Прозорість і підзвітність – важливі: як змінюється ситуація з доступом до енергетичних даних? | DiXi Group
DiXi Group Logo
www.upscalerolex.to
22.10.2024

Прозорість і підзвітність – важливі: як змінюється ситуація з доступом до енергетичних даних?

 

Ситуація із доступом до енергоданих змінилась на краще та ця позитивна динаміка потребує посилення додатковими заходами, наголошує старша експертка в сфері відкритих даних DiXi Group, Оксана Зуєва. Про те, якими можуть бути дані, старша експертка з відкритих даних DiXi Group розповіла на Closed Data Conference 5.0, яку за підтримки Антикорупційної ініціативи ЄС, організувала Фундація DEJURE.

Наш аналітичний центр установив: якщо на початку повномасштабного вторгнення закритими були щонайменше 60% даних, то нині таких – близько 48%. Так, знову публікують інформацію щодо виробництва електричної енергії, видобутку природного газу та їхнього споживання.

Потреби саме в цих даних належать до ключових як для користувачів, так і для учасників енергетичних ринків, що засвідчило наше опитування. Водночас вони розуміють: убезпечувати таку інформацію її укрупненням, вилученням окремих чутливих показників, затримкою в оприлюдненні – цілком прийнятно під час війни.

“Утім варто публікувати дані у структурованому, машиночитному вигляді, – закликає Оксана Зуєва, підсумовуючи прохання наших респондентів, – а річні показники – оприлюднювати бодай у квартальному розрізі”.

Важливо мати доступ і до інформації щодо того, як війна впливає на енергетичний сектор. Наприклад, про втрату та відновлення газо- й електропостачання внаслідок бойових дій. Міністерство енергетики України, НЕК “Укренерго” й інші щодня публікують ці дані.

“Ми запропонували додати їх до переліку обов’язкових наборів Міненерго, – зауважує фахівчиня, – щоби така інформація була доступною в систематизованому вигляді”.

DiXi Group робить власний внесок у це, збираючи, уніфікуючи й оприлюднюючи дані у зручному машиночитному форматі на порталі #ЕnergyMap, що містить зокрема й понад 400 наборів енергетичної статистики, частково історичної, якої немає на офіційних вебсайтах.

Слід усвідомлювати: те, що ситуація з доступом до даних далі тільки поліпшуватиметься, аж ніяк не є гарантованим. Так, у липні була спроба закрити майже всю згадану інформацію щодо газу й електроенергії, на щастя – невдала.

Співпрацюючи із владою, міжнародними партнерами та медійниками, наш аналітичний центр активно пропагує потребу підвищувати прозорість і відкритість тих даних про галузь, публічна доступність яких не загрожує внутрішній безпеці України.

“Ми допомогли відновити Ліцензійний реєстр НКРЕКП, – наводить один із прикладів Оксана Зуєва, – і будемо раді співпраці з іншими організаціями”.

Більше про можливості відкритих даних і виклики щодо них дізнаєтесь із відеозапису за посиланням.

Новини

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

Наші платформи

https://ksep.energy/

Незалежний центр підвищення кваліфікації у сфері енергетики

http://ua-energy.org/

Інформаційно-аналітичний ресурс є унікальною платформою для інформування та обговорення основних подій української та міжнародної енергетики.

http://eiti.org.ua/

Національний сайт Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні