, яку фактичну шкоду заподіяла Росія, – запропонував у своєму виступі Микола Яковенко. – Це вимагатиме повного перегляду підходу уряду до процесу планування, стратегій управління та відстеження прогресу і аудиту політики. Крім того, низка важливих стратегічних документів щодо переходу України до вуглецевої нейтральності та відповідне політичне рішення мають бути прийняті на найвищому рівні. Враховуючи наш досвід підтримки уряду у вирішенні цих питань, разом із нашими партнерами, в т.ч. «Екодія» і Berlin Economics, ми з нетерпінням чекаємо підвищення рівня участі в цьому процесі. Розробка Плану відновлення України може стати важливим першим кроком, який необхідно доповнити подальшими системними заходами стратегічного планування».

Досвід попередніх років показав, що репутацію реформ часто підривали неефективним способом їх втілення. Це призводило до відсутності у споживачів мотивації для енергоефективності та усвідомлення довгострокової вигоди від реформ.

За словами експерта, рух до енергоефективності знову можуть не підтримати, якщо ідея відходу від субсидування цін не пов’язується з усвідомленням кінцевих цілей реформи, які очікуються від країни. Також необхідні інвестиції в технології відновлюваної та чистої енергії критично залежать від вирішення державою накопичених проблем із попередніми інвестиційними гарантіями та необхідними платежами.

Учасники обговорення погодились об’єднати зусилля для підтримки уряду України у розробці плану поступового скасування режиму воєнного часу та повернення до ринкових реформ в усіх ланцюжках і сегментах енергопостачання.

В історії є приклади досягнення національної єдності в майбутньому розвитку, коли нації перебували під екзистенційними ризиками і успішно долали виклики.

«Ми віримо, що це саме той момент, і ми маємо скористатись історичним шансом закласти абсолютно новий шлях розвитку енергетичної системи України», – переконаний експерт Микола Яковенко.

Публікація підготовлена за фінансової допомоги Європейського Союзу у межах проєкту “Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу”. Проєкт реалізується консорціумом громадських організацій: “DiXi Group” (координатор), Ресурсно-аналітичний центр “Суспільство і довкілля”, Асоціація “Енергоефективні міста України”, “Українська академія лідерства”, “Жіночий енергетичний клуб України”, “ДЗИГА”, “ПЛАТО”.
Її зміст є виключною відповідальністю ГО “ДІКСІ ГРУП” і за жодних обставин зміст не може вважатися таким, що відображає позицію Європейського Союзу.

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні